Pátrání po zápisu o sňatku

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod LucieB » úte dub 07, 2015 21:46

Ještě jsem chtěla říct, že v oblasti Kolšov se od roku 1725 rodily děti jen Anne a Francisovy Barton (rodiče Joanna, Joanna a dalších dětí -dcer), žádné jiné Bartoně jsem nenašla.
Koukala jsem na kmotry u narození a kmotři, kteří byli u narození všech třech dětí se pak společně nevyskytli nikde jinde. Ale Jan Pavlik se objevil u dalších dvou (opravda čtyřech) obřadů. (pak se objevil společně i s nějakou Catharinou po otci Georg Horníček). Ale našla jsem i Joannes Barton jako kmotra v roce 1763 a jednou ještě později (dělal kmotra pro dvě odlišné rodiny), pokaždé s nějakou Catharinou po otci Georg Horníček z Kolšova.
Každopádně Barbara Hoiger, se nikde jinde nevyskytla, kromě těch dětí od Anny a Joanna. (Mimochodem dodnes naše rodina víme o vzdálené přízni Hoigrů, možná tohle nebyla kostelní bába, ale nějaká známá, ale nevím). Ale zase se mi zdá zvláštní, že by se u všech třech dětí sešly ty stejné kostelní "báby" dohromady jen náhodou a pokud si je Anna a Joann vybrali, tak je vybrali i pro Georgiuse, ale to jsou zase spekulace... :?
LucieB
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát bře 06, 2015 0:27

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod LucieB » úte dub 07, 2015 23:06

Tak Kolšov spadá pod Velkostatek Zábřeh, a jsou tam gruntovní knihy, hlavní pozemkové knihy, pro vejstavnické chalupy, kniha smluv na emfyteuticky zakoupené panství (což ani nevím co je), ale když vše otevřu, tak na prvním místě najdu Barton a něco, bohužel to nepřečtu a nevidím tam ani pořádný seznam lidí, spíš je to opravdu (tipuji) seznam vlastnictví. To jsem někde už na fóru četla, že knihy na Moravě nejsou moc vhodné pro vyhledávání osob, které se na statcích vyskytovaly. :?
Například zde:
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... dba&scan=5

Nevím jestli ale už nevidím Bartoně úplně všude :cry: :) Ale mám pocit, že "Zahrada Bartoně ..?." Dole vidím něco jako soupis pozemků a vlastnictví s nápisem "Statek ...."
No zkusím se tím probírat zase zítra a třeba na něco narazím, ale myslím, že tudy cesta nevede :(
LucieB
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát bře 06, 2015 0:27

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod LucieB » stř dub 08, 2015 15:39

Děkuji. Už jsem v jiné sekci párkrát potřebovala pomoct s překladem, tak to tam znám. Nicméně musím zkusit pohledat ty lánové rejstříky, ale vypadá to zatím teda, že ještě nebudou digitalizovány....
LucieB
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát bře 06, 2015 0:27

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod LucieB » stř dub 08, 2015 20:59

Monika píše:Držím vám palce.

Napadlo mě... co třeba zkusit oslovit zde přímo někoho, kdo hledá v přibližně podobné oblasti jako vy, jestli by vám neporadil s materiály mimo matriky? Nebo paní Zoru, která má o Moravě výborný přehled? Nebo se pokusit hledat zde na fóru něco o soupisech lidí na Moravě? To jste ale už určitě hledala. Nebo se zeptat v sekci Otázky a odpovědi?


Určitě pohledám a pozeptám se; fórum o soupisech lidí na Moravě jsem pročítala. Momentálně znovu a znovu projíždím matriky, jestli jsem se někde nepřehlédla, ale vypadá to zatím, že ne.....
LucieB
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát bře 06, 2015 0:27

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod Zora » stř dub 08, 2015 22:32

Já bohužel Vaši oblast neznám.
Sama bych se přiklonila k možnosti:
a pak dali jméno Georgius (1765- a při zapisování se zde křtitel spletl a zapsal otce také Georgius a když se Georgius nar. 1765 ženil, tak jméno jeho otce opsali z "rodného listu" kde právě křtitel napsal špatně Georgius místo Joannes, myslíte, že je to možné?)
Zdá se mně velice pravděpodobná, sama jsem v matrikách na podobné záměny narazila vícekrát, Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod LucieB » čtv dub 09, 2015 7:15

Zora píše:Já bohužel Vaši oblast neznám.
Sama bych se přiklonila k možnosti:
a pak dali jméno Georgius (1765- a při zapisování se zde křtitel spletl a zapsal otce také Georgius a když se Georgius nar. 1765 ženil, tak jméno jeho otce opsali z "rodného listu" kde právě křtitel napsal špatně Georgius místo Joannes, myslíte, že je to možné?)
Zdá se mně velice pravděpodobná, sama jsem v matrikách na podobné záměny narazila vícekrát, Z.


Děkuji Vám, doufám v to. Pustím se do pátrání dál hlouběji a třeba časem něco víc objevím a vyjasní se to; zatím to budu brát jako vyřešené (ikdyž částečně).
LucieB
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát bře 06, 2015 0:27

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv dub 09, 2015 7:26

Myslím, že jste tomu věnovala dost úsilí a času, že to bude asi správná cesta.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod Zora » čtv dub 09, 2015 8:11

Myslím, že se s podobnými problémy setkáte, ono to první prozření, že zapisující dělali chyby, člověk mnohdy nechce připustit.
Potýkám se s podobným problémem, Ignátz se oženil, ale nenarodil. Bohužel je u nás v dané době více manželských párů se stejným příjmením, i když i snad tuším, komu bych ho přiřadila, jistotu nemám žádnou.
Potenciální otcové byli punčocháři, takže se moc nedá předpokládat, že by těhotnou manželku vzali na výlet někam na trh a dítě se narodilo jinde, nejde o prvorozené dítě...
Ignátz se dá zaměnit za Hynek, ale tohle české slovo se objevuje později, v dané době jsou jen a jen Ignácové...

Vymyslela jsem už spoustu nápadů, jak na Ignátze ( či jeho rodiče) přijít a zatím bohužel...
obvyklé pomůcky, zápisy dětí, vnuků, neprozrazují nic dalšího.
Nevyskytuje se žádný potomek, který by měl dvě jména...
V archivu jsem sice nehledala, ale činili tak přede mnou jiní a bez výsledku.
Tak se tam asi vypravím . Jde jednak o předka a jednak o slovinského národního buditele :-)))
Mohla bych být i slavná :-)))

Myslím, že v dané chvíli jste udělala maximum. Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod LucieB » čtv dub 09, 2015 21:41

Zora píše:Myslím, že se s podobnými problémy setkáte, ono to první prozření, že zapisující dělali chyby, člověk mnohdy nechce připustit.
Potýkám se s podobným problémem, Ignátz se oženil, ale nenarodil. Bohužel je u nás v dané době více manželských párů se stejným příjmením, i když i snad tuším, komu bych ho přiřadila, jistotu nemám žádnou.
Potenciální otcové byli punčocháři, takže se moc nedá předpokládat, že by těhotnou manželku vzali na výlet někam na trh a dítě se narodilo jinde, nejde o prvorozené dítě...
Ignátz se dá zaměnit za Hynek, ale tohle české slovo se objevuje později, v dané době jsou jen a jen Ignácové...

Vymyslela jsem už spoustu nápadů, jak na Ignátze ( či jeho rodiče) přijít a zatím bohužel...
obvyklé pomůcky, zápisy dětí, vnuků, neprozrazují nic dalšího.
Nevyskytuje se žádný potomek, který by měl dvě jména...
V archivu jsem sice nehledala, ale činili tak přede mnou jiní a bez výsledku.
Tak se tam asi vypravím . Jde jednak o předka a jednak o slovinského národního buditele :-)))
Mohla bych být i slavná :-)))

Myslím, že v dané chvíli jste udělala maximum. Z
Z


Ještě jednou děkuji. Přeci jen jsem úplný začátečník a s hledáním svých předků jsem začala před nedávnem, a proto jsem někdy opravdu překvapená - ale tím vším se učím a vím na co se připravit při dalším hledání. Jsem strašně ráda za tento web, bez vás všech ochotných odborníků bych byla ztracená :roll:

Přeji Vám, abyste na Ignátze přišla a zjistila, jak to s ním tedy je. Bylo by to určitě příjemné překvapení zjistit, že jste měla za předka takovou významnou osobu. Já sama jsem si ve skrytu duše představovala, že by Bartoňové z Kolšova a okolí mohli být potomky či jinak spřízněni s Bartoni z Dobenína, kteří nyní vlastní zámek v Novém Městě nad Metují, ale čím dál se dostávám, tím víc jsem přesvědčena, že všichni Bartoni prostě vyrostli v naší rodné hroudě :D
LucieB
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát bře 06, 2015 0:27

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod Zora » čtv dub 09, 2015 22:08

Víte, Bartoň (Bartolomeus) bylo dříve křestní jméno, a proto se dostalo i mezi příjmení, stejně jako třeba Jíra, Vávra a spousta dalších.
Nikdy ale neopouštějte svoji nitku, vždycky se najde nějaké možnost, jak si podpořit (vyvrátit) svůj nápad.

Mně vůbec nejde o slavné předky, mě nesmírně zajímají taková dobrodružství a detektivní pátrání...
Bohužel u zcela prostý osob se jejich "životopisy" pochopitelně nedochovaly, u nich je třeba se domýšlet a hledat souvislosti v obci, kde žili, jak se mezi sebou lidé v nejbližším okolí ženili, vdávali...
Ignátz mně třeba ale moc pomohl, díky němu a s ním spojeným indíciím jsem dopátrala velice zajímavou linii nevlastního otce mého nejstaršího prapředka.
a mezi námi, ta sláva byla řečena nadneseně, Slovinci totiž nemohou vypátrat rodokmen, něco jako u nás Božena Němcová...
Ten, kdo objeví její předky s naprostou jistotou má zajištěno místo v učebnicích. :-))) ( a to opravdu nestojím)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod LucieB » čtv dub 09, 2015 23:06

Zora píše:Víte, Bartoň (Bartolomeus) bylo dříve křestní jméno, a proto se dostalo i mezi příjmení, stejně jako třeba Jíra, Vávra a spousta dalších.
Nikdy ale neopouštějte svoji nitku, vždycky se najde nějaké možnost, jak si podpořit (vyvrátit) svůj nápad.

Mně vůbec nejde o slavné předky, mě nesmírně zajímají taková dobrodružství a detektivní pátrání...
Bohužel u zcela prostý osob se jejich "životopisy" pochopitelně nedochovaly, u nich je třeba se domýšlet a hledat souvislosti v obci, kde žili, jak se mezi sebou lidé v nejbližším okolí ženili, vdávali...
Ignátz mně třeba ale moc pomohl, díky němu a s ním spojeným indíciím jsem dopátrala velice zajímavou linii nevlastního otce mého nejstaršího prapředka.
a mezi námi, ta sláva byla řečena nadneseně, Slovinci totiž nemohou vypátrat rodokmen, něco jako u nás Božena Němcová...
Ten, kdo objeví její předky s naprostou jistotou má zajištěno místo v učebnicích. :-))) ( a to opravdu nestojím)
Z


No vidíte, další nová informace, to jsem vůbec netušila, že to příjmení pochází z křestního jména. To si musím zapsat! :idea: Jinak vidíte, třeba moje babička byla rozená Božena Němcová z Hněvkova, ale samozřejmě ne ta slavná :D
Také mne ale baví pátrat, je to pro mne nový, ale věřím, že trvalý koníček a navíc mne nesmírně obohacuje. Škoda jen, že občas u toho sedím tak dlouho a ještě bych pátrala, ale oči, mozek a celé tělo už únavou a ztuhlostí stávkuje :lol:
LucieB
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát bře 06, 2015 0:27

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod Zora » pát dub 10, 2015 6:14

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk% ... jmen.C3.AD

zde odstavec
(příjmení) Odvozená od křestních a rodných jmen

Pro přehled i tenhle článek
http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADjmen%C3%AD
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod LucieB » pát dub 10, 2015 15:24

Děkuji
LucieB
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát bře 06, 2015 0:27

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod capjar » pát dub 10, 2015 21:49

Dobrý den,
Bartoňové z Dobenína, co nyní vlastní zámek v Novém Městě n. Metují, pocházejí z našeho kraje - původně Machovska, poté se usadili ve Žďárkách a odtud se stěhovali do Náchoda. 8)
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Pátrání po zápisu o sňatku

Příspěvekod LucieB » ned dub 12, 2015 13:24

capjar píše:Dobrý den,
Bartoňové z Dobenína, co nyní vlastní zámek v Novém Městě n. Metují, pocházejí z našeho kraje - původně Machovska, poté se usadili ve Žďárkách a odtud se stěhovali do Náchoda. 8)


Dobrý den,
děkuji za zajímavou informaci :shock: Když tak koukám na mapu, tak to není zas až tak daleko od okresu Šumperk :D No kdybych nemohla narazit na další předky, tak zkusím hledat tam :lol: Samozřejmě, nemyslím si, že by přímo Bartoňové z Dobenína byli vzdálenými předky, ale možná jejich předci měli více dětí? a tím vzniklo více větví Bartoňů :P :mrgreen:
LucieB
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát bře 06, 2015 0:27

PředchozíDalší

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků