Majetek zabraný komunisty

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Majetek zabraný komunisty

Příspěvekod slizzing » pon lis 03, 2014 13:12

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda jde nějak dohledat důvody znárodnění majetku atp. Moje prababička vlastnila hospodu, která byla zabrána komunisty a veškerý majetek byl rozdán mezi místní papaláše. Zajímalo by mne, zda je nějaká možnost se dozvědět o tom více nebo popřípadě na koho se obrátit. Díky za rady a pomoc.
M.
slizzing
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 02, 2014 17:18
Oblast pátrání: okresy
Louny (Konětopy, Hřivice, Hořany)
Rakovník (Lišany)
Zbiroh (Mlečice)

Re: Majetek zabraný komunisty

Příspěvekod Semik » pát lis 07, 2014 21:50

Zkusil bych SOkA v Lounech.
Semik
 
Příspěvky: 411
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Majetek zabraný komunisty

Příspěvekod terminal » ned lis 09, 2014 8:34

Já bych doporučil nechat si na KÚ udělat kopie vložek té dané nemovitosti z pozemkové knihy. Diskuze a návody najdete zde:
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=17&t=7009
Tam byste mohla najít i důvod znárodnění (na zákl. jakého paragrafu), komu byla nemovitost poté připsána a třeba tam najdete i
č.j. , na základě kterého by se v archivu mohl najít i soudní spis (existuje-li).
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Majetek zabraný komunisty

Příspěvekod slizzing » pon lis 10, 2014 15:26

Moc děkuji!
slizzing
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 02, 2014 17:18
Oblast pátrání: okresy
Louny (Konětopy, Hřivice, Hořany)
Rakovník (Lišany)
Zbiroh (Mlečice)

Re: Majetek zabraný komunisty

Příspěvekod Rozina » úte lis 11, 2014 3:22

Dalo se to zjistit i na příslušném pozemkovém úřadu, ale jak je to teď nevím. Také to bylo uloženo v archivech bývalých okresních úřadů. Záleží na tom kdy ten majetek byl znárodněn. V knihovních vložkách to vůbec nemusí být. Povinnost knihování byla do. r. 1951 a potom se zapisovalo, nebo nezapisovala do r. 1964 kdy byly pozemkové knihy uzavřeny. Nevím zda to stojí za námahu dohledávat a vydávat peníze, pokud jste o majetek nepožádali v daných lhůtách, tak je již pozdě.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Majetek zabraný komunisty

Příspěvekod slizzing » úte lis 11, 2014 22:31

Rozina - díky za pomoc

Ono mi ani tak nejde o nějaké navrácení, ale spíše o to, zda je o tom nějaký záznam a co v něm případně je. V dané vesnici byly hospody dvě, ale jen ta prababičky byla znárodněna a můj dědeček si pamatoval, že když byl na národní výbor žádat o osobní věci, které tam zůstaly, tak mu úředník nabídl panáka a nalil mu ho do sklenek z té dané hospody. Nakonec nám zůstaly dva fotoalbumy, dva půllitry a jedna skleněná holina (na pivo), zbytek rozkraden.
slizzing
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 02, 2014 17:18
Oblast pátrání: okresy
Louny (Konětopy, Hřivice, Hořany)
Rakovník (Lišany)
Zbiroh (Mlečice)

Re: Majetek zabraný komunisty

Příspěvekod Peters » čtv lis 13, 2014 23:05

Moje zkušenost:
V pozemkové knize vůbec nic.
V archivu MNV, resp. MSK nic.
Prostě najednou pole a lesy nebyly naše.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Majetek zabraný komunisty

Příspěvekod Semik » čtv lis 13, 2014 23:27

Příběh jedné hospody i se "zrušením živnosti hostinské".
Semik
 
Příspěvky: 411
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Majetek zabraný komunisty

Příspěvekod Brasl » pát lis 14, 2014 9:21

Kde hledat?
Má zkušenost. Při převodu Katastru na digitalizaci po r. 2000 uspořádal KN na OÚ sezení. S pracovnicí jsme se domlouvali a dotazovali se na pozemkovou parcelu a změny o kterých jsme věděli (parcela se dvakrát zvětšovala vyměřením a darem). Na následující schůzce nám řekla že všechny změny jsou v pořádku, ale u kousku cca 8m² nám řekla: "Přepsané to je, ale nenašla jsem záznam o vypořádání". Tj., jakým způsobem a na základě čeho bylo těch 8m² převedeno.
V 50. - 70. letech tehdejší předseda NV v tom dělal chaos. Nechával libovolně přepsat pozemky a jejich části bez podkladu (Duplicitní vlastníci. "Ty nemáš u baráku nic, já ti nechám něco připsat".).
KN má archiv, tam se tyhle věci nechají dohledat, a pokud tam nejsou, tak nebyla splněna některá z podmínek. Vím, že i po předložení smlouvy o převodu chtěli ještě i doklad o zaplacení. To vedlo i k tomu, že rodiče s dětmi prováděli fiktivní platby, aby měli složenku, doklad o zaplacení (prodej byl výhodnější než darování).

Obraťte se tedy na Katastr nemovitostí, respektive na jeho archív.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků