Pomoc heraldika

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Pomoc heraldika

Příspěvekod KFQ » úte zář 16, 2014 21:02

Jeden příbuzný mi zaslal starou přiloženou fotografii s tvrzením, že jde o erb našeho předka, který měl být kolem roku 1800 "vlásenkářem" v Ansbachu v Německu. Dá se z fotky něco poznat, potvrdit, nebo vyvrátit? Velikost artefaktu je hrubým odhadem cca 50 cm x 100 cm.
Přílohy
ERB-Quast-od-J.Stosse-nar.1941-s.jpg
Uživatelský avatar
KFQ
 
Příspěvky: 154
Registrován: čtv bře 13, 2014 17:16
Oblast pátrání: Praha, Rokycany, Písek, Nevid, Kasejovice, Krásný dvůr u Podbořan, Ansbach (D), Telč, Třešť, Hodice, Polička, Benešov

Re: Pomoc heraldika

Příspěvekod Věra Mátlová » úte zář 16, 2014 21:11

Pokud byli ti dotyční příslušníky hraběcího rodu Kouniců, tak má pravdu - ale ti by asi nebyli vlásenkáři v Ansbachu. Toto je kounický erb v té nejčistší podobě - dvojí stříbrné lekno v červeném poli.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Pomoc heraldika

Příspěvekod KFQ » úte zář 16, 2014 21:20

Ajaj, rodinná legenda v troskách :-) A jak to asi může být staré? Sama fotka je asi tak z roku 1980.
Uživatelský avatar
KFQ
 
Příspěvky: 154
Registrován: čtv bře 13, 2014 17:16
Oblast pátrání: Praha, Rokycany, Písek, Nevid, Kasejovice, Krásný dvůr u Podbořan, Ansbach (D), Telč, Třešť, Hodice, Polička, Benešov

Re: Pomoc heraldika

Příspěvekod KFQ » úte zář 16, 2014 21:30

Doplňující info - googloval jsem Kounice, a na wikipedii je věta "Jednu větev vytvořili Stošové z Kounic". Je asi zajímavé, že mi fotku erbu poslal pan Stoss... Ale to by asi byla moc velká náhoda - že by si myslel, že to je erb Quastů a přitom by byl jeho vlastní rodiny (i když se to píše trochu jinak)????
Uživatelský avatar
KFQ
 
Příspěvky: 154
Registrován: čtv bře 13, 2014 17:16
Oblast pátrání: Praha, Rokycany, Písek, Nevid, Kasejovice, Krásný dvůr u Podbořan, Ansbach (D), Telč, Třešť, Hodice, Polička, Benešov

Re: Pomoc heraldika

Příspěvekod Věra Mátlová » stř zář 17, 2014 17:23

Na každé legendě se najde zrnko pravdy, z něčeho musela vzniknout. Stošové z Kounic podle většiny dohledatelných informací poté co se dopracovali do panského stavu (1701 Kryštof Stoš) začali používat jen jméno Kounicové, i když trochu podvodem http://dejinyasoucasnost.cz/archiv/2009/4/prapredci-zakladatele-hrdinove/, ale jedna část jich po Bílé Hoře odešla taky do Polska (zřejmě kvůli náboženství). Kdoví - možná někdo z této větve se mohl dostat do Ansbachu, exulanti obvykle žádným velkým bohatstvím neoplývali, a živil se jako vlásenkář... Každopádně Stossů/Stošů je v republice jen asi dvacet, možná by se dali sehnat a zjistit jestli něco bližšího neví. Ten pán co vám erb poslal se k rytířům Stošům hlásí?
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Pomoc heraldika

Příspěvekod KFQ » stř zář 17, 2014 20:24

Jen abych to uvedl na pravou míru. Já i pan Stoss jsme potomci rodu Quastů, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Konr%C3%A1 ... nand_Quast. Tento Konrád měl otce vlásenkáře v Ansbachu. V jednom psaném rodokmenu jsem objevil, že tento vlásenkář měl mít erb. Zároveň jsem se letos celkem náhodně sešel s p. Stossem, který hovořil o tom, že v jeho rodině se také o erbu Quastů hovoří a poslal mi postupně 2 naprosto odlišné fotky. Tu jednu jsem dal na toto fórum včera (kounický erb - a tady podezírám pana Stosse, že by mohl být právě "Stoš"), tu druhou jsem dostal až dnes a přikládám nyní. Je to zcela jiný erb, údajně zpracovaný jako vitráž Janem Zachariášem Quastem http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Zachar ... 5%A1_Quast, synem KFQ. který ho vytvořil jako vitráž - je otázka, co byla předloha. Doufám, že to opět není erb nějakého jného rodu. Poznáte z toho něco?
Přílohy
ERB-Quast-od-J.Stosse-nar.1941.jpg
Uživatelský avatar
KFQ
 
Příspěvky: 154
Registrován: čtv bře 13, 2014 17:16
Oblast pátrání: Praha, Rokycany, Písek, Nevid, Kasejovice, Krásný dvůr u Podbořan, Ansbach (D), Telč, Třešť, Hodice, Polička, Benešov

Re: Pomoc heraldika

Příspěvekod Věra Mátlová » stř zář 17, 2014 21:41

Tohle by mohl být erb Ludvíka Quose z Bernsdorfu - tady http://www.historie.hranet.cz/heraldika/hr/hr1991.pdf je o něm na str. 11 povídání - zase je to takové zahalené v mlze - není to Quast, ale zní to podobně, zase je tam migrace do Kladska a Saska - zase poslední zmínky v 17. století - i když se tam píše že někteří příslušníci rodu žijí dodnes aniž jsou si vědomi té příslušnosti .
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Pomoc heraldika

Příspěvekod KFQ » stř zář 17, 2014 22:56

Zajímavé, dostal jsem se při hledání předků Quastů zatím kolem roku 1700 a k nějakému Bondorfu... Zní to podobně jako Bernsdorf. Nevíte zeměpisnou lokaci?
Uživatelský avatar
KFQ
 
Příspěvky: 154
Registrován: čtv bře 13, 2014 17:16
Oblast pátrání: Praha, Rokycany, Písek, Nevid, Kasejovice, Krásný dvůr u Podbořan, Ansbach (D), Telč, Třešť, Hodice, Polička, Benešov

Re: Pomoc heraldika

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv zář 18, 2014 14:53

Bernsdorfů je hafo, u nás nejmíň tři, ale tohle bude nejspíš ten v Horní Lužici, ca 20 km jihozápadně od Chotěbuzi
(14°6′28″(E), 51°37′14″(N).
Vzhledem k velmi starému původu se transkripce mohla hodně měnit (původní zápisy byly nejspíš v latině) - tak i ten Bon(s)dorf by se hodil.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Pomoc heraldika

Příspěvekod hozacwa » pon zář 29, 2014 20:09

domnívám se, nelze vyloučit skutečnost, že by došlo v minulosti např. sňatkem k propojení obou rodů; pokud se týká Stošů, původně historicky pochází z Bránic u (Dolních) Kounic na jižní Moravě, dnes okres Brno-venkov, (tehdy Kanitz, pocházím odtud, takže jejich historii znám velmi dobře); občas se mihne (bohužel i v odborném tisku) informace, že rod Stošů pochází z Bránic od Opavy, což je v rozporu se skutečností; ve Slezsku posléze zakotvila část rodu;
pokud se objeví zájemci o podrobnější historii kounických rodů nebo samotných Dolních Kounic (Kanitz), mohu nabídnout třídílnou Historii Dolních Kounic (v elektronické podobě) včetně velkého množství personálních a faktografických údajů nejen z Kounic, ale i širokého okolí cca od r. 1200;
původně se v průběhu zpracování (historie vycházela ve zpravodaji DK a dalších místních periodikách od 70.let minulého století až do r.2013) uvažovalo o knižním tisku, ale náklady by byly takové, že žádné vydavatelství se k tomu bohužel neodvážilo; zájemci se mohou na mne obrátit na mailovou adresu.
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků