Blansko 1753 - zapomenuté dvojče ?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Blansko 1753 - zapomenuté dvojče ?

Příspěvekod alenas » pon dub 27, 2015 17:31

Zdravím –
objevil se problém
Fabian Škrabal měl v druhém manželství s Marinou N (nepodařilo se mi dohledat sňatek) celkem 5 dětí (1751, 1753, 1755, 1757a 1759). Jako druhý v pořadí se v Ráječku u Blanska narodil Jan.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/signatura/?strana=154&signatura=48 (27.5.1753)

31.12.1757 umírá v Horní Lhotě u Blanska ve věku 4 let Jan, syn Fabiana Škrabala
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/2826/?strana=386
Zatím vše sedí.

Ovšem 29.4.1779 se vdává Johanna, dcera Fabiana Škrabala z Horní Lhoty za Antona Součka z Klepačova č. 10
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/signatura/?strana=183&signatura=49
Johanna, manželka Antona Součka, umírá 3.5.1806 v Klepačově č. 10 ve věku 53 let.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/2852/?strana=110
Podle těchto údajů se tedy Johanna narodila v roce 1753 jako dvojče Jana a zdá se mi divné, že její narození není zapsáno v matrice. Je možné že farář opomenul zapsat dvojče, které se dožilo dospělosti ?
Sňatek Fabiana Škrabala s Marinou se mi nepodařilo dohledat
První Fabianova manželka Juliana umírá 5.1.1747
Teprve po 4 letech (30.3.1751) se objevuje zápis o narození Mikuláše, syna Fabiana Š. a Mariny
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/signatura/?strana=137&signatura=48

Prohledala jsem celé Blansko a okoli ale záznam o sňatku Fabiana a Mariny jsem nenašla. Možná pro oči nevidím
Taky nevím k čemu se vztahuje poznámka pod zápisem o jeho narození – k narození Josefa Pokorného 3.5. ?
Díky za pomoc, přivítám každou radu
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Blansko 1753 - zapomenuté dvojče ?

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 17:35

Je možné, že dívka byla pokřtěna z nouze - u dvojčat časté-, ale přežila,. Nedopatřením se do matriky záznam jejího narození nepřepsal ( nekřtil farář, ale bába). Rodiče v kostele křtili jen dítě, které se narodilo v lepší kondici.
Na problém by se ale mělo narazit při svatbě, většinou se kontrolovaly nebo dokonce vypisovaly matriční záznamy o narození.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blansko 1753 - zapomenuté dvojče ?

Příspěvekod alenas » pon dub 27, 2015 17:55

Zora píše:Je možné, že dívka byla pokřtěna z nouze - u dvojčat časté-, ale přežila,. Nedopatřením se do matriky záznam jejího narození nepřepsal ( nekřtil farář, ale bába). Rodiče v kostele křtili jen dítě, které se narodilo v lepší kondici.
Na problém by se ale mělo narazit při svatbě, většinou se kontrolovaly nebo dokonce vypisovaly matriční záznamy o narození.


Zdravím -
ano, nad tím jsem také uvažovala, nedávno se to tady řešilo. Teď mě ještě trápí ten nedohledaný sňatek fabiana a Mariny.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Blansko 1753 - zapomenuté dvojče ?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon dub 27, 2015 19:17

dvě poznámky, možná nepodstatné:

a) Johanna Součková, které bylo u úmrtí 3.5.1806 v Klepačově č. 10 53 let se nemusela narodit ve stejný den jako Jan (27.5.1753)... mohla se narodit o necelý rok jindy. Dám příklad: kdyby se narodila 25.4. 1752, bylo by jí stále v době smrti 53 let.. a klidně ji matka mohla mít o rok dřív...
a navíc věk u matrik úplně nesedí....
pravda ale je, že ostatní děti se dle seznamu narodili vzorně- každé dva roky....

b) re: "Taky nevím k čemu se vztahuje poznámka pod zápisem o jeho narození – k narození Josefa Pokorného 3.5. ?"
poznámku nevidím, myslím, že odkaz na zápis narození Fabiana chybí....nebo jsem to špatně pochopila :roll:
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Blansko 1753 - zapomenuté dvojče ?

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 19:22

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blansko 1753 - zapomenuté dvojče ?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon dub 27, 2015 19:27

aha- tak to nic .-) je to o Pokorných, ano...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Blansko 1753 - zapomenuté dvojče ?

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 19:45

to se právě neví, je tam příjmení Pokorný, ale je tam nějaká poznámka o matrice... je možné, že tu poznámku učinil Pokorný, ne že je o Pokorném...... je třeba to přečíst, přeložit a rozluštit.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blansko 1753 - zapomenuté dvojče ?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte dub 28, 2015 5:59

já jsem si to četla a byl to můj dojem, něcvo jako dodatečný zápis na základě prohlášení.....
volný přepis zde:
Hotte? (Hocce apod-) Baptisma instriptum fact Matrica addatum Testimonum Josephi Pokorni Fabri ferraru ex Supl:? riori: (subdomini to není) Lhotka
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Blansko 1753 - zapomenuté dvojče ?

Příspěvekod Zora » úte dub 28, 2015 6:06

Karolina Vernerova píše:já jsem si to četla a byl to můj dojem, něcvo jako dodatečný zápis na základě prohlášení.....
volný přepis zde:
Hocce Baptisma instriptum fact Matrica addatum Testimonum Josephi Pokorni Fabri ferraru ex Superiori Lhotka


volně toto pokřtěné (dítě) bylo zapsáno na základě svědectví Josefa Pokorného, řemeslníka z HorníLhotky.
Naposledy upravil Zora dne úte dub 28, 2015 6:22, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blansko 1753 - zapomenuté dvojče ?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte dub 28, 2015 6:12

první zápis nahoře, dítě Pokorných, ze dne 3.2....
takže jsem si řekla že to N3 vedle této poznámky vede k dítěti narozenému 3.
kdo ví....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků