hledám matriční záznam o narození - nedohledatelné

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

hledám matriční záznam o narození - nedohledatelné

Příspěvekod monoptalmos » čtv úno 19, 2015 19:57

této ocoby:

Joseph Sonnenfels - 1732/1733 Mikulov

přesné datum narození neznám

předem děkuji za pomoc

M.
Naposledy upravil monoptalmos dne pát úno 20, 2015 11:54, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
monoptalmos
 
Příspěvky: 819
Registrován: úte led 03, 2012 13:00

Re: hledám matriční záznam o narození

Příspěvekod Zora » čtv úno 19, 2015 20:34

wiki říká: Narodil se v rodině Židů

Obávám se, že pro období narození 1732/1733, Mikulov asi nebudete úspěšný.
Z-
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: hledám matriční záznam o narození

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv úno 19, 2015 20:56

To skutečně asi ne....
tady je vyčerpávající výpis, i když v AJ, pro Mikulov, který to potvrzuje
http://kehilalinks.jewishgen.org/nikolsburg/nikres.htm
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: hledám matriční záznam o narození

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát úno 20, 2015 10:07

Ohledně páně Sonnenfelda, ještě jsme si o tom s Monoptalamem psali.....

Tady
http://www.kehilaprag.cz/index.php?opti ... ls&lang=cs
se píše, že je ho otec se jmenoval Josef Lipmann Perlin
(a přišel z Berlína)
jméno matky je neznámé....

Pokud připustíme, že mohli být židé před rokem povinného zavedení žid. matrik, zapsáni pečlivými matrikáři v katolických matrikách, tak se chci poradit, zda vlastně hledáme Lippmana, Perlina nebo Sonnefelda. A jestli nááááhodou někdo netušíte o kostelech v Mikulově, kde by mohl nejspíš být v matrice- jde o to, že jich je tam několik.

Jenže když vidím, jak velké je to ghetto
http://www.mikulov.cz/turistika/pamatky ... ke-ctrvti/
tak asi fakt nebyli zapsáni ani v matrikách-- ale co když měli samostaný oddíl....
Prosím o pomoc hledáním... nějaký mikulovský znalec?
Nedělám si moc naděje, že když to hledali historikové a nenašli, že my najdeme, ale aspoň to zkusíme.
K.

edit: s kostely je to v pohodě- pardon- jsou dva (dvoje matriky) ale ty druhé jsou moc nové- takže sv. Václav....

edit: si tu povídám, že?
tady jsem našla že otec byl jen "Perlin" Lipmann
http://www.jewishencyclopedia.com/artic ... sonnenfels

Perlin Lipmann Sonnenfels:
Austrian scholar; son of Wurzbach Lipmann, chief rabbi of Brandenburg. Perlin Lipmann emigrated to Austria, where he became the agent of the princely house of Dietrichstein at Nikolsburg. He, together with his children, embraced the Catholic faith some time between the years 1735 and 1741. He assumed the name Aloys Wiener, and later removed to Vienna, where he became teacher of Semitic languages at the university, and Hebrew interpreter at the juridical court. In 1746 he was knighted and received a patent of nobility entitling him to use the name Sonnenfels, which his two sons adopted. Perlin's wife remained faithful to Judaism.

A když konvertovali, neměli by být v matrice zapsáni všichni najednou, jako datum společného křtu?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: hledám matriční záznam o narození

Příspěvekod Zora » pát úno 20, 2015 10:39

je to na tobě, kolik času tomu můžeš věnovat. Vzhledem k proslulosti hledaného, opravdu po celé Evropě, já za sebe říkám, že buď je narození nedohledatelné, nebo třeba jako katolík nepovažovat toto datum za podstatné.
Psali jsme o tom s Monopthalmem včera, je to vlastně totéž, co píšeš. Navíc, mikulovská židovská obec byla poměrně hodně popsaná, snad jedině dotaz v mikulovském muzeu, zda nemají další info o této osobě, nebo v Břeclavi, snad by tam mohla být nějaká židovská obec.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: hledám matriční záznam o narození

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát úno 20, 2015 10:42

máš pravdu.

ale ta teoretická otázka: jak "administrovala" církev ten přestup by mne zajímala.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: hledám matriční záznam o narození

Příspěvekod Zora » pát úno 20, 2015 11:05

Když se podíváš na přehled zápisů v jednotlivých matrikách,

http://actapublica.eu/dokumenty/

zde si vyber okres
pak uvidíš, že jsou v popisech obsahu matrik občas "vypíchnuty" křty židů.
To znamená, že se v matrice objevovaly, já jsem sem kdysi dávno dávala křest turecké dívky v ivančické matrice (taky konverze)
Problém spočívá v tom, že nevíš, kdy se tak stalo a především - kde se tak stalo. Takže hledat v mikulovské matrice je sice logické, ale .... mohlo to být kdekoliv jinde.
Netuším, jak rodina k tomuto rozhodnutí dospěla, možná, že to bylo v souvislosti s jejich podnikáním a nemožností se stěhovat, pohybovat , pak by se dalo čekat, že takový krok udělají mimo MIkulov, kde byla židovská obec velice silná.

Taky nelze zapomenout na to, že nikde nebyl pokyn o tom, jak zapisovat takové křty (já se s pokynem nesetkala), takže se dá očekávat, že každý kněz to dělal po svém.

abys viděla, jak takový zápis vypadá, tak vpravo - první nahoře (jsou to ti Baueři, na které jsem včera žehrala) židovský syn Mórizt se stal Mauritzem a katolíkem.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=41
A za odměnu mně nemusíš posílat obrázek čokolády, stačí, když to (mně) to přečteš. Díky. Z


edit: myslím ale, že tenhle zápis není v obsahu matrik nijak uvedený.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: hledám matriční záznam o narození

Příspěvekod Zora » pát úno 20, 2015 11:22

Ještě dotaz, existoval někde v židovských matrikách zápis o opačném přestupu? (Já jsem se s tím nesetkala). Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: hledám matriční záznam o narození

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát úno 20, 2015 11:41

pěkný....
a já myslela, že každá nová ovečka je řádně zapsána a uvítána :-)
v tom anglickym textu se píše, že otec Sonnenfelda emigroval, pochopila jsem že přímo do Mikulova, kde začal pracovat pro Dietrichsteina, a proto to udělal: mezi lety 35 a 41 s dětmi přešel ke katolíkům, žena zůstala. A vzal si jméno Aloys Wiener a pak odešel do Vídně (zajímavé)....

Ano, máš pravdu, nedošlo mi, že konvertoval mohl kdekoliv, ale snad, když konvertovali i děti, to nemohlo být na cestách s Dietrichsteinem....

Ale to asi fakt už pro další hloubání.


No a ten Tvůj zápis: vidím to, že Ti budu muset poslat virtuální čokoládu- přečtu jen kousky....
vlevo poznámka: Tauf??? erhaben am 20. Mai 1846

Mauritz Johann Meza??? Bauer. Besitzer des Rossitzer Brand weihausers? und Nützmister des Zbeschauer? Kohlenbergauerk? gebornen den? 12. October 1812
Bauer Aron Besitzer aus Rossitzer Brand weihausers?
Juditha geborn Haller in Rossitz
Wenzl Kregcží Artskurat? von Komein, Jakob Bauer???? bauers? Wund??rych? in Brünn....

A pro jistotu:

images.jpg
images.jpg (11.05 KiB) Zobrazeno 1943 krát
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: hledám matriční záznam o narození

Příspěvekod Zora » pát úno 20, 2015 12:05

http://www.kehilaprag.cz/index.php?opti ... 55&lang=cs

Na těhle stránkách je životopis, ale asi se to nedá stáhnout (jsou to stránky židovské obce)

Uplně tomu nerozumím, ale snad to bylo tak, že rodina Josepha Perlina Lipmanna přišla do Mikulova, (
asi tedy byli židé.
V roce 1741 se syn Joseph stal studentem piaristického gymnasia. To by , podle mě, měl být už křesťan, jde o katolické gymnazium, ale neznám jejich podmínky přijetí studentů.
studoval do r. 1743, ale pak nastoupil na vídeňskou techniku. To mě mate, to by mu bylo 11 let.

V mezičase dostal - r. 1946 jeho otec šlechtický přídomek von Sonnenfelds.

V článku, které zpracovalo odborné pracoviště muzea Hustopečí je napsáno, že se narodil v Mikulově.
Jestli ale rodina konvertovala ve stejném městě, to už se neuvádí, samozřejmě se mohli pohybovat spolu s Dietrichšteiny kdekoliv, třeba i ve Vídni.
Je tam na mě příliš mnoho nelogičností.
Zajímavost na konec, tenhle pán si vzal za ženu dceru z rodiny Hay z Fulneku, tedy snad sestru kněze, kterého hledá Monopthalmus v druhém příspěvku.
V článku je uvedeno datum i místo sňatku - snad možná stopa, že by tam připsali místo narození, nebo aspoň věk.
Tenhle pán má zásluhy v tolika oblastech, že nestačím zírat :-))) vypracoval třeba Policejní řád :-))) a a stál v čele komise, která vypracovala Všeobecný občanský zákoník

Z.ů
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků