Gruntovnice v SOA Praha - vyřešeno

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Gruntovnice v SOA Praha - vyřešeno

Příspěvekod Ondřej Holan » úte úno 24, 2015 18:48

Dobrý den,
nemám s gruntovnicemi zatím žádné zkušenosti a proto se obracím na zkušenější badatele. Chtěl bych požádat, zda-li by byl někdo ochotný vyhledat mi v SOA Praha signatury gruntovních knih pro obec Bobnice (Velkostatek Poděbrady) pro období od poloviny 17. století do poloviny 19. století.

Jde mi o to, že na internetu nejsou dostupné žádné pomůcky k tomuto fondu a já nevím, jak si vyžádat zájmové archiválie k nahlédnutí. Pokud se nepletu, je třeba je vyžadovat min. tři dny předem, což by znamenalo jednu návštěvu Prahy navíc.. Nebo se platu?

Pokud by se někdo tak ochotný našel, byl bych mu nesmírně vděčný! Pokud jsem příliš naivní, omlouvám se.. :)
Naposledy upravil Ondřej Holan dne čtv bře 19, 2015 21:04, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ondřej Holan
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 16, 2014 17:44
Bydliště: Kolín

Re: Gruntovnice v SOA Praha

Příspěvekod lerak » úte úno 24, 2015 20:04

Ano je to bohužel tak jak píšete v závěru. Mnoho badatelů to tak absolvovalo. Nejdříve si ofotili inventář a pak teprve žádali o předložení archiválií. Nevím zda se to nezměnilo nebo někdo nemá váš velkostatek ofocený a mohl by Vám tak pomoci.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Gruntovnice v SOA Praha

Příspěvekod Petr Hůla » ned bře 01, 2015 17:29

Vždycky sem si řikal, jestli má moje přijmení s Holanem něco společného nebo mi to jen přijde podobné... Pátrám taky kolem Poděbrad, hledal sem informace o gruntovnicích a narazil na váš dotaz...
V archivu na Chodovci sem byl zatím jen jednou, pro pracovní vytíženost nemůžu nic slíbit a ani nevím kdy se tam opět vydám... Ofotit nějaký index by asi nebyl problém, pátrat v materiálech slíbit nemůžu - snad jen kdybychom měli podobný zdroj... (hledám kolem Křečkova, Velkého Oseka, Libice...)
Každopádně teprve hledám informace o gruntovicích, co a jak. Moc se v tom zatím neorientuju - index tedy zřejmě na netu nenajdu. Ještě zagooglím, možná když mě nasměrujete, tak aspoň ten index ofotím... Potřeboval bych potvrdit nějaké info z Oseka a Libice cca z přelomu 18. - 19. stol... Do archivu bych mohl tak za týden nebo 14 dní...
Petr Hůla
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned bře 01, 2015 17:16

Re: Gruntovnice v SOA Praha

Příspěvekod Ondřej Holan » pon bře 02, 2015 11:13

Dobrý den,
taky s gruntovnicemi nemám zkušenosti, ale měly by být uloženy v archivu velkostatku. Pro ten Poděbradský jsem na internetu žádný index nenalezl, ale v archivu v SOA by měl být dostupný:

Typ záznamu: Pomůcka
Název: VELKOSTATEK PODĚBRADY, 1352- 1931
Druh: Inventář
Evidenční číslo: 257
Signatura (2): II 132
Časový rozsah: 1352 - 1931
Fond: 189 • 1352 - 1931 • Velkostatek Poděbrady
Tématické skupiny: Velkostatky
Rok schválení/zápisu: 1962/1963
Poznámka: S.297A - 324A DODATEK, NEDATOVANÝ V EVIDENCI SAS POD ČÍSLEM: 02571/00
Formy vyhotovení: (forma • rok vzniku/zápisu • stran • vydáno ks • v archivu ks) strojopisná pomůcka • 1962/1963 • 329 • 0 • 0; elektronická pomůcka podle SUZAP • 2010/2010 • 0 • 0 • 0
Místa: PODĚBRADY
Autoři: TYWONIAK J.

V tomto nějaké signatury pro další půjčování archiválií by měly být vypsané.. Ale jak říkám, nikdy jsem s ním nepracoval.. Kdyby se Vám podařilo do SOA dostat a ofotit mi seznam gruntovnic obce Bobnice, byl bych Vám moc vděčný.. Já se ze služebních důvodů zatím do archivu chvíli nepodívám.. Každopádně děkuji za projevenou ochotu a přeji mnoho úspěchů ve Vaší záležitosti..
Uživatelský avatar
Ondřej Holan
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 16, 2014 17:44
Bydliště: Kolín

Re: Gruntovnice v SOA Praha

Příspěvekod Háňa » pon bře 02, 2015 12:41

Pane Hůla, já jsem z Velkého Oseka, kdybyste potřeboval něco zjistit a bude v mých silách ráda pomohu
Háňa
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob úno 21, 2015 11:15

Re: Gruntovnice v SOA Praha

Příspěvekod Petr Hůla » úte bře 03, 2015 21:28

Háňa píše:Pane Hůla, já jsem z Velkého Oseka, kdybyste potřeboval něco zjistit a bude v mých silách ráda pomohu

Díky moc za projevenou ochotu, to sem nečekal! Ozvu se v SZ, sic zatím konkrétní dotaz nebo prosbu nemám...

Pan Holan: Zkusím se poptat, možná příští nebo přespříští St bych rád archiv navštívil. Uvidíme co z toho bude, dám vědět...
Petr Hůla
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned bře 01, 2015 17:16

Re: Gruntovnice v SOA Praha

Příspěvekod Claricia » čtv bře 12, 2015 12:19

Tak ve VS Poděbrady (inv. č. II 132 a II 132/1) se k Bobnici nachází následující:
inv. č. 17 - geometrická vyměřovací tabela rustikálních pozemků z roku 1783
inv. č. 21 - geometrická vyměřovací tabela emfyteutských pozemků z roku 1783
inv. č. 26 - kniha pozemkových změn III z let 1781-1833
inv. č. 28 - kniha pozemkových změn V z let 1781-1833
inv. č. 1645 - individuální archy fase k josefskému katastru z roku 1789
inv. č. 1675 - dlužné činže - spory o placení 1850-1878
inv. č. 4993 - gruntovní kniha 1697-1806
inv. č. 5105 - kniha důkazův 1807-1851
inv. č. 5106 - kniha aktiv a pasiv 1818-1878

a pak obecně panství
inv. č. 541 - soupis poddaných 1690
inv. č. 542 - registra sirotčí 1732
inv. č. 543 - soupis poddaných 1736
inv. č. 544 - soupis poddaných 1745
inv. č. 545 - soupis poddaných 1774
inv. č. 546 - soupis poddaných 1829-1830

Snad to pomůže.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Gruntovnice v SOA Praha

Příspěvekod Petr Hůla » čtv bře 12, 2015 18:55

Tak koukám, že jdu s křížkem po funuse, ale tak možná to i tak někomu dalšímu pomůže

Poděbrady velkostatek inventář:
Kód: Vybrat vše
http://ulozto.cz/x96MthfV/podebrady-velkostatek-inventar-zip

- je to asi 20 fotek z inventáře... fotky jsou popořadě, ale foceno trochu napřeskáčku, tak v případě potřeby koukněte na číslo stránky... fotil sem to trochu zmatečně v rychlosti - kvůli tomu, že se nedostanu brzo z práce, mám na návštěvu archivu necelé 2 hodiny 1-2x do měsíce...

Poznatky z prvního kontaktu s podobným dokumentem:
- informace z mailu z badatelny:
"Gruntovní knihy z velkostatku Poděbrady naleznete v jeho inventáři – signatura II 132, který Vám bude na požádání předložen v naší badatelně. Následně si budete moci je objednat ke studiu. Budou Vám předloženy nejdříve do tří dnů v maximálním počtu 5 knih na den. "
- je to jedna kniha cca 350 stránek plus žlutý sešit s dodatky cca 50 stránek (takže už chápu proč to ještě neni na netu)
- seznam gruntovnic je v tom žlutém sešitu dodatků...
- jsou tam mraky různě zajímavých dokumentů. Docela mě to potěšilo, pátrat po informacích ve velkostatku budu zdá se moct ještě několik následujících let :D
Petr Hůla
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned bře 01, 2015 17:16

Re: Gruntovnice v SOA Praha

Příspěvekod Ondřej Holan » pát bře 13, 2015 18:48

Kolegové, velice Vám děkuji za ochotu! Je krásný pocit vědět, že lidé si stále umí nezištně pomáhat! Jsem Vám vděčný za informace i za ten pocit! :)
Uživatelský avatar
Ondřej Holan
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 16, 2014 17:44
Bydliště: Kolín

Re: Gruntovnice v SOA Praha - vyřešeno

Příspěvekod kulan » pon bře 30, 2015 17:54

Jestli Vás zajímají gruntovní knihy pro obec Bobnice, pak vězte, že byla existovala ještě jedna starší gruntovní kniha, na kterou navazuje to již citované inv. č. 4993. Kde skončila, to netuším, ve fondu velkostatku není.
Nahradí jí alespoň částečně kniha Bobnice od J. Hellicha (1898) nebo ve stručnější verzi Staré paměti osad soudního okresu Nymburského od Mikoláška (1901). V obou najdete známou historii gruntů.
Koneckonců i moji předkové seděli v Bobnici na holanovském gruntě.
kulan
 
Příspěvky: 186
Registrován: pát dub 30, 2010 16:44
Oblast pátrání: Lnářsko, Posázaví, okolí Loun, Česká Kamenice, Nymbursko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník