Diplomová práce

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Diplomová práce

Příspěvekod Alena Höfrová » čtv led 29, 2015 0:12

Dobrý den,

jsem studentkou České zemědělské univerzity v Praze a zpracovávám diplomovou práci na téma Současné možnosti občanské genealogie v České republice. V praktické části bych chtěla vést rozhovory, jak s laickými, tak s profesionálními genealogy.

Tímto bych chtěla poprosit ty z Vás, kteří by se rozhovorů chtěli účastnit, ať mě kontaktují prostřednictvím zpráv. Rozhovory se budou zaměřovat zejména na způsoby získávání genealogických informací a jejich zpracování. Rozhovory je možné provádět osobně v Praze a okolí nebo prostřednictvím PC, například přes Skype. Rozhovory by měly proběhnout v průběhu února.

Děkuji a předem se těším na spolupráci s Vámi!
Naposledy upravil Alena Höfrová dne pát úno 20, 2015 21:07, celkově upraveno 1
Alena Höfrová
 
Příspěvky: 13
Registrován: sob bře 16, 2013 14:38

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Brasl » čtv led 29, 2015 8:30

Nu já nevím, ale tohle fórum je právě o možnostech genealogie a obtížích, problémech se kterými se genealogové setkávají při pátrání. Od neznalosti začínajících po specifické pátrání zkušených. Tak je na místě si tohle fórum projít. Tady je to v globálu, osobní rozhovory jsou o individuální zkušenosti. Není jenom tohle fórum, je jich více.
Cíle se také různí. Někomu stačí datum narození a úmrtí, jiný k tomu sahání i co prapraděda snídal, obědval, večeřel, a kdy, jaké měl číslo bot a kam v nich chodil. :)
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 29, 2015 8:35

Brasl píše:´... jiný k tomu shání i co prapraděda snídal, obědval, večeřel, a kdy, jaké měl číslo bot a kam v nich chodil. :)

to hned napište Lukissonovi :-)

také si nejsem jistá, že bych chtěla poskytnout na toto téma rozhovor- je to prostě tisíce cestiček a každá je jiná, žádný universál z toho nevypadne....jen příběhy a těch je tady na fóru k přečtení spousta....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Brasl » čtv led 29, 2015 9:14

Karolina Vernerova píše:to hned napište Lukissonovi :-)


Já ale o Lukissonově prapradědečkovi nic nevím. :D

Karolina Vernerova píše:také si nejsem jistá, že bych chtěla poskytnout na toto téma rozhovor


Ano.
Když chci aby pro mě lidi něco udělali, tak je musím motivovat, dát jim důvod.
Pro mě je demotivující už věta: "Kontaktujte mě na mé emailové adrese."
To je vstup do soukromí, a to má určitá pravidla. Více to rozebírat nebudu, těch aspektů je více. Jen ještě jeden postřeh. email = nechci s Vámi nic mít společného. OS = počítám se mezi Vás.
90% komunikace je neverbální, v psaném textu méně, ale "vysílané signály" jsou v něm také.

Máme tady možnost osobních zpráv, a ta do soukromí neleze. Je to něco jiného.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Zora » čtv led 29, 2015 9:56

Aleno, jaké Vy máte zkušeností s laickou genealogií, kam až jste se dopátrala, ve kterých dokladech hledáte, ve kterých archivech se pohybujete, která území dnešního Česka by Vaše práce měla zahrnovat?
Chcete se spíše orientovat na nabídku přístupných matrik, či spíše dalších archivních dokladů, nebo třeba kroniky obcí, hasičů a dalších spolků, na zapsané vzpomínky tehdejších spolužijících, staré dochované rodokmeny....?

Chcete psát třeba o možnostech hledání informací v knihách na internetu, v diplomových pracech, ve starém dobovém tisku?
Je to ohromné množství zdrojů, navzájem provázaných, jejich rozsah se liší v jednotlivých stoletích a je ovlivněn i dobovými událostmi, jiné se právě teď otevřely velkému množství badatelů a postupně právě těchto zdrojů přibývá....
Já bych uvítala, pokud byste ke svému průzkumu napsala něco bližšího. Mnozí z nás opravdu vědí, kde přesně stál záchod, který předek navštěvoval na konci 17. století, jiní mají perfektně zmapován počet dětí a jejich osudy, mnoho z nás má nafocené domy nebo alespoň místa, kde stály domy předků, někdo vlastní staré rodokmeny po předchozích generacích. A když se třeba pátrá po obsahu méně známého a dnes již zcela zapomenutého povolání, mnozí jsme třeba nastudovali potřebné znalosti z chemie. Vaše žádost je opravdu příliš široká.
Zora
Naposledy upravil Zora dne čtv led 29, 2015 12:00, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 29, 2015 11:54

Brasl píše:
Já ale o Lukissonově prapradědečkovi nic nevím. :D


:-)
off topic: ale třeba se dozvíme- když Lukissonovi poradíme 1000 otázek (viz jeho příspěvek jinde), dostaneme aspoň kousek vyprávění za odměnu?


To studentka: nejsme škarohlídi, ale jednoduché to nebude..... viz Zorka. Třeba sem dejte otázky....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Branwen » čtv led 29, 2015 15:25

Tak já předpokládám, že rozbor všech těch teoretických možností, jak, kde a po čem pátrat, bude obsahem teoretické části práce. V praktické části je tedy pravděpodobně cílem zjistit, které z těch možností badatelé skutečně reálně využívají a v jaké míře. Nevidím na tom nic špatného, průzkumu bych se klidně zúčastnila.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Zora » čtv led 29, 2015 17:18

Mně by se líbilo doplnění, upřesněníé předmětu, ráda šetřím čas jak druhému, tak sobě. Je to na Aleně H. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Zuzana Jah » čtv led 29, 2015 18:28

Chápu všechny problémy spojené s činnostmi okolo diplomové práce - ráda bych pomohla - uvítala bych nějaký dotazník a na jeho základě bych byla pro případný kontakt. A možná by nebylo úplně o věci se víc rozepsat o tématu a cíli vaší diplomové práce a také se více představte - určitě bude více pozitivních ohlasů. Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv led 29, 2015 22:11

Já nestačím žasnout kam až je moje někdejší Alma mater v honbě za dotacemi "za studující hlavu" ochotná dojít. Takže otevírá obory jako "Hospodářská a kulturní studia" s předměty Cestopisy jako pramenný materiál, Lingvistická antropologie, Příbuzenské systémy, Duchovní kultura Evropy... nedostal ses na filosofii? bež na hnojárnu, tam to můžeš taky vyštudovat... No, proti gustu žádný dišputát.
Tragédie všedního života přijde až následně, když se takový absolvent zemědělské univerzity posadí na nějaký ouřad, nejlépe přímo na ministerstvo, a vymejšlí a pak následně kontroluje pravidla pro zemědělce.
No, Alčo, přeju hodně štěstí - a souhlasím se Zorkou i se Zuzanou - možná kdybyste dodala trochu víc než strohou informaci, zaujalo by to tady pár lidí ochotných ke spolupráci.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Zora » čtv led 29, 2015 22:29

tak ta zemědělka mně tedy zcela unikla ...,.
uf, uf...
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Diplomová práce

Příspěvekod JSH » pát led 30, 2015 11:53

Pomohla jsem s vyplňováním dotazníků, zodpověděla mnoho otázek pro různé diplomové práce, takže i Vám bych ráda pomohla. Nevím ale, jak si představujete laického genealoga. Jsou tu zkušení mazáci, ale i například já - nováček. Mým nejčastějším zdrojem podnětů a rad je tady toto forum, za což všem aktivním členům moc děkuji. Takže nevím, zda bych byla přínosem. Protože jsou určitě věci, na které teprve při svém bádání narazím a zatím o nich nemám ani tušení.
A jak přesně psali výše... Každý z nás se zaměřuje na něco jiného - tudíž prohledává i jiné archívy, kroniky, matriky... Musí k tomu dostudovat jiné oblasti (zeměpis, historie, jazyk - nebo jak píše Zorka chemii :-)
Vím, že jsme měli u chalupy hrušku pod okny a na zahradě kadlátke... a jeden prapředek se nejmíň 3x oženil a nakonec měl zatím 16 dětí (neskončila jsem s pátráním) Ale druhé toto třeba nemusí vůbec zajímat a zaměřují se jen na přímou linii a holá data.

To samé jejich zpracování... Já jsem zastáncem papíru a tužky a píšu si "kroniku", další upřednosňují různé programy v PC.

Ale jak jsem psala na začátku, ráda pomůžu.
JSH
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř zář 18, 2013 13:21

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Zora » pát led 30, 2015 13:15

upřesnění k chemii - já vím, že je to úsměvné, ale když mně to nikdy nedá...
Narazila jsem třeba na "výkup" moči, která se v domech uschovávala a pak prodávala v sudech podomním obchodníkům.
Že se moč používala přímo na praní a na zpracování kůží, to jsem tušila, ještě z dětství si pamatuju, jak staré babičky používaly rčení převzaté po svých předcích...
- je tu smradu jak v Cařihradu, ( google k tomu doplňuje: čistící vlastnosti moči jsou dány produkcí zásaditého uhličitanu amonného, který vzniká při fermentaci (kvašení) moči. První zmínky o takovém použití moči pocházejí z Orientu, odkud se tento způsob rozšířil na Západ.)
- je tu smradu jak v "koželužni" - ta stála přímo u nás v obci a všichni měli své "voňavé" zkušenosti....

ale že se moč používala i na výrobu konkretních chemikálií, to jsem nevěděla
Např.: výroba střelného prachu se neobešla bez sanytru, k jehož výrobě se používala moč. Navedl mě na to jeden předek s tímto povoláním a tak jsem se díky googlu dozvěděla i co měl za profesi, i jak se tehdy sanytr vyráběl, kde se vyráběl, kam se prodával a jaké byly bezpečnostní opatření pro výrobu prachu v okolí Bílého potoka nad Veverskou Bitýškou.
Jen se obávám, že tazatelka nečeká na naše dotazy, ale na to, že se zájemce ozve přímo na mail. :(
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Brasl » pát led 30, 2015 13:59

Zora píše:Jen se obávám, že tazatelka nečeká na naše dotazy, ale na to, že se zájemce ozve přímo na mail. :(


Tak tenhle dojem mám od samého začátku. :(
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Diplomová práce

Příspěvekod Alena Höfrová » čtv úno 05, 2015 13:09

Dobrý den všem,

nejprve bych se chtěla omluvit, že reaguji s takovým zpožděním, ale vracela jsem se z půlročního pobytu v zahraničí a seskupilo se mi více povinností, než jsem očekávala.

Upřímně musím říci, že jsem touto diskuzí nemile překvapena a zaskočena, opravdu jsem neočekávala, že když se obrátím na své "kolegy" tak se dočkám takovýchto odpovědí. Na druhou stranu jsem se všude jinde setkala s pozitivními reakcemi, přestože jsem uveřejnila zcela stejnou zprávu jako zde. Spíše jsem očekávala, že budou místní uživatelé rádi, že se genealogií zabývají i studenti na vysokých školách a budou se třeba i chtít dozvědět více.

Samozřejmě vím, o čem toto fórum je a co zde mohu nalézt, o to jsem se zajímala již před tím, než jsem svoji diplomovou práci začala psát. Rozhovory potřebuji z důvodu možnosti vyhodnocení získaných informací, tudíž se nemohu spolehnout pouze na obsah tohoto fóra. Rozsah a obsah tohoto tématu mi přišel vhodný spíše pro rozhovory než pro dotazníky. Jestli se zdála být moje zpráva demotivující, tak se pro příště určitě více zamyslím nad formou podání. Rozhodně jsem nechtěla nikoho přemlouvat nebo nutit dělat rozhovor, pokud sám nechce a přišlo mi zcela na místě nechat na uživatelích samotných rozhodnutí, zda se opravdu rozhovoru chtějí účastnit a následně mě budou kontaktovat. Kontakt přes email jsem zvolila pouze z praktických důvodů.

Opravdu je tomu tak, že v teoretické části práce jsou nastíněny možnosti a způsoby jakými lze získat informace potřebné ke genealogickému bádání; s tím bude korespondovat část praktická, kde bude uvedeno, jaké zdroje dat reálně genealogové využívají. Více informací jak o práci, tak o svém genealogickém bádání samozřejmě zájemcům o rozhovor s radostí poskytuji. K mé mému oboru studia mohu říci jen to, že mi vždy přišel nesmírně zajímavý a ve výsledku i užitečný. Osobně znám jen jednoho studenta, který by měl zájem studovat filosofii, ale přijímacím řízením neprošel a následně se ocitnul u nás na ČZU.

V závěru bych chtěla poprosit ty z Vás, kteří by se chtěli rozhovorů zúčastnit, ať mě kontaktují na emailové adrese, nebo samozřejmě mohou i zde prostřednictvím soukromých zpráv.

A. H.
Alena Höfrová
 
Příspěvky: 13
Registrován: sob bře 16, 2013 14:38

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 4 návštevníků