VYŘEŠENO:Další problém s totožností (Řícmanice, 18. století)

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO:Další problém s totožností (Řícmanice, 18. století)

Příspěvekod nathan » pon črc 04, 2022 10:09

Začínám si už s těmi neustálými dotazy připadat trochu hloupě, ale je to zkrátka kombinace začátečnického nadšení pro věc spojeného s rovněž začátečnickou bezradností. Doufám tedy, že s tím už nejsem otravný. Případně se všem omlouvám.

Tentokrát mi jde o následující záhadů.

Otcem mého předka Šebestiána Krále (narozeného 17. ledna 1788) v Řícmanicích je Matěj Král, rovněž z Řícmanic. V matričním zápisu u narození Šebestiána o něm nic konkrétnějšího není. Jako matka je uvedena Veronika, bez rodného příjmení. Hledal jsem jméno Matěj Král mezi narozenými v odpovídajícím časovém rozmezí a našel jsem v matrice kousek od sebe: Matěje Krále, syna Jakuba Krále a jeho ženy Mariny, narozeného v Řícmanicích 6. února 1762, a druhého Matěje Krále, narozeného v Řícmanicích 12. února 1762, syna Václava Krále a jeho ženy Kateřiny.

Viz zde, třeti a šestý zápis na levé straně:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00590.jp2

Napadlo mě zkusit najít záznam o sňatku Matěje Krále a Veroniky pro případ, že by tam bylo přesné datum narození. Bohužel není. Dozvěděl jsem se ale, že Veronika byla za svobodna také Králová. Aby toho nebylo málo. :)

Viz třetí zápis zde:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00130.jp2


Kolegu ladina8, se kterým jsem si o věci psal, protože se (nějací) Králové z Řícmanic objevují v obou našich rodokmenech, napadlo, že by šlo zkontrolovat, jestli jeden z Matějů Králů třeba nezemřel předčasně. Vylučovací metodou by pak manželem Veroniky a otcem Šebestiána byl ten druhý.

Jedinou další indicií, které jsem si vědom, je číslo domu -- 31 -- uvedené jak u narození Šebestiána, tak jako adresa Matěje u sňatku s Veronikou. U narození Matějů ale kolonka s touto informací vůbec není.

Existuje vůbec způsob, jak to rozluštit?

Budu vděčný za jakékoli tipy.
Naposledy upravil nathan dne pon črc 04, 2022 11:15, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Další problém s totožností (Řícmanice, 18. století)

Příspěvekod pavel.m » pon črc 04, 2022 10:44

Dobrý den,

Matěj nemá u svatby napsáno info k otci protože je vdovec. Zkuste najít jeho první svatbu.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Další problém s totožností (Řícmanice, 18. století)

Příspěvekod pavel.m » pon črc 04, 2022 10:47

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00680.jp2
-4. vlevo.
Svatba Matěje, syna Jakuba Krále

ověřte si, zda manželka zemřela před druhou svatbou.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Další problém s totožností (Řícmanice, 18. století)

Příspěvekod pavel.m » pon črc 04, 2022 10:50

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01040.jp2
6. shora, Manželka Matěje Krále, čp. 31.
Je tam index, tak jsem vám to našel i já. :D

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Další problém s totožností (Řícmanice, 18. století)

Příspěvekod nathan » pon črc 04, 2022 11:14

Dobrý den,

moc díky! Máte můj obdiv. :)
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků