Andreas Staroveský

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Andreas Staroveský

Příspěvekod dominikmatus » ned bře 08, 2015 21:58

Zdravím,
hledám informace o Andreasi Staroveském, který zemřel 4. září 1840 v Litomyšli, byl profesor na piaristickém gymnáziu v Litomyšli, rodák z Příbora. Zmiňuje se o něm i Alois Jirásek v povídce „Na staré poště“.

Chci zjistit jestli byl příbuzný s někým z mých předků Staroveských, ale nemohu najít záznam o křtu. Úmrtí jsem našel, zemřel ve 42 letech. Chci se proto zeptat jestli jsou někde dostupné sčítací archy z Litomyšle?

Obrázek
Naposledy upravil dominikmatus dne sob kvě 09, 2015 11:52, celkově upraveno 1
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Sčítání Litomyšl(?) - Andreas Staroveský

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř bře 11, 2015 8:03

První pořádné, tzv. novodobé sčítání je to z roku 1857 a to je pozdě, pokud zemřel 1840. Ta předchozí jsou od roku 1770 a to je asi zase moc brzo.
http://cs.wikipedia.org/wiki/S%C4%8D%C3 ... C3%AD_lidu
takže nevím, ale sčítání asi nebude zdrojem....
Kdyby bylo něco k mání, tak v příslušném SOkA (však se zeptejte tam).

Nejsem si jistá, že je pravda, že se narodil v Příboře, i když se to tak na internetu píše- chodil tam do gymnázia, to ano, ale to neznamená, že se nenarodil ve vedlejších vesnicích.
Ty dějiny jste pročetl? Není tam o něm víc?

a tady
http://kuneticka.hora.cz/public/kapitol ... itola=5337
se píše, že v budově je muzeum. Za zeptání, zda náhodou nevědí víc nic nedáte :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Sčítání Litomyšl(?) - Andreas Staroveský

Příspěvekod dominikmatus » pát bře 13, 2015 22:51

Díky za rady, na období sčítání jsem zapomněl. V Příboře se nemusel narodit, ale je pravděpodobné, že měl odsud předky. V knize jiná zmínka není, ale zkusím pohledat dál.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Sčítání Litomyšl(?) - Andreas Staroveský

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob bře 14, 2015 6:22

Tady jsem našla odkaz na jinou knihu, není to jisté, že je to stejná rodina, ale je to "sborník osobností"
http://lanius.k3bohumin.cz/katalog/l.dll?cll~P=23908
Josef Staroveský (1753-1817)
a
tady kousek nějakého rodokmenu Staroveských z Příbora
http://xtree.cz/seznamy.php?typ=&aPrijm ... button=..8
tak se zkuste napojit....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Sčítání Litomyšl(?) - Andreas Staroveský

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob bře 14, 2015 6:43

Jinak jsem jen v tomhle indexu viděla asi 10 Staroveských
tak bych asi raději pročetla matriku (např. zda nebylo ondřej jeho druhé jméno)
http://repo.archives.cz/zoomify_viewer/ ... ualImg=366
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Sčítání Litomyšl(?) - Andreas Staroveský

Příspěvekod dominikmatus » ned bře 15, 2015 21:13

Karolíno,
děkuji za ochotu.
Josef Staroveský je můj přímý předek. Jednalo se o divadelníka. Na webu jsou občas špatně uvedeny živ. údaje. Už jsem jednal i s Příborskou kronikářkou. Ten rodokmen na xtree je můj :) .

K tomu indexu, odkaz nejde, ale už jsem jej prohledával. Je ale možné, že jsem něco přehlédl.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Sčítání Litomyšl(?) - Andreas Staroveský

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 15, 2015 21:26

OuKej, tak držím palce. Asi bych ještě tu matriku nevzdávala a dala si to ještě jednou, pěkně stránku po stránce. Howgh :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Andreas Staroveský

Příspěvekod dominikmatus » sob kvě 09, 2015 12:01

Našel jsem uveden rok narození a úmrtí (o rok špatně) v knize na archive.org. Je možné, že se sekli i s rokem narození (avšak u úmrtí má 42 let)? Našel jsem možný záznam v matrice Příbora, ale o 4 roky později (1802) a jméno moc nepřečtu. Viz zde.

Obrázek

Obrázek
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Andreas Staroveský

Příspěvekod Dawid » sob kvě 09, 2015 15:05

dominikmatus píše:Našel jsem možný záznam v matrice Příbora, ale o 4 roky později (1802) a jméno moc nepřečtu.

Doslova je tam "Lepold Andres Staroweskj" - čili trochu nepodařený Leopold Ondřej S.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Andreas Staroveský

Příspěvekod HaninaH » sob kvě 09, 2015 18:45

Dost možná, že se u tohoto rodu dočkáte příjemného překvapení. :twisted: Rod Staroveských ze Staré Vsi byl šlechtický rod z okolí Těšínska, později se přemístili na Moravu. :wink:
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: Andreas Staroveský

Příspěvekod dominikmatus » sob kvě 09, 2015 19:12

No to už vím, ale zatím jsem žádnou spojitost nenašel. Ono s prostým zmíněním Staré Vsi v dobových záznamech to není jen tak, těch vsí je mnoho. Ale shodou náhod bych jeden z tohoto rodu pánem ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Ta je co by kamenem dohodil od Brušperku, kam jsem ten svůj rod dohledal.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Andreas Staroveský

Příspěvekod HaninaH » ned kvě 10, 2015 13:24

njn, s křížkem po funuse :twisted: celá já. Na druhou stranu to stejně dopadne, byly 3 rody Staroveských, které nebyly příbuzné. :wink:
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků