Pátrání - příbramský hejtman

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod Margareta » stř bře 18, 2015 9:01

Zora píše:ani já jsem zatím - přes snahu- na nic nenarazila. jedna zmínka bez dalších souvislostí, že snad byl ředitelem pojišťovny... ale nedalo se ověřil, zda jde opravdu o hledanou osobu. Z



to by odpovídalo ...snažím se najít cokoliv
Margareta
 
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 08, 2015 12:05
Oblast pátrání: celá ČR

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod Zora » stř bře 18, 2015 10:37

Já na to ještě večer zase kouknu, kvůli hokejistům , fotbalistům, trenérům Strakům, a zpěvnému ptactvu :-)) je tam třeba šíleně moc filtrování :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod Zora » stř bře 18, 2015 10:53

.... České státní pojišťovny, především díky zásluze krajského ředitele Josefa Straky......
Tak bohužel opravdu tento ředitel není Vaším hledaným J. Strakou, článek je z doby po jeho úmrtí.
http://www.zebrak.cz/hasici/os-1004/p1=1110

edit - vzdávám to, co jsem uměla, vyzkoušela jsem. Bohužel nic.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod Margareta » stř bře 18, 2015 12:08

Zora píše:.... České státní pojišťovny, především díky zásluze krajského ředitele Josefa Straky......
Tak bohužel opravdu tento ředitel není Vaším hledaným J. Strakou, článek je z doby po jeho úmrtí.
http://www.zebrak.cz/hasici/os-1004/p1=1110

edit - vzdávám to, co jsem uměla, vyzkoušela jsem. Bohužel nic.



Také už nevím kde hledat ... v pojištovní a bankovní spol. pracoval v Praze, ale dál nic,...zkusim hledat v kronikách jestli se do nich dostanu.
Margareta
 
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 08, 2015 12:05
Oblast pátrání: celá ČR

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř bře 18, 2015 14:45

Mohli by o něm být k mání všeobecné údaje: např. ze sčítání z roku 1921.... v SOkA Příbram
http://www.soapraha.cz/pribram
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod LAURIN » pon bře 23, 2015 14:59

Jsem z Dobříše a mám několik regionálních publikací, tak se Vám podívám. V dobříšské knihovně (zřejmě i v Příbrami) mají časopis "Od stříbrných hor", je tam velké množství článků a informací.
LAURIN
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon črc 31, 2006 20:24
Bydliště: Praha-Dobříš

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod LAURIN » pon bře 23, 2015 18:24

V dějinách Sokola příbramského jsem našel Josefa Straku - místodržitel a kancelista.
LAURIN
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon črc 31, 2006 20:24
Bydliště: Praha-Dobříš

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod Margareta » pát bře 27, 2015 10:07

LAURIN píše:V dějinách Sokola příbramského jsem našel Josefa Straku - místodržitel a kancelista.



Děkuji velice snažím se najít co nejvíce a vážím si pomoci:)
Margareta
 
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 08, 2015 12:05
Oblast pátrání: celá ČR

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod capjar » čtv dub 16, 2015 21:30

Dobrý den,
jen upřesním zde používanou terminologii. Funkce hejtmana co nejvyššího úředníka v rámci okresního hejtmanství byla oficiálně jen za rakouské monarchie. V letech 1919- 1927 se tyto úřady přejmenovaly na okresní správy politické, v letech 1928 - 1945 na okresní úřady, vždy v čele s přednostou. Takže za Československé republiky nikoliv hejtman, ale přednosta. A od května 1945 byly národní výbory v čele s předsedou.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod Zora » čtv dub 16, 2015 21:39

Okresy byly nižší jednotkou správy i po nové reformě z roku 1927. Tehdy bylo v Zemi České okresů 103, v zemi Moravskoslezské 45, Slovenské 79 a Podkarpatskoruské 12. V čele okresu opět stál hejtman jmenovaný ministrem vnitra. (Na Podkarpatské Rusi služný.)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Okres

Zdá se mně, že ten hejtman přetrvával (asi z části) i v první republice. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod capjar » pát dub 17, 2015 15:52

Dobrý den,
pardon, ale s tím nemohu souhlasit.
Dne 29. 2. 1920 byl schválen zákon č. 126/1920 Sb. o organizaci politické správy (tzv. župní a okresní). Ten však nebyl úplně realizován (nebyly zřízeny plánované župy a nadále zůstalo zemské zřízení a okresy), sice operoval s pojmem "hejtman" co náčelníkem zastupitelstva (což byl samosprávný sbor, ale již zde uváděl nový pojem "přednosta" úřadu. Pojem "hejtman" byl v této porevoluční době považován ve veřejnosti za starý rakouský výraz a tedy pro mladou československou republiku nebyl brán jako vhodný název. Ostatně okresní zastupitelstva si namísto dosavadního "starosty" nově volila svého "předsedu". Další zákon č. 290/1922 (jednací řád pro župy a okresy) již používal výhradně pojmu "přednosta". Obdobně termín "přednosta" běžně používaly úřady politické správy - na okresní i zemské úrovni. Pojem hejtman zůstal pouze v lidovém podání. Naopak další zákon o organizaci politické správy z 14. 7. 1927 č. 125/1927 (s účinností od 1. 7. 1928, formálně zrušen až 17. 5. 1954) přejmenoval Okresní správu politickou na Okresní úřad, ale nadále ponechal pojem "přednosta". Teno stav zůstal až do května 1945.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod Zora » pát dub 17, 2015 15:58

KUpodivu tu dobu nepamatuji, takže pouze konstatuji, že na wiki jsou zřejmě chyby. :-)))
z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod Dawid » pát dub 17, 2015 16:33

Ono skutečnost, že se změnilo úřední označení, se nemusí vždycky spolehlivě projevit v pramenech. Pro lidi ta osoba skutečně nepochybně pořád byla "hejtmanem" (znám řadu lidí, kteří dodnes chodí na "národní výbor") a i v úřednějších písemnostech mohlo dojít k omylu.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod Zora » pát dub 17, 2015 16:55

Aspoň tedy může tazatelka pátrat znovu po přednostovi, pokud u nich nesprávně přetrvával pojem hejtman.

Pro mě je zajímavá práce
https://is.muni.cz/th/361413/ff_b/bakal ... 8-1938.txt

zde kromě jiného:
3.6.3 Realizace organizačního zákona

K 1. prosinci 1928 byla v českých zemích uvedena v život nová organizace politické správy.[100]
Politickou správu v 1. instanci začaly vykonávat tzv. okresní úřady. V zemi Moravskoslezské přejaly
působnost dřívějších okresních správ politických a okresních silničních výborů. Monokratická
organizace úřadu zůstala zachována. V čele okresního úřadu stál přednosta zvaný okresní hejtman
nebo též okresní náčelník.
Hejtman nesl odpovědnost
za chod celého úřadu a jemu podléhali všichni zaměstnanci úřadu. Personál úřadu se v důsledku
sloučení samosprávy se státní správou poněkud rozhojnil o nové účetní úředníky, úředníky
(cestmistry) a ostatní zaměstnance okresních silničních výborů.[101] Okresní hejtman stanul
z titulu své funkce v čele okresního zastupitelstva, okresního výboru a okresních komisí (vyjma
finanční). Okresnímu hejtmanovi náležel výkon usnesení okresních zastupitelských sborů. Byl
nejvyšším představitelem okresu – zastupoval okres navenek
a podepisoval všechny jeho písemnosti. Proti orgánům okresu byl nadán rozsáhlými pravomocemi.

Zdá se mně tedy, že funkce s označením "hejtman" přetrvávala i po reorganizaci. alespoň ve slovním označení dané funkce, a to i v písemném styku...
Ale nerada bych dál vířila diskusi, nečerpám ze svých znalostí, opravdu to nevím,vycházím jen z toho, co k dané funkční problematice, označení nacházím na netu.
Z


Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání - příbramský hejtman

Příspěvekod capjar » pát dub 17, 2015 17:31

Jistě, za to Vy nemůžete. :)
Ona ta funkce hejtmana či poté přednosty byla prakticky stejná, lišila se jen v čase a několika věcných detailech. Je proto možné a pochopitelné, že se ty názvy v hovorovém slangu zaměňovaly. To bylo již dávno předtím, následně i potom a je i teď. 8) Jen jsem chtěl upřesnit tehdejší oficiální reálie. :wink:
PS:
Z té citované bakalářské práce viz odstavec z kapitoly 3. 3. 5:
"[i]Předestřený vývoj víceméně kopíruje označení přednosty okresního hejtmanství, ačkoliv prosazení
jeho konečného pojmenování trvalo déle. Z počátku se setkáváme s označením “přednosta okresního
politického úřadu“, “správce politického okresního úřadu“, “správce okresního hejtmanství“, ale i
s původním “okresní hejtman“. Od druhé poloviny roku 1919 je častější pojmenování “správce okresní
správy politické“, převažující ještě minimálně po celý rok 1921. Teprve potom se prosazuje pro
někdejší okresní hejtmany označení “přednosta okresní správy politické“. Tento stav trvá až do roku
1928.
"
Jinak další kapitola 4. 3 je však pro mne zklamáním, neboť autor se bohužel opírá pouze o nepřímý, až z tohoto hlediska nekompetentní pramen:
"K rekonstrukci personálního stavu na boskovickém okresním úřadě v tomto roce jsem použil pramen
docela nearchivní. V roce 1934 vydala Malohanácká tiskárna v Boskovicích brožurku s názvem Almanach
města Boskovic. Okresnímu úřadu je zde věnována náležitá pozornost, a tak se na několika
stránkách[190] dozvídáme nejen o personálním složení úřadu, nýbrž také o jeho organizační struktuře
a konkrétní náplni práce jednotlivých úředníků. Nalezneme zde přesný popis agendy vyřizované
referenty i úředníky pomocné konceptní služby. Personální obsazení okresního úřadu v roce 1934
zachycuje následující tabulka.
"
Nemám čas číst celou tuto práci, ale v této věci je třeba zejména využít prezidiálních spisů samotného úřadu. Pokud se nedochovaly, je třeba pátrat ve spisech nadřízeného - tedy v tomto případě u Zemského úřadu v Brně.
Ale neznám až tak dobře moravské reálie, takže nechci autorovo snažení nějak více kritizovat.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

PředchozíDalší

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků