Informace o Martin Zawadil, Vyřízeno

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Informace o Martin Zawadil, Vyřízeno

Příspěvekod Anicka123 » čtv bře 05, 2015 17:38

Dobrý den, hledám informace týkající se předků - Martin Zawadil, Třebíč - Střítež z roku 1600 - 1660, narození a sňatek, zápisy o majetku, sourozenci. Poradí mi někdo kde je možné ještě hledat?
Předem děkuji za pomoc.
A.
Naposledy upravil Anicka123 dne úte bře 10, 2015 13:49, celkově upraveno 2
Anicka123
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned říj 05, 2014 21:49

Re: Informace

Příspěvekod zedir » čtv bře 05, 2015 17:50

Dobrý den,

uváděné informace jsou moc obecné. Znáte odněkud rodiče Martina, kdy se asi měl Martin sám narodit (spíše blíže k roku 1600, nebo k roku 1660?), jaký je Váš poslední záznam, ze kterého vycházíte, odkud přesně rod Zavadilů pochází, hledala jste záznamy v Třebíči nebo Stříteži, ale nikdo tam není, nebo je problém někde jinde, máte již odněkud nějaké jeho sourozence, znáte jméno jeho ženy, víte, čím se živil, máte Martinovo úmrtí, ale nic více nemůžete nalézt, k zápisům o majetku a dohledávání v pozemkových knihách je nutné znát vesnici a číslo usedlosti atd. Uveďte odkazy a zdroje, ze kterých vycházíte a co a kde jste již hledala a s jakým výsledkem, potom bude mnohem větší šance Vám pomoci. Z daných informací není možné jakéhokoliv narozeného Martina ztotožnit s hledaným - chybí ověřitelné informace.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Informace o Martin Zawadil

Příspěvekod Anicka123 » čtv bře 05, 2015 22:03

Rod Martin Zawadil:
nejdohledanější informace jsou z 24.04.1659 ze Stříteže (Třebíč), signatura 10951,str. 53/385 - pravá strana.
Jde o narození Matěje, prvního dítěte Martina Zawadila a Marjany. Místo bydliště je psáno na Střítež, bez č. domu., až od roku 1726 je vedeno č. domu 20 Střítež.
Nenalezla jsem ani sňatek Martina Z. a Marjány ( někdy zapisovaná jako Mareianna ).
Podařilo se mi dohledat jen úmrtí Martina Z. a to 17.05.1680 v 56 letech ve Stříteži, signatura 10972,str.83/233 - levá strana.

Jiného Zawadila jsem v Třebíči nedohledala a ve Stříteži je zapsán jen on.

Nejblíže se objevuje příjmení Zawadil v Dobroutově -Polná. Jde o narození dětí od roku 1650, dohledám jen rodiče (stručný zápis). Může to být náhoda, jen mne zaujala jména dětí, která se neskutečně shodují se jmény v mém rodu. Proto hledám spojitost - příbuzní, bratři?
Je možné dohledat ještě víc ? Moc informací již nemám.
Anicka123
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned říj 05, 2014 21:49

Re: Informace o Martin Zawadil

Příspěvekod zedir » čtv bře 05, 2015 23:56

Pro lepší přehlednost přidávám odkazy: zde Matějovo narození v roce 1659, tady Martinovo úmrtí v roce 1680 a tady index narozených pro Dobroutov. Opravuji také datum Matějova narození na 24. 2. 1659.

Co se týče úmrtního věku, v této době je samozřejmě nutné ho brát jen s rezervou, takže když k předpokládanému roku narození 1624 připočteme odchylku 5-10 let, kdy by Martina v záznamu postaršili, tak bychom měli zhruba léta 1629-1634, což je pro Střítež stále těsně doba předmatriční a když se podívám do indexu, tak tu opravdu Martina Zavadila nevidím, takže se obávám, že matriční záznam bude k nedohledání.

V Dobroutouvě podle rodného indexu by v této době přicházela v úvahu jen rodina Jiřího a Sibylly Zavadilových, jejichž děti se rodily v letech 1650-1661, z čehož vyvozuji, že je krajně nepravděpodobné, že by šlo o oba rodiče Martina a že by jejich děti mohly být jeho sourozenci, protože i když pomineme asi 35km vzdálenost obou míst, věkový rozdíl mezi Martinem a jeho nejmladšími sourozenci by mohl být i přes 30 let, v případě, že by úmrtní údaj byl správný, rozdíl by byl 37 let. Jiná možnost by byla, že Martinovým rodičem byl jen Jiří a Sibylla byla jeho další ženou, problémem ovšem je, že tento sňatek, ze kterého bychom vyčetli, že Jiří byl již vdovec, a získali tak hypotetickou možnost, že by mohl být otcem Martina, také nenalezneme, protože index oddaných je v Dobroutově veden až od roku 1655, tedy pět let po narození prvního dítěte páru zaneseného v rodném indexu. Poslední, co zbývá, je tak tedy nalézt sňatek Martina a Mariany, který však není ani v Dobroutově, ani Stříteži, i když tam je index jen do počátku 50. let. Bez tohoto sňatku nemá cenu hledat Martinovy sourozence, protože i kdybychom měli Zavadilů plnou matriku, neznáme Martinova otce a i když narození samotného Martina spadá nejspíše do doby předmatriční, jeho sourozence bychom v matrikách nalezli, kdyby v Martinově oddacím záznamu kolem poloviny 50. let byl uveden jako syn Jiřího, tou dobou žijícího v Dobroutově.

Možností, proč pod Stříteží sňatek není, je vícero - lístek s poznámkami o sňatku mohl farář ztratit, snoubenci se mohli brát pod jinou farou nebo se mohli brát na blízkém poutním místě...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Informace o Martin Zawadil

Příspěvekod Anicka123 » pát bře 06, 2015 9:33

Rod Zawadil:
Děkuji za kontrolu dohledaných informací. S tím sňatkem se ještě pokusím kouknout po okolí, ale myslím že už je to konečná. Jako začínající nadšený začátečník jsem nevěřila, že by bylo možné se dohledat až k roku 1600. A podařilo se.

Zřejmě jsem se špatně vyjádřila k Zawadilům v Dobroutově, Jiřího Z. jsem myslela spíše jako sourozence Martina.
Vím, že tam nejsou doložitelná data, ale přesto mi to nedá. A vzdálenost Dobroutova od Třebíče? V mém rodě je hodně cestujících předků za prací, někdy až 50km a tak bych se ničemu nedivila. To jsou již jen pouhé spekulace.

Děkuji za ochotu a trpělivost, pěkný den.
A.
Anicka123
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned říj 05, 2014 21:49


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků