Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod Zora » stř dub 01, 2015 23:02

v podstatě vypisuju vše, co mě napadne , přebrat si to musíte sám, :-)))
k roku 1613 -

Hrádek u Sušice
Až v roce 1565 koupili polovinu Hrádku Račínové z Račína a z Čejkov a roku 1588 dokoupili druhou. Po roce 1590 byl pravděpodobně vybudován renesanční zámek na místě středověkého hrádku.
Nemohl být třeba deska objednána pro výzdobu zámku?
Odpovídá podoba desky renesančnímu slohu?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod dominikmatus » stř dub 01, 2015 23:18

Nad takovými spojitostmi bych neuvažoval. Nábytek se v této době používal k ukládání převážně. V renesančním stylu ale je.
Jak tak zjišťuji tak rod von Ratschin je asi z Polska, konkrétně z oblasti Gorzanów. Viz zde a zde. Zde je rozvedena etymologie slova, prý to znamená něco jako hrad.
Naposledy upravil dominikmatus dne stř dub 01, 2015 23:40, celkově upraveno 1
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod Zora » stř dub 01, 2015 23:29

Mně se zdá, že šlo o dva - shodou okolností - rody se stejným názvem. Ten, o kterém píšu byli půldně purkmistr, povýšený do vladyckého rodu, později v době 30. války se různě větve pomíchaly, v podstatě jedna byla postihnuta za účast ve stav. povstání, zbývající ale méně, a nakonec Humprecht ¨vstoupil do služeb panovníka na Pražském hradu a byl byl povýšen mezi vyšší šlechtu...

Zdá se mně, že s polskou šlechtou stejného jména mají souvislost pouze některé rody z Čech na základě svateb.
nenarazila jsem na nic, co by polský a český rod spojovalo...ale jak jsem psala, jen hledám na netu, žádnou odbornost nemám, jsem absolvent VUT elektro a tam se historie ani dějepis nevyučuje :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod Dawid » stř dub 01, 2015 23:59

No, každopádně Hinteregg a Hinderegg jsou názvy různých míst (hora, samota) ve Švýcarsku a příjmení Hinteregger i Hinderegger není kolem Alp neznámé (ba v Německu se "Hinderegger" vyskytuje jenom v Alpách).

To písmo křídou (a asi perem na kdysi nalepeném kousku papíru?) je bezpečně novější než desky s nápisem, odpovídá takovému 17.-18. století (nečekal bych ho v 16. a příliš ani v 19.). I když z fotek rozeznám jen jednotlivé litery a číslice a fakt, že si tam kdysi kdosi cosi zaznamenával a počítal čárkami.
Škoda, že na tu napůl seškrábanou nalepenou cedulku nejdou udělat ještě lepší záběry (i když tyhle jsou výborné) - aspoň to jedno slovo by určitě přečíst šlo (i když by to asi nepřineslo nic podstatného). Ale s takovýmito památkami už se dá rozumně pracovat jenom když si s nimi člověk může přímo fyzicky manipulovat.

Letopočet bych jednoznačně považoval za rok objednání a vyhotovení truhly. Velké nábytkové kusy bývaly mimo společenskou smetánku vždycky velkou investicí a lidi k nim přistupovali trochu obřadněji než dnešní zákazníci Ikey :)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod dominikmatus » čtv dub 02, 2015 0:07

Díky za paleografický rozbor. Ten papírek už asi nemá ani cenu lépe fotit. Je tam vše co lze vůbec vidět.
S tím jménem jsem si taky jistý, že je z oblasti Alp. Vyskytuje se v podstatě v okruhu od Zürichu, jak v Německu, tak Rakousku. Občas nějaký zběhlík trochu dále.

Našel jsem dosti podobnou truhlu, právě ze švýcarska.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod Dawid » čtv dub 02, 2015 0:44

Renesanční alpský řemeslník ve střední Evropě? - to přinejmenším zní romanticky... :) Ale 1610 skutečně je závěr rudolfinské doby, kdy se po Čechách a přilehlém okolí pohyboval ledaskdo.

Současný majitel tedy o dřívějším pohybu truhly nic neví, že?

dominikmatus píše:Ten papírek už asi nemá ani cenu lépe fotit. Je tam vše co lze vůbec vidět.

Fotit už asi fakt ne. Jak říkám, možnost měnit si před sebou úhel pohledu, světla, vzdálenost od očí atd. někdy udělá divy, ale to člověk musí tu věc mít fyzicky v rukách.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod Brasl » čtv dub 02, 2015 11:14

Jména hloupých, na všech sloupých. Aspoň tak mě to doma říkali. Napadá mě jenom jeden důvod, proč by někdo chtěl mít na nábytku svoje jméno. Cestování. Šlechta měla na cestování služebnictvo, to se o věci staralo, dohlíželo na ně, tak to nepotřebovala. Měšťan taktéž. Řemeslník zase nepotřeboval tak rozměrnou truhlu. Obchodník by ji upotřebil, ale zase proč by si ji podepisoval?
Karamérius má několik odkazů na jednoho a téhož: Hinderegger Gebhard, zu Innsbruck. Hinderegger Gebhard. beim Central-Mil.-Rechgs.-Dep. Hinderegger, Gebhard, beim RDep. in Wien
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Searc ... umentType=
Znáte někdo lepší důvod mít napsat na zavazadlu své (rodinné) jméno, než vojenský převoz, u kterého není ani majitel, ani nikdo z jeho domácnosti na dohlížení? Tipuji na vojenského důstojníka v několikáté generaci.
Jen tak maně mě napadlo, B. Němcová, Babička se taky tuším stěhovala s malovanou truhlou. Cestovní kufr to totiž není, ty měli jiné víko.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod HaninaH » čtv dub 02, 2015 12:13

Vzala jsem to z druhé strany, řekla bych, že nápis odkazuje na člověka s predikátem "seděním na ..........." tedy:

Lazarus Hinderegger na Hradčíně :wink:

To, že není nikde uveden na netu, neznamená, že tam nemohl žít a vlastnit tuto tvrz, třeba jen nakrátko, chtělo by to podrobnější prozkoumání. :wink:

citace z Hameliky: http://hamelika.wz.cz/h01-08.htm

K existenci tvrze HRADČÍN

pod Boněnovem v HAMELICE číslo 4, kterou dokladoval Zdeněk Buchtele, se vracíme při čtení kroniky Michalových Hor, kterou vedl dlouhá léta Vojtěch Válek, ředitel školy v důchodu. V kronice několikrát Čechům důrazně připomíná, že vedle zaniklé vesnice POŘÍČÍ na Kosím potoce u Michalových Hor existovala také osada HRADČÍN (psáno Ratschin, Radschin, název zdejšího lesa Ratschiner). Vlevo nahoře bylo HRADIŠTĚ, kam se uchylovali obyvatelé s dobytkem v době nebezpečí. Připomíná zápis "Raczine" (= v Hradšíně) a bádání prof. Slavíka, který uvádí na panství Teplá jméno zaniklé osady Radšín či Radešín. Odtud měl pocházet ve 12.století rod Račínů z Račína (Raczlaw de Raczine). Jejich jména se ještě nějaký čas vyskytují a pak mizí.
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod Dawid » čtv dub 02, 2015 13:02

Brasl píše:Napadá mě jenom jeden důvod, proč by někdo chtěl mít na nábytku svoje jméno. Cestování. Šlechta měla na cestování služebnictvo, to se o věci staralo, dohlíželo na ně, tak to nepotřebovala. Měšťan taktéž. Řemeslník zase nepotřeboval tak rozměrnou truhlu. Obchodník by ji upotřebil, ale zase proč by si ji podepisoval?

Velké nábytkové kusy s monogramem, případně i celým jménem pořizovatele nejsou třeba ani v lidovém prostředí ojedinělé (a u šlechty třeba zase s erbem), a to opravdu nešlo o kusy, se kterými by se mělo nějak často hýbat. Ono tam nešlo o identifikaci, ale o reprezentaci.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv dub 02, 2015 13:13

Je "voják dle Brasla" potomkem někoho, kdo tu skříň nechal vyrobit (pokud jsem to dobře pochopila)?

A pokud bychom chtěli prozkoumat rodokmen RzR, netvrdím, že je to správná stopa, tak tady (na konci první stránky)
https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/ ... sequence=1
se píše o pánovi ze SOA, který ví, kde je rodokmen k mání....jenže pán už mezi zaměstnanci není....
http://www.soapraha.cz/index.php?lang=c ... amestnanci
tak asi napsat na badatelnu....

Nebo se Vám někomu povedlo rodokmen najít?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv dub 02, 2015 13:18

A ještě jeden Račín v Čechách....
Vesnice Otovice, Velkou Ves a Hejtmánkovice koupil broumovský měšťan Jakob Seidl a vesnice Rožmitál a Šonov Henrich von Raczin, pán na Mittelsteine.
https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q= ... 4112,d.d24

ale opět- jen spekulace- netuším, kudy vede cesta....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod Zora » čtv dub 02, 2015 13:19

Brasl píše:Jména hloupých, na všech sloupých. Aspoň tak mě to doma říkali. Napadá mě jenom jeden důvod, proč by někdo chtěl mít na nábytku svoje jméno. Cestování. Šlechta měla na cestování služebnictvo, to se o věci staralo, dohlíželo na ně, tak to nepotřebovala. Měšťan taktéž. Řemeslník zase nepotřeboval tak rozměrnou truhlu. Obchodník by ji upotřebil, ale zase proč by si ji podepisoval?
Karamérius má několik odkazů na jednoho a téhož: Hinderegger Gebhard, zu Innsbruck. Hinderegger Gebhard. beim Central-Mil.-Rechgs.-Dep. Hinderegger, Gebhard, beim RDep. in Wien
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Searc ... umentType=
Znáte někdo lepší důvod mít napsat na zavazadlu své (rodinné) jméno, než vojenský převoz, u kterého není ani majitel, ani nikdo z jeho domácnosti na dohlížení? Tipuji na vojenského důstojníka v několikáté generaci.
Jen tak maně mě napadlo, B. Němcová, Babička se taky tuším stěhovala s malovanou truhlou. Cestovní kufr to totiž není, ty měli jiné víko.



Myslím, že "skřín" jako zavazadlo o délce 2 m... je dost náročná na přepravu...
Kromě toho - majitel s ní sám určitě nemanipuloval a u jeho podřízených se dá těžko předpokládat znalost písma na začátku 17. st. , ti by si stejně kus, který mají stěhovat pamatovali podle vzhledu, neb uninábytek typu Ikea opravdu neexistoval.
Na mnoha kusem nábytku nejen ze šlechtického, ale i měšťanského prostředí je jméno majitele.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod HaninaH » čtv dub 02, 2015 14:10

Já si myslím, že na vojáka poměrně honosná truhla. Nápis obsahuje slovo "ander" na. Proč by se psalo zrovna na Hradčíně/ podle mě je to důkaz o majetku/. Asi jen slovíčkařím, ale mělo by tam být spíše "aus" z ., von nebo jen Hradčín. Nevím no. :wink:
Musel by mít sakra vysokou šarži. Přijde mi to spíše jako prezent např. při narození dítěte/kvůli tomu datu/ nebo tak něco. Zda tento člověk žil na Hradčíně jako správce tvrze nebo manžel některé z dcer majitele se už dneska asi nedozvíme.
Jen tak mě napadají fantastické myšleééénky :twisted: Tvrz je u Lazurového vrchu. Lazarus-Lazurový. :twisted:
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv dub 02, 2015 14:31

toho Lazurového vrchu jsem si v mapě taky všimla... :-) spekulovat můžeme až do nekonečna....

ty odkazy od Brasla, z Krameria, jsou podle mne z jiné doby než ta skřín/truhla- takže si myslím, že ten "voják" by byl o pár generací mladší- a kdyby byl šlechtic, tak už jeho rod za tu dobu mohl mít dávno úplně jiné majetkové poměry.....

stále se kloním k tomu prozkoumat rodokmen Račínů a pak vědět, jestli ano nebo ne...
a když ne, tak pak teprve vzít další hromadu spekulací a probrat to :-)

ale je to samozřejmě tazatelova vůle....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Lazarus Hinderegger - nápis na truhle

Příspěvekod HaninaH » čtv dub 02, 2015 14:35

určitě :wink:
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

PředchozíDalší

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků