Kde hledat - úmrtí v lazaretu Brno.

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Kde hledat - úmrtí v lazaretu Brno.

Příspěvekod Zett » pon lis 03, 2014 13:59

Ahoj!

K úmrtí pradědečka mám tyto informace:

Jako voják byl za první světové války zařazen u ženistů. S podlomeným zdravím byl poslán do vojenského lazaretu v Brně, kde zemřel na Bílou sobotu roku 1917 (pohřeb měl v Brně a byl pohřben na brněnském Ústředním hřbitově).

František Vavřík
Narození: 22. březen 1884, Věteřov (okr. Hodonín )
Úmrtí: 7. dubna 1917 (33), Brno

Bílá sobota byla 7. dubna 1917, ale v které matrice začít hledat? Zběžně jsem prohlédl asi desítku brněnských matrik a zápis jsem nikde nenašel...

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: Kde hledat - úmrtí v lazaretu Brno.

Příspěvekod Zora » pon lis 03, 2014 14:25

Zkuste se zeptat ve vojenském archivu, kam byli zapisováni zemřelí vojáci.
lazarety v brně se vytvářely živelně, podle potřeby a já se domnívám, že zemřelí spadli pod vojenskou jurisdikci, tedy že byli zapisováni do vojenských matrik, byť nezemřeli v poli. Vojenské matriky nejsou online.
Osobně jsem se nikde v brněnských matrikách nesetkala se záznamy o zemřelých vojácích.

Jinak - vojenský špitál býval pod farou Brno Zábrdovice, ale nešlo o lazaret.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků