"nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídlení

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

"nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídlení

Příspěvekod betina » ned zář 21, 2014 17:47

Dobrý den,

snažím se svému dědovi pomoci najít jeho otce o kterém není od konce války nic známo. Byl sudetským Němcem a bydlel v Dlouhé Vodě (Město Albrechtice) - je mi známo jeho jméno, datum a místo narození. Podařilo se mi zjistit, že odešel na vojnu, popřípadě narukoval, v roce 1937 a že v roce 1942 byl ve wehrmachtu. V odsunových kartotékách se mi podařilo najít jen jeho otce, který byl vysídlen do amerického pásma (transport do Domažlic). Je mi také známo, že práceschopní Němci byli ze Sudet přesouváni do vnitrozemí na práci a mohli být vysídleni z jiných okresů. Ocitla jsem se ve slepé uličce a proto mám několik dotazů:

1) Existují záznamy vojáků wehrmachtu? Kde hledat vojáky ze Sudet - v pražském VUA nebo v německých archivech?

2) Kam byli nejčastěji práceschopní Němci posíláni? Šlo o organizované umístění nebo náhodné přesouvání? Existují záznamy?

3) Kam pokračovaly transporty z Domažlic? Lze je dohledat podle čísla transportu z místa bydliště? Kdy a kdo rozhodoval o tom, kam budou sudetští Němci v Německu posláni?

Jak je patrné, nemám o této problematice mnoho informací a proto hledám někoho, kdo se něčím podobným zabývá nebo by měl informace, které by mohly napomoci. Děkuji.
betina
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned bře 09, 2014 20:32
Oblast pátrání: Opava,Vřesina, Hradec nad Moravicí, Dlouhá Voda

Re: "nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídle

Příspěvekod Radix » ned zář 21, 2014 20:14

Našel jsem jen schematický plánek, kam byli vysídleni Němci z jednotlivých oblastí.
http://img24.cz/images/43994414734101640196.png
Radix
 
Příspěvky: 3186
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: "nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídle

Příspěvekod Zora » ned zář 21, 2014 21:10

Já si zase pamatuji, že jednou někdo v podobných případech radil, že je méně obtížné postupovat "z druhé" strany, tedy hledat kontakty na německé straně, protože tam se vedly seznamy (u nás to jaksi snad je pouze někde v archivech a nepřesně a neúplně) a v dnešní době se sdružují stále skupiny lidí, kteří se zajímají o své kořeny v Česku, čili shromažďují staré seznamy odsunutých, evidují potomky v Německu. Snad hledat na německých genewebech.
Zkuste propátrat tady starší příspěvky, myslím že Karolina kdysi zmiňovala nějaké konkretní německé příjmení, ale nešlo rozhodně o Vaši oblast, ale snad by se takhle dal sehnat kontakt i na jinou oblast.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídle

Příspěvekod Peters » pon zář 22, 2014 0:12

Moje zkušenosti s 5 sourozenci mé babičky a dalšími příbuznými a sousedy nejsou moc povzbudivé a jsem také na slepém bodě.

Všech 5 sourozenců babičky i s rodinami se dostalo do Německa mimo odsun, jen jejich matka (otec zemřel v roce 1933) byla v odsunu.

Babiččina sestřenice byla také v odsunu a i když vím přesný vagón konkrétního vlaku transportu, nepodařilo se mi zjistit, kde skončila.

Další příbuzné nemám vůbec ponětí, kde dohledat, v odsunových seznamech podle bydliště nejsou.

Jak jsem se tak probíral seznamy Němců k odsunu za Mnichov u Mariánských Lázní (asi 800 osob) a pak osobami v transportech, tak musím říct, že se ty seznamy mnohokrát měnily a i v jednom vagónu nakonec skončily rodiny klidně z několika obcí či měst a lidé z Mnichova byli nakonec tuším v 10 vlacích, 6 do západní a 4 do východní zóny.

Nejvíc materiálů jsem našel v okresním archivu, ve fondech příslušného MNV a ONV.

Ptal jsem se na http://www.sks-praha.com/ , jaká je šance někoho dohledat, ale dozvěděl jsem se, že se prý v Německu žádné seznamy Němců přišlých ze Sudet nedělaly a dokonce dodnes že prý v Německu neexistuje evidence obyvatel, takže se nedá zjistit, kde kdo je čí kde zemřel. Dost mě to překvapilo.

A k tomu Vašemu pradědečkovi. Byl na frontě? Nepadl? Není na seznamu nezvěstných (jako můj prastrýc)? Není obětí divokých odsunů či "lidových" "soudů"?

Existuje pro danou ves nějaké sdružení bývalých obyvatel? Podle mých zkušeností tato sdružení ale stejně vědí jen o těch, kdo se jim sami přihlásili.

Přeji hodně úspěchů.

Petr
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: "nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídle

Příspěvekod Miro1 » úte zář 23, 2014 13:20

Nemám s tím žádnou zkušenost, ale zeptal bych se např. v Zemském archívu (Landesarchiv) v Berlíně, kde jsou uloženy zachované policejní přihlášky z Berlína - třeba budou mít i něco dalšího...
Miro1
 
Příspěvky: 208
Registrován: pát kvě 09, 2014 17:08

Re: "nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídle

Příspěvekod IvoD » čtv zář 25, 2014 11:41

Opavský archiv začal v této době zveřejňovat v databázi KARTOTÉKY "kartotéční lístky vzniklé zejména za účelem evidence obyvatel. Nejpočetněji jsou zde zastoupeny tzv. odsunové kartotéky tvořené evidenčními listy osob určených k poválečnému vysídlení do Německa." - více zde. Tady ses dívala?

HTH
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: "nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídle

Příspěvekod betina » čtv zář 25, 2014 17:14

Děkuju všem za návrhy. Trochu mě to nakoplo - dohledala jsem utečenecké tábory na německé straně, koukla jsem i na německý archiv a požádala svou německou kolegyni o pomoc, takže snad se z toho něco podaří.

Kontaktovala jsem i společnost, která se zabývá historií obce, odkud ta rodina pochází, a získala jsem tak pár užitečných informací a kontaktů.

Záznamy v opavském archivu jsem prošla už dřív a díky nim jsem zjistila kdy a kde se praděda narodil - věděli jsme akorát jak se jmenoval a kde před válkou bydlel. Každopádně teď čekám na zveřejnění zbytku dokumentů - doufám, že mohl být přesunutý někde v rámci Moravskoslezského kraje a dalo by se ho dohledat takhle. Ale vzhledem k tomu, co si pamatuje můj děda, tak si myslím, že odešel do Německa buď ještě před koncem války nebo těsně po něm. Ukázalo se, že individuální migrace opravdu nebyla výjimkou.
betina
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned bře 09, 2014 20:32
Oblast pátrání: Opava,Vřesina, Hradec nad Moravicí, Dlouhá Voda

Re: "nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídle

Příspěvekod Kika-Ali » pát říj 03, 2014 21:09

na tehle strance si muzete zazadat o vypis o vojakovi wermachtu. bohuzel pry se ceka vetsinou pulroku, ale i rok.
http://www.dd-wast.de/

a na tehle strance jsou soupisy vojaku odvedenych do wermachtu (je to sice jen hlucinsko, ale vresina tam je)
http://www.hultschiner-soldaten.de/__cz/register.php
Kika-Ali
 
Příspěvky: 156
Registrován: pát říj 03, 2014 21:06
Oblast pátrání: Petrkovice, Ludgerovice, Chvalin, Nove Dvory, Cernoves, Odry

Re: "nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídle

Příspěvekod betina » pát říj 03, 2014 22:30

Paráda, děkuju. Tenhle voják je zrovna z Dlouhé vody, ale i tak je to výborný odkaz.

Ten druhý odkaz se zdá být jen o padlých vojácích wehrmachtu. Máte s tím procesem nějaké zkušenosti? Taky mě tam trochu děsí ta poznámka, že s žádostí souhlasíte s případnými výjimečnými finančními náklady :)
betina
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned bře 09, 2014 20:32
Oblast pátrání: Opava,Vřesina, Hradec nad Moravicí, Dlouhá Voda

Re: "nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídle

Příspěvekod Kika-Ali » sob říj 04, 2014 20:07

kdyz se vyplni ta zadost o zaslani informaci, tak je tam polozka k vyplneni, jakou maximalni castku jste ochotna uhradit. popravde netusim, jak probiha uhrada, ani kolik to bude, uctujou si pry neco za kazdou stranku, kterou k tomu cloveku najdou. podle informaci od lidi, co se tomu venuji, je to pry do 20eur.
ja jsem si o ten vypis zazadala, ale relativne nedavno, takze zatim cekam a cekam...
Kika-Ali
 
Příspěvky: 156
Registrován: pát říj 03, 2014 21:06
Oblast pátrání: Petrkovice, Ludgerovice, Chvalin, Nove Dvory, Cernoves, Odry

Re: "nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídle

Příspěvekod herbert24 » stř říj 22, 2014 17:24

já řešil něco podobného. Více mých předků bylo odsunuto do Německa z Krnovska. Jediné info, které se mi podařilo najít, bylo v německém archivu - byl to protokol o denacifikaci mého předka, poslali mi jeho kopii emailem zdarma v podstatě obratem.
V odsunových kartotékách jsem nenašel nikoho z mé rodiny, i když jich bylo okolo 10, kteří byli vyhnáni.
Vita somnium breve!
Uživatelský avatar
herbert24
 
Příspěvky: 157
Registrován: ned led 27, 2013 21:59
Bydliště: Schlesien
Rodokmen online: .

Re: "nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídle

Příspěvekod Kika-Ali » pát pro 12, 2014 23:00

betina píše:Paráda, děkuju. Tenhle voják je zrovna z Dlouhé vody, ale i tak je to výborný odkaz.

Ten druhý odkaz se zdá být jen o padlých vojácích wehrmachtu. Máte s tím procesem nějaké zkušenosti? Taky mě tam trochu děsí ta poznámka, že s žádostí souhlasíte s případnými výjimečnými finančními náklady :)



tak jenom doplnim - odpoved mi z Berlina prisla po necelych 4 mesicich a vzhledem k tomu, ze informaci bylo velmi poskromnu, tak po me zadny poplatek nikdo nechtel.
Kika-Ali
 
Příspěvky: 156
Registrován: pát říj 03, 2014 21:06
Oblast pátrání: Petrkovice, Ludgerovice, Chvalin, Nove Dvory, Cernoves, Odry

Re: "nezvěstný" - sudetští Němci - wehrmacht - odsun/vysídle

Příspěvekod czluny » pát pro 12, 2014 23:10

Nevim jestli to sem patri, ale nam nalezli pradedu zde:

http://www.volksbund.de/index.php?id=1775&tx_igverlustsuche_pi2%5Bgid%5D=879ab793dac514a05d1863e33fb52381

Poslali nam i takovou stranu z knihy padlych, kde je upresneno misto pohrbeni (bohuzel az ukrajina)

p.
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků