index

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

index

Příspěvekod Háňa » pon dub 27, 2015 13:09

Dobrý den, budu mít asi hloupý dotaz, ale...Když jsem v e - badatelně SOA Praha našla naskenovaný index matriky, znamená to že není digitalizovaná ale fyzicky se v SOA nachází?
Děkuju Hanka
Háňa
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob úno 21, 2015 11:15

Re: index

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon dub 27, 2015 13:20

já asi nerozumím....

index bude asi jiná kniha než matrika....
Pošlete odkaz na ten index- to bude rychlejší....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: index

Příspěvekod Pichnat4 » pon dub 27, 2015 14:07

Index je seznam osob s odkazem na zápis v určité matriční knize. Někdy je index součástí matriční knihy, jindy zase samostatný.

Pokud je index součástí knihy, bývá většinou na konci. Pokud je samostatný, tak musíte hledat v dané knize, která pokrývá léta indexu. Index často bývá i pro delší období a daná kniha může být ještě živá a na úřadě.

Ale to hlavní, na index se nedá s jistotou spoléhat.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: index

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 14:46

Háňa píše:Dobrý den, budu mít asi hloupý dotaz, ale...Když jsem v e - badatelně SOA Praha našla naskenovaný index matriky, znamená to že není digitalizovaná ale fyzicky se v SOA nachází?
Děkuju Hanka


Napište, kterou obec a které období hledáte, podíváme se, co je v online matrikách k dispozici, přidáme poučení, jak a kde hledat.
Možná dochází k neporozumění, index je pomůcka k dané matrice , jde o abecední seznam osob, které jsou v matrice uvedeny.

edit:
K některým matričním knihám indexy neexistují, u jiných knih jsou součástí, většinou na začátku nebo na konci knihy, ale k některým matričním knihám existuje další kniha , která obsahuje pouze indexy. Ne vždy se kryjí období pro matriční knihu a pro index.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: index

Příspěvekod Háňa » pon dub 27, 2015 15:09

Já se v tom zatím ještě moc neorientuju tak si teď připadam jako blbec...
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11105/27
Je to kniha zemřelých
Háňa
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob úno 21, 2015 11:15

Re: index

Příspěvekod Háňa » pon dub 27, 2015 15:13

Konkrétně hledám předky s příjmením Hejná/Hejný z obce Ledečko nad Sázavou, Vraník...Tady jsem právě našla oskenovaný index, ale matriku jako takovou nee. A já teď právě nevěděla co ten index přesně je a jestli tedy ta matrika je ještě na příslušném úřadě nebo už v Praze
Háňa
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob úno 21, 2015 11:15

Re: index

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 15:18

V popisu knihy je uvedeno:_

Text desky
Seznam zemřelých od roku

Typ knihy
kniha obsahuje jen rejstřík


Vedle červeného názvu obce vidíte Zi - tedy Zemřelí index a na pravé straně se můžete poučit o Popisu knihy, Původci knihy nebo prohlížet skeny.

Všeobecne platí, že u online matrik je vždy přesný popis toho, co daná kniha obsahuje.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: index

Příspěvekod Háňa » pon dub 27, 2015 15:33

Dobře, takže toto je tedy index - jmenný seznam osob, které by se měly v matrice vyskytovat pokud jsem pochopila správně...a ta matrika by tedy měla být ještě na úřadě nebo ž ne? Omlouvám se...jsem z toho tak trochu jelen :(
Háňa
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob úno 21, 2015 11:15

Re: index

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 15:42

http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/SearchPage?7

Zde je přehled matričních knih pro Rataje nad Sázavou. Najděte si sloupec zemřelí a vyberte si podle data, které potřebujete najít.

Nepíšete, o které období se jedná, v případě nejmladších matrik by mohla být kniha uložena ještě u původce. Pokud vidíte v příslušném řádku na konci ve sloupci skeny : nulu - 0 , pak matrika není k dispozici online.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: index

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 15:46

Domnívám se, že pokud je matrika uvedena v přehledu existujících matrik - s nulou naskenovaných listů, bude pravděpodobně v archivu, ale nebude k dispozici on-line. Zda je či není naskenovaná, to se zjistit nedá, zda je k dispozici fyzicky v badatelně , zjistíte nejlépe přímo dotazem u tohoto archivu. Stačí mejlem.
(Pokud by byla na úřadě, neměl by archiv z čeho vypsat údaje, které má u matriky uvedené).
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: index

Příspěvekod Háňa » pon dub 27, 2015 15:47

Konkrétně hledám úmrtí z let 1897- 1948 v Ledečku nad Sázavou č.p. 2. Podle toho indexu jsem tam našla 6 osob...Ale já vůbec nevím jestli to dělám dobře, abych v tom neměla guláš...
Háňa
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob úno 21, 2015 11:15

Re: index

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 16:04

Tak aplikujte přesně postup, který jsem Vám psala, se seznamu si vyberte knihu Z, období, pokud je na konci 0, tak není k dispozici online.
myslím ale, že Vám může skoro stejně tak dobře posloužit index, v samotné matrice není o moc více údajů, snad ještě příčina úmrtí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: index

Příspěvekod Háňa » pon dub 27, 2015 16:10

Děkuji moc...
Háňa
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob úno 21, 2015 11:15

Re: index

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 16:18

Možná si,m Moniko, nerozumíme.
Napsala jsem toto:
Domnívám se, že pokud je matrika uvedena v přehledu existujících matrik - s nulou naskenovaných listů, bude pravděpodobně v archivu, ale nebude k dispozici on-line. Zda je či není naskenovaná, to se zjistit nedá, zda je k dispozici fyzicky v badatelně , zjistíte nejlépe přímo dotazem u tohoto archivu. Stačí mejlem.

Chtěla jsem tím upozornit, že v případě návštěvy archivu je lepší se předem informovat, zda je možné do matriky v badatelně archivu nahlížet .

Vytáhla jste z mého textu pouze část, která by mohla informaci zkreslit.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: index

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 16:24

Obec Lidečko spadá dnes matričně pod Rataje, na stránkách tohoto městyse je uvedeno, že:
Přijímá žádosti o nahlédnutí do matriční knihy, vystavení matričního dokladu a vydává výpisy z matrik (rodné, oddací, umrtí listy)

http://www.statnisprava.cz/rstsp/adresar.nsf/i/13695

Doporučovala bych se předem zeptat, kde jsou konkretní matriční knihy, které potřebujete, uloženy, tyhle dotazy zodpovědí matrikářky mejlem.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků