VYŘEŠENO Záhada nadbytečné Rosiny DĚKUJI

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Záhada nadbytečné Rosiny

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon dub 27, 2015 19:01

Vaše případy jsou vždy zamotané.... :-)
nenabídnu vysvětlení. nevím.
ale napadlo mne/přijde mi nejjednodušší to, co asi myslíte, že se mohl čistočistě farář u zápisu svatby s vdovou splést a myslet dceru. Tedy hlasuju pro Rosinu, dceru Martina Wolffa staršího.
nevím, jak to ověřit, ale je to cesta nejmenšího odporu, je v ní nejmíň kdyby.....
mmch: mám v rodokmenu Wolfa (žida) a taky mi pořád dělá jen problémy- normálně ho ignoruju. spadol z oblakov.

K.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Záhada nadbytečné Rosiny

Příspěvekod janamic » pon dub 27, 2015 19:57

To je opravdu zamotané, také jsem na nic objevného nepřišla. Tedy jen postřehy:
Narozdíl od Karolíny nehlasuji pro Rozinu-dceru, ten zápis o svatbě ji vylučuje.
Vyloučila bych ale také Barboru: v soupisech poddaných je jako vdova psána ještě v r.1718.
Co mi přišlo zvláštní, že po obou Martinech v r.1712 zůstaly přibližně stejně staré děti- nad 20, byl to skutečně otec a syn?
Wolfů je tam opravdu požehnaně - nemohl tam existovat třetí Martin Wolf třeba v Hořešovicích nebo Hříškově - záměna vesnice? Koneckonců pokud oba Martinové (šenkýř a ten od Barbory) měly syny nad dvacet, klidně tu mohl být ženatý syn Martin, který podružil v sousední vesnici.
Soupisy poddaných mají jen cca 150 stránek, tak bych je důkladně prohledala. Několikrát jsem takto procházela i rozsáhlejší soupisy, když jsem hledala nějakou nevěstu, u které jsem znala jen křestní jméno a doufala, že tam najdu poznamku třeba "provdana do Chvaletic"
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Záhada nadbytečné Rosiny

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon dub 27, 2015 20:12

no jo, ta se vdávala vlastně- pardon. četla jsem to dlouho, ale zamotala jsem se ještě víc :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Záhada nadbytečné Rosiny

Příspěvekod janamic » úte dub 28, 2015 15:34

Zde je odkaz na Barboru 1718
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/54466/150

Monika píše:Ještě mě teď napadlo, jestli nejde o mě dosud neznámou druhou ženu Martina mladšího :shock: Anna zemřela někdy v roce 1706 a Martin mladší až 28. 6. 1707. To by si klidně stihl vzít nějakou Rozinu, kterou už úředník nestihl zapsat do soupisu poddaných. Hned zítra to začnu zkoumat.


To se mi také zdá jako dobré vysvětlení - ale jsou opravdu matriky tak děravé, že by nebyl záznam o sňatku?
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Záhada nadbytečné Rosiny

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte dub 28, 2015 16:58

No je v tom guláš skoro jako v židovské matrice, řekla bych. Pro mne tedy zcela běžné- a dooost otravné....
Nesouvisí to s tím, jak se měnili fary a panství a statky?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Záhada nadbytečné Rosiny

Příspěvekod Zora » úte dub 28, 2015 17:07

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záhada nadbytečné Rosiny

Příspěvekod janamic » čtv dub 30, 2015 17:06

Našla jsem tu Vaši Rozinu tady v Milém

http://digi.ceskearchivy.cz/cs/54464/112
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Záhada nadbytečné Rosiny

Příspěvekod janamic » čtv dub 30, 2015 17:23

1710:
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/54463/93
1708:
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/54462/81
1706
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/54461/82

vypadá to, že celá záhada vznikla záměnou?-změnou? jména Wolf-Schuman. Myslím, že Rozina byla za Wolfa jen krátce vdaná, a když ovdověla šla zpátky ke své původní rodině - i když to je neobvyklé
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Záhada nadbytečné Rosiny

Příspěvekod janamic » čtv dub 30, 2015 20:06

Monika píše:Takže pokud všechno chápu dobře, celý zápis svatby z 21. 4. 1707, že se žení "Martin Borth" s "Rozynau dcerau po Neb. Tumowj" je chybně. Správně podle všeho mělo být: "Martin Wolff" s "Rozynau dcerau po Neb. Schumanowj". Je to tak, že?


Jestli ano, tak se Rosina 21. 4. 1707 vdala a za dva měsíce (28. 6. 1707) už byla vdovou. No, děti Martina ji asi v domě nechtěli, vždyť byli stejně staří jako ona. Taky kdo ví, jakou udělali manželskou smlouvu, třeba jí nic jiného ani nezbylo než se vrátit do rodné vesnice.



Ano, myslím si, že to tak bylo. Chyby ve jménech jsou sice na první pohled výrazné, ale jedná se o jména podobně znějící, možná byl zapisující nahluchlý :-)
Ještě by stálo zato, vyluštit všechny poznámky u Roziny v soupisech poddaných.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: VYŘEŠENO Záhada nadbytečné Rosiny DĚKUJI

Příspěvekod janamic » pát kvě 01, 2015 7:12

Rádo se stalo, hledání mne bavilo...
Za nabídku sledování příjmení zatím děkuji, možná až se pustím do předků na západ od Prahy
Jana
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 7 návštevníků