Poraďte zdroje a možnosti pátrání

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Poraďte zdroje a možnosti pátrání

Příspěvekod Satorie » úte pro 16, 2014 13:09

Jsem z Bohumína (město na hranici s Polskem), kam se můj prapraděda přistěhoval z nedaleké polské obce Gorzyce - dříve pruské Groβ Gorzitz. Jeho otec je v matrice sňatků (po roce 1820) uveden jako Ausländer, tedy cizinec. A mě samozřejmě zajímá, odkud přišel. Dle mého příjmení "Rakus" usuzuji, že snad z Rakouska (monarchie). Snad se tam nějak připletl během napoleonských válek, možná jen jako vandrovní tovaryš. Zkrátka, poradí mi někdo nějaké prameny, kde zjistit více? Paní z katovického arcidiecesního archívu mě nechtěla onen záznam z matriky sňatků ofotit :-/ Mám spadeno na pozemkové knihy... Má někdo zkušenosti s pruským katastrem a księgami wieczystymi? Co statistiky kolem přistěhovalectví /vystěhovalectví zasílané zemským guberniím? Pro mě zajím jen teorie.. :-) Díky moc za rady a zkušenosti! JR
Satorie
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte pro 16, 2014 12:48
Oblast pátrání: Bohumín, Šunychl, Kopytov, Lutyně, Věřňovice, Dětmarovice, Držkovice, Gorzyce, Wloclawek

Re: Poraďte zdroje a možnosti pátrání

Příspěvekod Brasl » stř pro 17, 2014 17:23

Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Poraďte zdroje a možnosti pátrání

Příspěvekod Zora » stř pro 17, 2014 17:58

Zkuste pátrat pomocí polského gene-webu, odkazy najdete určitě ve starších příspěvcích. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poraďte zdroje a možnosti pátrání

Příspěvekod Branwen » stř pro 17, 2014 19:18

No ono spíš bude problém, že pokud se jmenoval Rakus podle toho, že přišel z Rakouska, tak v tom Rakousku se určitě jmenoval nějak jinak...
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Poraďte zdroje a možnosti pátrání

Příspěvekod lerak » stř pro 17, 2014 21:32

Ta paní z katovického arcidiecesního archivu Vám nechtěla ten zápis ani přečíst? Důležité je nejít po falešné stopě. Například v http://www.genteam.at také najdete příjmení Rakos.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Poraďte zdroje a možnosti pátrání

Příspěvekod sanssouci » stř pro 17, 2014 22:14

Zadejte příjmení nebo jméno a zjistěte jeho četnost.

http://www.kdejsme.cz/
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Poraďte zdroje a možnosti pátrání

Příspěvekod AlesC » pát led 02, 2015 14:48

Před rokem 1800 se příjmení Rakus vyskytuje v matrikách Frýdlantu nad Ostravicí. Zrovna teď tam v té době pátrám a koncem 18. století tam narážím na rodinu Jiřího Rakuse. Četnost sice není velká, ale dodnes v dané oblasti (pomezí Moravy a Slezska) žijí lidé s tímto příjmením.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků