VYŘEŠENO: Ověření totožnosti

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO: Ověření totožnosti

Příspěvekod nathan » pon čer 27, 2022 21:12

Všechny moc zdravím.

S vysokou pravděpodobností jsem našel další předky, ale přece jenom si pořád nejsem jistý. Shody okolností se dějí různé a nerad bych se vydal po falešné stopě.

O co jde?

Moje praprababička Marie Schubertová se narodila 21. ledna 1872 v Pohledských Dvořácích. Jako její prarodiče -- přesněji řečeno rodiče otce Jana Schuberta -- jsou uvedeni Jan Schubert, městský důchodní v Chocni a Anna rozená Keldrichová z Kostelce nad Orlicí. Dohledal jsem svatbu jistého Jana Schuberta a Anny Keldrich 1. května 1809 v Kostelci nad Orlicí a potom i narození jejich syna Jana 13. května 1817 v Přestavlkách (dnes součást Borovnice). (Tedy musím zdůraznit, že to jsou data, která jsem našel díky práci jedné paní na MyHeritage, i když ta tam má mylně uvedené Přestavlky u Hrochova Týnce -- ale podle dat jsem dohledal v těch správných Přestavlkách v matrice narození Jana i jeho sourozenců). Starší Jan je v záznamech o narození svých dětí uváděn jako "contralor".

Tedy:
-- odpovídají jména, včetně jména syna
-- odpovídá region, respektive svatba v Kostelci nad Orlicí by odpovídala tomu, že babička Marie Schubertové Anna Keldrichová byla z Kostelce nad Orlicí
-- odpovídá i to, že (starší) Jan Schubert vykonává nějaké administrativní povolání -- "důchodní" a "contralor" není úplně totéž, ale jsou to zápisy u desítky let vzdálených událostí

Zároveň mám pořád trochu pochybnosti, protože
-- bez dat narození v matričním zápisu u Marie Schubertové nemůžu totožnost ověřit pomocí tohoto údaje
-- otci Marie Schubertové by bylo v době jejího narození 55 let, což samozřejmě není vyloučeno, ale je to faktor, který podle mě zaslouží určitou obezřetnost
-- v matričním zápise u Marie Schubertové není uvedeno ani místo narození otce, takže ani nemůžu ověřit, jestli odpovídá (je u něj napsáno jenom "městský důchodní zdejší" -- tedy v Pohledských Dvořácích)

Můžu přiložit odkazy na matriční záznamy, se kterými jsem pracoval, ale myslím, že jsem uvedl všechno, co vím.
Možná si dělám zbytečné starosti a už je to všechno dostatečně průkazné.
Ale pokud ne, co mám případně hledat dál?

Předem moc děkuji za nápady.
Naposledy upravil nathan dne pon čer 27, 2022 22:36, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Ověření totožnosti

Příspěvekod Sil » pon čer 27, 2022 21:58

Možná bych zkusil sčítací archy, např. podle archu z 1890 měl Jan (ml.) děti s mladší manželkou Marií, jestli dobře počítám tak Jaroslava měl v 68 letech: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=2418574 . Dcera Marie tu není, možná už je vdaná... bohužel arch pro 1880 který by asi pomohl trochu víc tam nevidím.

edit: to narození Jaroslava je možná 1880 a ne 1885, ale moc to na úvaze nemění
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Ověření totožnosti

Příspěvekod nathan » pon čer 27, 2022 22:13

Skvělé, to mě zrovna nenapadlo. Díky moc. Já myslím, že to už by bylo moc náhod najednou: je tam u Jana Schuberta rodiště Přestavlky (Rychnov), což ho podle mě už dost přesvědčivě spojuje s těmi "druhými" Schubertovými z Kostelce, respektive Přestavlk. Navíc i jméno manželky Marie odpovídá. Je mezi nimi prostě velký věkový rozdíl. (Mladší) Marie Schubertová se vdávala v roce 1888, v 16 letech. Takže tady by opravdu nebyla. Ale sedí tady datum i místo narození (mladšího) Jana Schuberta -- takže bych řekl, že to už jsou ty důkazy, které jsem potřeboval. :)
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků