Lánové rejstříky Brněnského kraje

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Lánové rejstříky Brněnského kraje

Příspěvekod vajli » čtv čer 12, 2014 12:42

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to funguje s lánovými rejstříky v Brně ? Mám to docela z ruky a ráda bych získala informace z lánových rejstříků obce Zbraslav u Brna, konkrétně jména Šrámek (Schramek). Kolem roku 1670 se zde narodil nejstarší předek, kterého jsem zatím našla, jménem Antonin. Vyhledají mi v archivu v Brně konkrétní informace nebo to není možné ? Pak bych se ráda obrátila na pomoc tady, jestli by nebyl někdo ochotný a měl cestu do archivu a zjistil mi informace ? Je to nějak zpoplatněno ? Děkuji
vajli
 
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 16, 2013 18:37
Oblast pátrání: Rudka (Brno-venkov), Hrabenov a Bušín (Šumpersko), Sv.Štěpán (Vsetin), Frysztak (Rzeszów, Polsko)

Re: Lánové rejstříky Brněnského kraje

Příspěvekod Zdenek » ned čer 15, 2014 9:28

Do Brna musíte osobně a příslušnou informaci si tam vyhledat. Je pravda , že archiv nabízí tzv. rešerše, ale ty jsou určitě zpoplatněné.
Lánové rejstříky jsou jsou fond ,,D,, a má to na starosti pan Štaud.

Nevím, jestli se najde někdo, kdo bude ochoten se v Brně na to kouknout. Není to jako s matrikama. Lánové rejstříky jsou v kartonech, spousta papírů, které je potřeba prohlédnout. Jo ještě jsem zapomněl, je omezení 5 kartonů na den.
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Lánové rejstříky Brněnského kraje

Příspěvekod vajli » ned čer 15, 2014 21:30

Zdeňku, děkuji Vám za informace, je mi jasné, že to nebude moc jednoduché, tak to prozatím nechám osudu a třeba někdy do budoucna budu mít štěstí do Lánových rejstříků nahlédnout :-)

Pěkný večer
vajli
 
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 16, 2013 18:37
Oblast pátrání: Rudka (Brno-venkov), Hrabenov a Bušín (Šumpersko), Sv.Štěpán (Vsetin), Frysztak (Rzeszów, Polsko)

Re: Lánové rejstříky Brněnského kraje

Příspěvekod Zora » ned čer 15, 2014 21:48

O Zbraslavi
Roku 1525 zanikl klášter v Oslavanech a díl vesnice přešel, neví se, jakým způsobem, opět ke klášteru cisterciáckému na Staré Brno. Nyní patřila oslavanská klášterská strana na Staré Brno a slula nejvíce strana klášterská. Od zrušení kláštera oslavanského se nazývala strana klášterská stranou starobrněnskou. Jak strana starobrněnská, tak i rosická měla svého purkmistra, rychtáře a konšela. Tak byly obě části vesnice hospodářsky i úředně samostatné až do roku 1848.
Zkuste pro hledané období projít matriku Rosic, event. Oslavan. V 17. století se zápisy velice různily a spíš se hledal farář než fara dle příslušnosti.
Zora
http://zbraslavubrna.cz/historie/ms-1026/p1=1026
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lánové rejstříky Brněnského kraje

Příspěvekod vajli » pon čer 16, 2014 9:30

Dobrý den, paní Zoro, děkuji, historii Zbraslavi jsem již pročítala, matriky z období, do kterého jsem se zatím propátrala spadají právě pod Oslavany, ale těch informací moc uvedeno není, proto jsem si říkala, že bych se třeba více dozvěděla právě z Lánových rejstříků. Ale i tak děkuji za radu :-) Hezký den
vajli
 
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 16, 2013 18:37
Oblast pátrání: Rudka (Brno-venkov), Hrabenov a Bušín (Šumpersko), Sv.Štěpán (Vsetin), Frysztak (Rzeszów, Polsko)


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků