Jan Zajíc .Vyřešeno

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Jan Zajíc .Vyřešeno

Příspěvekod Ladulinka » úte čer 24, 2014 16:03

Hledám rodinu Zajíců, která pravděpodobně žila v dnes již zaniklém Kolvíně a okolí (voj. prostor Brdy). Podle mé babičky Olgy do těch míst jezdila na prázdniny její maminka Pavlína Zajícová nar. 1901 v Hlinsku na Ukrajině, kam asi její rodiče Jan Zajíc nar. 1859 a Pavlína Zajícová roz. Kadeřábková odešli s rodiči jako děti. Rodiče Jana Zajíce - Jan a Marie Zajícovi a další data nemám. Ani kdy a kde se narodili, odkud pocházeli,...Vím jenom, že moje babička Olga říkala, že se její dědeček Jan nar. r.1859 musel vzdát šlechtického titulu, ale nepřestal mít šlechtické manýry. Moje babička se i s rodiči Pavlínou a Václavem vrátili z Podcurkova na Ukrajině zpátky do republiky v r. 1947 a žili na Moravě.

Děkuji za každou informaci, která by mě mohla posunout dál.
Lada
Naposledy upravil Ladulinka dne sob zář 20, 2014 18:34, celkově upraveno 1
Ladulinka
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte čer 24, 2014 15:08
Oblast pátrání: Zajícovi - Hlinsk (Ukrajina), Žandov, Kolvín a okolí, Chodouň, Hořovice (Kadeřábkovi, Zajícovi), Duhovi - Bikoš, Všeradice, okr. Beroun, Podcurkov (Ukrajina), Olomoucko, Šumpersko

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte čer 24, 2014 17:03

A mohu vědět, odkud víte narození Jana Zajíce roku 1859?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod Zora » úte čer 24, 2014 18:47

https://www.google.cz/webhp?sourceid=ch ... zaj%C3%ADc

zde uvidíte odkazy, které vyskočí po zadání kombinace -Podcurkov zajíc- do googlu. Podívejte se, zda Vám některý nepomůže.
Je tam i odkaz na nějaký rodokmen, kde se vyskytuje Vámi hledané příjmení v kombinaci s danou obcí.
Kde žila babička po návratu do ČT, na Severní Moravě, ve Slezsku nebo na Jižní Moravě?

Ještě doplňuji odkaz z Krameria na zajímavý článek o českých osadách na Volyni, kde je je zmíněn Podcurkov v souvislosti s brožurou o historii těchto vsí. Možná, že byste právě v této brožuře našla původ Vaší rodiny, dost často se stěhovaly stejné osoby do stejné vesnice
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... id=8346898
Pokud se Vám to nezobrazí, dejte vědět, prostě to večer přeťukám.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod Ladulinka » stř čer 25, 2014 12:56

Karolíno, narození Jana Zajíce mám od své příbuzné. Je Vám ten rok a jméno povědomé? Nebo máte nějaké informace o rodině Jana Zajíce? Nevím jak bych dohledávala informace na matrice na Ukrajině, abych se dozvěděla kdy a kde se narodil tatínek Jana Zajíce, také Jan. Ten už se narodil tady v republice a na Ukrajinu se měl s rodiči přestěhovat v r. 1866 nebo 1867. Budu ráda za každou informaci.
Zoro, děkuji za odkazy. Ráda se na to mrknu a snad něco najdu. Moje babička s rodiči žila v šumperském okrese.
Ladulinka
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte čer 24, 2014 15:08
Oblast pátrání: Zajícovi - Hlinsk (Ukrajina), Žandov, Kolvín a okolí, Chodouň, Hořovice (Kadeřábkovi, Zajícovi), Duhovi - Bikoš, Všeradice, okr. Beroun, Podcurkov (Ukrajina), Olomoucko, Šumpersko

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod Ladulinka » stř čer 25, 2014 13:01

Odkaz se mi nezobrazil. Asi nemám nainstalovanou nějakou aplikaci, která umožňuje zobrazení těchto stránek. O víkendu se mi na to mrkne syn a pak to snad otevřu.
Ladulinka
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte čer 24, 2014 15:08
Oblast pátrání: Zajícovi - Hlinsk (Ukrajina), Žandov, Kolvín a okolí, Chodouň, Hořovice (Kadeřábkovi, Zajícovi), Duhovi - Bikoš, Všeradice, okr. Beroun, Podcurkov (Ukrajina), Olomoucko, Šumpersko

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř čer 25, 2014 14:14

Ne, není mi to povědomé, ale někdy pomůže, když zdroj vidí víc hlav :-)
(ale pokud to máte od známé, tak to samozřejmě nic neřeší)

Takže generace šly/jdou: Vy/Vaše matka/babička Olga/Pavlina Zajícová n. 1901/Pavlína Kadeřábková, manželka Jana Zajíce II nar.1859/Jan Zajíc I a Marie
Ano?
A poslední dvě generace hledáme v Čechách, v Brdech.

Jak moc jste si jistá, že do Kovlína jezdila prababička na prázdniny k příbuzným? Pokud byla rodina cca 1866-1947 na Ukrajině, byla to docela dlouhá doba a mohli se již jmenovat (příjmením) úplně jinak.....

Co nějaká stará korespondence? Žádné adresy?

Na internetu je hodně rodokmenů různých Zajícových, ale to byste je musela projít.
Rodný list Pavlíny nar. 1901 by byl asi hodně nápomocný, takhle mi to přijde fakt těžké....
Dalo by se o něj asi požádat za úplatu přes amabasádu. Ale zda by tam bylo původní místo narození rodičů a jen jejich bydliště v Hlinsku to těžko říct :-(

Nemám žádný pořádný nápad, jen píšu, co mne napadá- třeba to pomůže.
Ten dokument zmiňovaný Zorkou by mohl být zajímavý....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod Ladulinka » stř čer 25, 2014 15:50

Děkuji za zájem. Zatím jsem si vystačila s údaji od rodiny. Teď už začínám zjišťovat i po matrikách, internetu a asi to nebude jednoduché, zvlášť pro nezkušenou jako jsem já. Brzo bych měla mít z matriky rodný list Pavlíny Duhové (Zajícové), kde jsou údajně úplná data jejích rodičů a u prarodičů pouze data Kadeřábků. U Zajíců pouze jméno a příjmení. Když přijeli z Ukrajiny, museli si tady lidi vyřizovat nové doklady, takže je o tom záznam v matrice. Na MyHeritage jsem našla jednu shodu s Janem Zajícem a Pavlínou (Kadeřábkovou), ale tím i ten dotyčný (neznámý příbuzný) končí. Podle mé příbuzné měl Jan Zajíc dvě manželky. A to Barboru roz. Bělohoubkovou. S tou měl podle toho co vím děti : Marii a Josefa. Nevím jestli mu manželka zemřela nebo se rozvedli ? Druhá manželka byla Pavlína roz. Kadeřábková, která již měla své děti z předchozího vztahu ( o těch nic nevím) a spolu s Janem Zajícem měli děti: Libuši, Pavlínu, Věru, Annu a Vladimíra.
Moje babička už nežije a dlouho před smrtí si skoro nic nepamatovala. Ptala jsem se své mamky a ta mi řekla, že šlo rodinou, že příbuzní Zajíců pochází z Kolvína nebo od Kolvína (to ví od své maminky Olgy a ta od své mamky). Babička Olga se tam chtěla jet kdysi podívat, ale přišla prý s informací, že Kolvín už neexistuje. Já ho našla jako zaniklou vesnici ve voj. prostoru Brdy.
Žádné adresy ani starou korespondenci bohužel nemám. Babička Olinka byla sice schránčlivá, ale dlouho před smrtí bydlela u své dcery. Těžko říct co se dochovalo a co ne. Už jsem žádala bratrance o případné dokumenty a fotky, ale poslal mi jen pár fotek. Takže tudy cesta asi nevede.
Na ty odkazy od Zorky se ráda mrknu.
Budu ráda za každý nápad a myšlenku, která by mi mohla pomoct.
Ladulinka
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte čer 24, 2014 15:08
Oblast pátrání: Zajícovi - Hlinsk (Ukrajina), Žandov, Kolvín a okolí, Chodouň, Hořovice (Kadeřábkovi, Zajícovi), Duhovi - Bikoš, Všeradice, okr. Beroun, Podcurkov (Ukrajina), Olomoucko, Šumpersko

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř čer 25, 2014 15:58

Tak ten rodný list Pavlíny Duhové je dost nadějný- přijďte s ním sem :-)
:-)

Myslím, že když budete mít Kadeřábkovy (detialy a místo), najdete i pak svatbu P.K. a J.Z. v matrice a u ní rodiště Jana Zajíce....

Tak držím palce.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod Zora » stř čer 25, 2014 16:59

článek jsem ve formě záznamu z obrazovky uložila na:
http://ulozto.cz/xwoo1WjS/plugin-image- ... 174601-jpg

Kromě příjmení, která se vyskytují, je ještě zajímavá informace, že první založená obec byla Hlinsko a pak přibývaly další.
Což takhle zkusit hledat přímo v českém Hlinsku, oni tihle přesídlenci občas dávali svým novým vsím názvy po původním domově. .

Pokud se to opět neotevře, tak to večer přepíšu. Teď jsem dorazila ze zahrady...
Jo, poslední dvě slova na posledním řádku se tam nevešla ... takže je píšu sem: radostně vzpomínat
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod artepa » stř čer 25, 2014 17:25

Dobrý den,
jestli jste ještě nezkoušela kontaktovat p. Lubomíra Sazečka, zkuste.
Na facebooku spravuje stránky "Volyňští Češi, prarodiče, rodiče, děti, vnuci, pravnuci přihlaste se."
Kód: Vybrat vše
https://www.facebook.com/groups/114077731954780/?fref=ts

Chodí tam lidé, kteří mají předky z Volyně. Určitě tam najdete mnoho zajímavého a užitečného.
Nějaké informace možná najdete i na stránkách "Paměť národa".
http://www.pametnaroda.cz/forum/topic.php?post=1851
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod Zora » stř čer 25, 2014 17:37

http://www.scvp.eu/downloads/Zdolbunov.pdf
Zkuste si pročíst tuhle publikaci

Kromě jiného se tam hovoří o osobě:

207. 660. Bohumil Zajíc 1904 Holetice

zápis lze rozšifrovat podle údajů na straně 216, kde je také uveden název fondu v archívu na Chodovci.
Ty Holetice by měly být první bydliště v ČR

Zde je historie prvních osídlenců:
Prvními českými osadami založenými v rámci této kolonizační vlny byly již v roce 1868
Hlinsk v újezdě Rovno a Podcurkov a Podhájce v újezdě Dubno. Češi se v tomto roce usídlili
rovněž v ukrajinských osadách Podlisky (újezd Luck), Pokosy (újezd Rovno), Račín (újezd Dubno)
a Velké Gorbaši (újezd Žitomir)./19 Půda na Volyni byla desetkrát levnější než v Čechách, takže
počet přesídlenců, zejména drobných rolníků a řemeslníků, vzrůstal.
http://www.scvp.eu/downloads/Dejiny_vol ... echu_1.pdf


Pokud si budete do googlu zadávat různé kombinace obec, příjmení, ukrajina, volyň, újezd, určitě Vám toho nabídne ještě více.
Zkoušejte hledat na myheritage a dalších , Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod Ladulinka » stř čer 25, 2014 20:14

Zorko děkuju, odkaz se zobrazil a je k přečtení. Jsou to super informace, který je dobrý vědět. Ta publikace je krásně zpracovaná a jak budu mít víc času tak si počtu.
Pana Sazečku jsem ještě nezkoušela kontaktovat, ale chystám se na to. Dívala jsem se na fb a pochopila jsem, že pomáhá lidem najít a dohledat příbuzné a příp. informace o nich. Nevíte jestli na Ukrajině bydlí nebo tam má někoho kdo mu ty informace zjišťuje?
Stránky Paměti národa projdu, protože vypadají taky jako dobrý zdroj informací.
Lidičky všem vám děkuju za pomoc, jste úžasní.
Můj předek (tatínkova větev od babičky Olgy), který odešel s rodiči na Ukrajinu v 7 letech, psal jako dospělý kroniku o tom, jak odešli, co je na cestě a po příjezdu na Ukrajinu čekalo a co prožívaly další léta, co řešili a jak šel život. Po něm to převzal jeho syn a kronika se dochovala do dnes. Končí r. 1930. Když tak letmo pročítám ty odkazy, je to hodně podobné a něco stejné. Ta naše Kronika je něco na způsob publikace o Zdolbunovu.
Ladulinka
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte čer 24, 2014 15:08
Oblast pátrání: Zajícovi - Hlinsk (Ukrajina), Žandov, Kolvín a okolí, Chodouň, Hořovice (Kadeřábkovi, Zajícovi), Duhovi - Bikoš, Všeradice, okr. Beroun, Podcurkov (Ukrajina), Olomoucko, Šumpersko

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod Zora » stř čer 25, 2014 20:26

jsem ráda, že jsem trošku pomohla. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Zajíc

Příspěvekod Ladulinka » čtv zář 11, 2014 21:06

Tak po delší odmlce mám rodný list Pavlíny Duhové roz. Zajícové a jsou v něm úplně jiné údaje než měly být. Matka Pavlína Zajícová roz. Kadeřábková 17.9.1866 Chodouň Hořovice. Tady asi budu muset do archivu v Praze, protože matrika není digitalizovaná. Otec Jan Zajíc nar. 22.6.1859 Žandov. Tady nevím o jaký Žandov se jedná. Jsou v republice tři a to: Žandov okr. Česká Lípa, Chlístovice část Žandov okr. Kutná Hora a Chlumec část Žandov okr. Ústí n/L. Budu se muset podívat asi do všech. Ale předpokládám, že by to mohl být ten nejbližší Žandov k bydlišti jeho budoucí manželky Pavlíny. Na matrice mi řekli, že ti, co se přistěhovali zpátky z Ukrajiny neměli žádné doklady, podle kterých by se vystavil rod. list. Takže co si kdo pamatoval a nadiktoval, tak má v rod. listě. Ale předka, který se narodil v Kolvíně jsem přeci jen našla. Jenom je z jiné větve.
L.
Ladulinka
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte čer 24, 2014 15:08
Oblast pátrání: Zajícovi - Hlinsk (Ukrajina), Žandov, Kolvín a okolí, Chodouň, Hořovice (Kadeřábkovi, Zajícovi), Duhovi - Bikoš, Všeradice, okr. Beroun, Podcurkov (Ukrajina), Olomoucko, Šumpersko

Re: Jan Zajíc .Vyřešeno

Příspěvekod PajaHoney » sob srp 06, 2016 16:35

Dobry den, vas clanek jsem nasla nahodou a nedalo mi na nej neodpovedet. Jmenuji se Pavlina Zajicova a narozena jsem roku 1982 moje matka Pavlina Zajicova je narozena roku 1956. Ja jsem se narodila v Horovicich a moje maminka v Pribrami. Doposud zijici v Hostomich pod Brdy. Tatinek Frantisek Zajic se narodil v Jeseniku a zil s moji babickou Antonii Zajicovou a Antoninem Zajicem v Javorniku.
PajaHoney
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob srp 06, 2016 16:21

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků