Kde najít Marianu Kupkovou?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Kde najít Marianu Kupkovou?

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte čer 24, 2014 22:37

Dobrý večer,
lámu si hlavu s jednou zapeklitou věcí a už mi došly nápady. Budu ráda za pomoc, kdyby Vás něco napadlo.

Mám rodný list vystavený v roce 1940 (viz příloha). Podle něho se 1. 5. 1820 narodila ve Spešově č. 27 Marie Kupková, pokřtěna byla téhož dne v Bořitově. Rodiče Josef Kupka, půlláník ze Spešova a Marie Kupková, roz. Stránská.

Jenomže já v matrikách narození této osoby nemůžu najít.

V rodném listě je odkaz na svazek III stranu 3 rodné a křestní knihy - jenže nic takového s odpovídajícími čísly jsem nenašla. Na actapublica je to číslováno jinak (nijaký svazek III) a rok 1820 se nachází na mnohem vyšších číslech, než je č. 3... - odkaz na matriku narozených Spešova v roce 1820 je zde - http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=139 (v záhlaví je v roce 1820 uvedeno číslo 69, v zápatí číslo 275 - tedy nic, co by se blížilo číslu 3...).

Našla jsem, když se vdávala poprvé údajně jako 25letá v roce 1845 za Franze Zatloukala - zápis vpravo dole - http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=139

Věk tedy sedí, měla se narodit okolo roku 1820. Také se v záznamu o sňatku píše, že její otec je čtvrtník ze Spešova. Místo tedy také odpovídá. Je zde ale uvedeno, že Franz Zatloukal byl ze Spešova č. 27 a že Mariana Kupková byla ze Spešova č. 24.

Tady je první rozpor, protože v rodném listě má uvedeno, že se narodila v čísle 27. To vidím jako nepravděpodobné, protože v čísle 27 se narodil její první manžel Franz Zatloukal - záznam o jeho narození třetí vlevo - http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=131

Dále jsem našla její druhý sňatek, coby (údajně) 33letá vdova se v roce 1853 provdala za Josefa Krejčího - druhý záznam vlevo - http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=142

Opět by tedy seděl věk, že by se měla narodit okolo roku 1820, opět je uvedeno, že její otec je ze Spešova. Adresu má uvedenu Spešov č. 27 (zdědila manželovu usedlost).

Když jsem hledala v indexech, v této době se ve Spešově žádný Kupka nevyskytuje. Našla jsem nějaké Kupky v Bořitově. Zde měla být Mariana Kupková křtěna, říkala jsem si kdo ví, třeba se farář spletl, třeba se zde i narodila, třeba pocházeli z Bořitova a následně se přestěhovali do Spešova... Jenomže v indexech nalezení Kupkovi z Bořitova (doufala jsem, že Marianini sourozenci) mají úplně jiné rodiče, než má mít podle rodného listu ta moje Mariana Kupková.
Hledala jsem v indexech i pro oblast Blansko, ale také nic.
Hledala jsem i v matrikách přifařených obcí bez ohledu na index (třeba je prostě jen nezapsali do indexu...), ale bez úspěchu.

V dnešní době se podle internetu ve Spešově Kupkovi vyskytují, ale kolem roku 1820 matriky toto jméno vůbec neuvádějí.

Napadlo mě už jenom zkusit zajet do archivu a hledat v duplikátu matriky, možná farář do jednoho z vyhotovení matrik moji Marianu zapomněl napsat... Ale že by byla jedináček, nebo že by zapomněl napsat i její sourozence, to je zase dost nepravděpodobné.

Budu moc ráda za jakékoliv rady a tipy.

Hezký večer!
Přílohy
Mariana Kupková RL.jpg
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Kde najít Marianu Kupkovou?

Příspěvekod Zora » stř čer 25, 2014 1:42

Mohu se mýlit, ale dělá to na mě dojem, že v dané matrice se neobjevuje období
od 2. jun do 30. dec. 1820
myslím, že podobné období chybí i u dalších obcí, zde např. Jestřebí
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=178
Pokud existovala kniha, ve které byly dopsány tyto údaje, mohlo se ve Vašem připadě jednat o str. č. 3 (minimum záznamů)
Proč to tak je, to nevím. Snad někde ve vedlejších farnostech - fara možná nebyla v daném období obsazena...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde najít Marianu Kupkovou?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř čer 25, 2014 7:03

Z: myslím, že rok 1820 je jen vpravo.... vlevo je to matoucí, ale je to rok 1819...

Pomněnko: divné je to, že tam není ani žádný sourozenec. Jako by ve Spešově nikdy Kupkovi nebyli.... Nemůže to být úplně jiná vesnice?

edit: a nenarodila se buď jako nemanželská= Stránská nebo dokonce v rodišti matky? Hledala jste tam?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Kde najít Marianu Kupkovou?

Příspěvekod eMKa » stř čer 25, 2014 7:13

Zaujala mě jiná věc - Mariin zápis první svatby

... und der Mariana tochter des Mathaus Stracha? müller von Boskowitz


svatba v Boskovicích 3.2.1817 http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/2978/?strana=79 Mariana vdova po Fr. Klevetovi

svatba s Fr. Klevetou 26.5.1807 http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/2978/?strana=77 Mariana dcera Johana Stránského z Hrádkova

je v tom celém dost chyb, ale to očividně v tom vašem rodném listě taky :-)

zkuste najít narození Marie někde v tom Hrádkově nebo okolí Boskovic - do toho Spešova mohli přijít později


edit: než jsem to při probouzení sesumírovala a našla, Karolina mě ideou předběhla :-D
Naposledy upravil eMKa dne stř čer 25, 2014 7:16, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: Kde najít Marianu Kupkovou?

Příspěvekod stanley4 » stř čer 25, 2014 7:15

Karolina Vernerova píše:Nemůže to být úplně jiná vesnice?
nemala by byť - v hlavičke rodného listu je definovaná presne (vidím tam Boskovice, Blansko... Brno, Letovice, Bořitov)
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Kde najít Marianu Kupkovou?

Příspěvekod eMKa » stř čer 25, 2014 7:33

tak pokud nejsem úplně slepá, Marie se v Hrádkově 1820 nenarodila, ale něco přece mám :-)

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/2944/?strana=364
12.5.1817 narozen Johan Josefu Kupkovi, podruhovi a Marianě rozené Johan Stránský
Pokud jsou to naši rodiče a Josef podruhoval tu i onde, nebude úplně jednoduché Mariino narození najít, ale ten okruh není zas tak velký (+/- 20 km, to se snad bude dát najít)
Ještě mě napadlo, není pro Spešov gruntovnice pro tu dobu? Zajímalo by mě, kdy přišel k té čtvrtlánické usedlosti ve Spešově... vypadá to ale, že až po tom roce 1820
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: Kde najít Marianu Kupkovou?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř čer 25, 2014 7:38

to je to- že asi nejde věřit ani rodnému listu :-)
to eMka: prima, že aspoň nějaký záznam...
Naposledy upravil Karolina Vernerova dne stř čer 25, 2014 7:42, celkově upraveno 1
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Kde najít Marianu Kupkovou?

Příspěvekod eMKa » stř čer 25, 2014 7:41

Karolina Vernerova píše:to je to- že asi nejde věřit ani rodnému listu :-)

vydanému po 120 letech za války asi ne :-D
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: Kde najít Marianu Kupkovou?

Příspěvekod Zora » stř čer 25, 2014 7:59

v domě 24 sídlí v době před a chvíli po 1820 jiné příjmení.

Co se týče rod. listů za války, neberte to vždy jako chybu, vzhledem k tomu, jakou v té době měly funkci, mnohdy šlo nejen o majetek, ale i o život.
Prostě vstřícný farář mohl zapsat údaj trošku pozměněný...

Naší rodině vydali rodný list Tomáše Navrátila, po dost dlouhém snažení mně došlo, že tenhle pra..pra...dědeček byl podstrčený, ženil by se v 17.... a našla jsem tuto osobu, která žila odlišným životem než můj předek.
Jenže narození mého předka jsem nenašla ani já, znám rok, ale nevím kde.
Šlo o období (kolem r. 1800,, kdy byla velká migrace do Brna, prováděly se tzv. zkrácené matriční zápisy a tak se v matrice neobjeví místo původu a ani v době protektorátu neměla zřejmě farnost možnost, jak předka vypátrat.
Tak nastoupilo náhradní řešení.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde najít Marianu Kupkovou?

Příspěvekod PomněnkaPrvní » čtv čer 26, 2014 14:19

Moc Vám všem děkuji, jdu pátrat +- 20 kilometrů po okolí!

"Zajímalo by mě, kdy přišel k té čtvrtlánické usedlosti ve Spešově... vypadá to ale, že až po tom roce 1820" - asi bude potřeba navštívit archiv a hledat v gruntovních knihách. Že by jako podruh vydělal tolik, že si koupil usedlost ve Spešově... Nebo dědil po nějaké rodině... Zkusím ověřit.

"Co se týče rod. listů za války, neberte to vždy jako chybu, vzhledem k tomu, jakou v té době měly funkci, mnohdy šlo nejen o majetek, ale i o život. Prostě vstřícný farář mohl zapsat údaj trošku pozměněný..." - ano, s ohledem na všechny rady tady v diskusi to vidím jako velice pravděpodobné, že za války bylo potřeba prokázat nežidovský původ a vstřícný farář si údaje o narození Mariany vymyslel, aby žadateli ulehčil, ne-li zachránil, život.

Ještě jednou díky, až svou Marianu najdu, dám vědět :wink:
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků