VYŘEŠENO: Stejná osoba, různá jména?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO: Stejná osoba, různá jména?

Příspěvekod nathan » pát srp 12, 2022 22:17

Přátelé milí,

jsem tu opět s další záhadou. Díky MyHeritage jsem narazil na nesrovnalost ve jménech, o kterou bych se s vámi rád poradil. (Psal jsem o tom přímo i té paní, v jejímž rodokmenu jsem na to narazil, ale pak jsem si všiml, že na MH už přes rok nebyla, tak to zkouším i tady.)

Na základě vlastního bádání v matrikách jsem našel Martina Křesinu, uvedeného zde v prvním záznamu jako dědečka z matčiny strany...

http://ebadatelna.soapraha.cz/9967/57#

...a zde v posledním záznamu jako otce dítěte:

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10983/218#

shrnuto:
-- Martin Křesina z Bohostic, respektive z Bohostic č. 35
-- ženatý s Annou Žučkovou nebo Žáčkovou ze Zbenic, dcerou Tomáše Žučka nebo Žáčka.
-- syn Josefa Křesiny a Kateřiny, roz. Pelikánové

U paní na profilu se objevuje:
-- Matěj Křesina z Bohostic č. 35, narozený 30. března 1834
-- ženatý s Annou Žučkovou ze Zbenic, dcerou Tomáše Žučka a Kateřiny Žučkové (roz. Švejnarové)
-- syn Josefa Křesiny a Kateřiny, roz. Pelikánové

Moje první myšlenka samozřejmě byla, že jsme buď já nebo paní udělali chybu při čtení v matrice. Ale v "mých" zápisech (viz výše) je to jasný Martin. Dohledal jsem i zápis o narození Matěje, který má paní na profilu, a to je zase nepochybně Matěj, i když je to psáno zřejmě trochu roztřesenou rukou. Viz třetí zápis zde: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10976/13#

Dohledal jsem i záznam o narození Josefa Křesiny, syna Matěje a Anny, jehož má také na profilu ta paní. Druhý záznam zde:
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10983/228#

Podotýkám, že je to stejná matrika, ze které je záznam o narození "mojí" Anastázie, jenom tady je Matěj a tam Martin.

Pomohl by určitě záznam o svatbě. Paní má na profilu uvedeno, že proběhla 11. července 1865 v Chrašticích. V dotyčné matrice jsem ale nenašel nic -- a to jsem hledal i podle jména v indexu. Možná tady je mezera, i když si nejsem jistý, co by to samo o sobě osvětlilo.

Připadá mi, že nemůže jít o shodu okolností už s ohledem na číslo domu. Určitou nejistotu může vyvolávat ta záměna Žuček/Žáček, ale ta je podle mě snadno vysvětlitelná.

Napadla mě teorie, že mohla Anna ovdovět a provdat se potom za svého švagra, ale jednak jsem v bohostické matrice nenašel žádného Martina Křesinu za celé období, které mi připadalo relevantní, jednak se v matrikách objevuje chronologicky takto: 1. Matěj (pokud budeme počítat zápis o narození), 2. Martin (zápis o narození Anastázie), 3. Matěj (zápis o narození Josefa), 4. Martin (zápis o narození vnuka Václava).

Nebo se prostě jmenoval Matěj a říkalo se mu Martin (nebo obráceně) a dostalo se to takto i do matrik?
Případně nějaká chyba v zápisech?

Elegantní řešení by bylo sčítání lidu, ale to bohužel pro Bohostice není zdigitalizované (nebo zveřejněné.)

Budu vděčný za jakýkoli nápad, jak to rozlousknout.
Naposledy upravil nathan dne sob srp 13, 2022 11:46, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Stejná osoba, různá jména?

Příspěvekod Zora » sob srp 13, 2022 3:03

tady index pro svatbu
konala se ve farnosti Chřaštice, ale v obci Zbenice - čili hledat v příslušné části pro Zbenice

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6034/64

V indexu je psaný Matěj. Z
edit

zde svatba. je to Matěj
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6027/102
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stejná osoba, různá jména?

Příspěvekod Zora » sob srp 13, 2022 3:27

edit - špatně vložený odkaz:
našel jsem Martina Křesinu, uvedeného zde v prvním záznamu jako dědečka z matčiny strany...
"přistupujete na neexistující stránku"

podle svatebního zápisu si Annu Žučkovou bral Matěj...
Snad že by chyba v oddacím listě?
Chce to najít více dětí Anny Žučkové a nějakého Křesiny.

Jedna z možností.
dítě Anastazie se narodila cca rok po svatbě. Jde tedy o první dítě tohoto manželského páru a to většinou farář zapisoval informace o rodičích podle oddacího listu, který mu manželé předložili, aby měl jistotu, že jsou manželé a dítě je tedy manželského původu. Další děti se už nahlašovaly ústně, místní tedy věděli, že otcem je Matěj a měli by jméno otce nahlásit správně.
Z
edit - tahle varianta o opsání nefunguje, pak je možnost, že u Anastazie popletl kř. jména otce a svědka Matěje Kulhánka.
Bohužel , nevím, kde se rodily další děti, já tu oblast neznám a pokud byl otec zedník, mohl se taky pohybovat někde za prací...

Přikláním se k tomu, že otec se jmenoval Matěj.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stejná osoba, různá jména?

Příspěvekod Zora » sob srp 13, 2022 3:39

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10983/228
Narození Josef, otec Josef - Matěj nějaký zmatek :-)
JIné dítě jsem v této matrice nenašla. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stejná osoba, různá jména?

Příspěvekod nathan » sob srp 13, 2022 9:11

Moc díky!

Chyba v oddacím listě vzhledem k tomu, co píšete, rozhodně dává smysl. Dostal by se tak ale Martin i do záznamu o narození vnuka? I když tam je taky Žučková psaná jako Žáčková, což by naznačovalo, že farář moc neměl představu o koho jde -- a to zase dává smysl vzhledem k tomu, že byli z Bohostic a vnuk se narodil v Příbrami.

Myslím, že ten zvláštně uzávorkovaný Josef u Matěje v záznamu o narození syna Josefa se tam prostě dostal omylem, protože Josef se jmenoval jak Matějův otec, tak novorozený syn.

Nicméně všechno začíná opravdu nasvědčovat tomu, že to byl Matěj a Martin je chyba. :)
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Stejná osoba, různá jména?

Příspěvekod Zora » sob srp 13, 2022 9:28

Máím stejný názor...

Vnuk s Martinem by se tam dostal, pokud otec ke svatbě předkládal křestní list. Tam má otce Martina. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stejná osoba, různá jména?

Příspěvekod nathan » sob srp 13, 2022 9:49

Jasně, to do sebe zapadá!
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Stejná osoba, různá jména?

Příspěvekod Zora » sob srp 13, 2022 10:00

Podívejte se ještě na předpokládané narození Matěje (Martina), ženicha ze svatby, Zda se nenarodili oba :_), nebo jak to napsat... Já teď nemůžu...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stejná osoba, různá jména?

Příspěvekod nathan » sob srp 13, 2022 10:39

Matějův věk na svatbě odpovídá zápisu o narození Matěje. Svatba 1865, věk 31 -- narození Matěje 1834.
A tam jsem už v té matrice pátral, jestli tam nějaký Martin není -- kvůli té nefunkční teorii, že by to byli bratři postupně ženatí se stejnou manželkou.
Takže podle mě je to čím dál jasnější.
Moc vám děkuju!
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Stejná osoba, různá jména?

Příspěvekod Zora » sob srp 13, 2022 11:11

děkovat fakt není třeba, prostě záhadička ne jeden večer (noc) :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků