Místo narození Jakuba Mokruše (Mokroše)

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Místo narození Jakuba Mokruše.

Příspěvekod Zora » pon kvě 23, 2022 11:17

v tomhle hledání samozřejmě může napovědět povolání, ale také vůbec nemusí...
Otec ženicha mohl být čtvrtláník, nebo sedsekr, neměl absolutně možnost nějak podělit své děti.
Kluci mohli jít právě pracovat mezi ovčáky... POkud by se uchytili, bylo to velmi i finančně zajímavé povolání...
Když on ten rusticus může být majitel rozlehlého statku, třeba i zwëiganzlahner, tedy dvojláník, (trošku přeháním, těch je opravdu velice málo), a rovněž tak zahradník, stojící velikostí obdělávané půdy na opačné konci žebříčku...
Hledám v matrikách O Boršice u B, ale pouze jméno ženicha Jakub ( tedy svatbu rodičů Jakuba ml. )
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Místo narození Jakuba Mokruše (Mokroše)

Příspěvekod pavel.m » pon kvě 23, 2022 12:44

Jinak jsem se zkusil podívat i za hranice a podle family search je to příjmení na Slovensku běžné v dané době. Např. Hlohovec, Bánovce nad Bebravou ad. Vypadá to, že to bude težké toho Jakuba najít, pokud ten záznam vůbec je v některé matrice.

Ale Jakub na family search žádný.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Místo narození Jakuba Mokruše (Mokroše)

Příspěvekod Zora » pon kvě 23, 2022 13:47

prostě to chce čas...
Vždycky si vzpomenu na kolegyni Barborku, která hledala narození konkretní osoby, rod komediantů, loutkoherců.... Nic se nedařilo, dokonce u svatby ve 20. století ve věku kolem 40 let , měla tato hledaná žena dispens od předložení křestního listu, KOlegyně si dohledala, že než dispens dostala, tak proběhlo mezi církevními diecésemi hledání ono křestního záznamu. Neúspěšně.
Postupně si kolegyně dohledala, kde měla rodina asi zimní stanoviště, odkud vyráželi na cesty s loutkovými představeními.
Podařilo se nám najít několik dětí stejných rodičů, několik úmrtí dětí, další související záznamy, jen ono narození nikoliv.
Kolegyně Barborka měla nesmírnou vytrvalost, procházela matriku za matrikou... a našla.
(Pokud bych na zápis narazila já, nesměla jsem ani pípnout, - taková byla domluva)

Musím připojit, že ve stejném období stihla při zaměstnání studovat dálkově i náročnou VŠ...

Podařilo se také dopátrat osudy podobných dětí, které při svatbě neměly křestní list, bylo to strašně zajímavé... Stejně tak jsem díky tomu mohla nahlédnout do života světských rodů, dozvědět se spoustu odlišností, ale stejně tak mnoho o soudržnosti těchto rodů...

Takže - neklesejt(m)e na mysli, pořád si myslím, že třeba někdo narazí na svatbu Jakuba st. , nebo alespoň na potencionální sourozence Jakuba...

Já fakt hledám, jakmile mně čas dovolí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Místo narození Jakuba Mokruše (Mokroše)

Příspěvekod pavel.m » pon kvě 23, 2022 15:06

Taky hledám ve volném čase. Mám v plánu jet všechny farnosti okolo Mutěnic směr na velehrad a valtice v daném období. To je plán na víkend. Ted procházím indexy, kde jsou .
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Místo narození Jakuba Mokruše (Mokroše)

Příspěvekod Zora » úte kvě 24, 2022 17:36

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -03270.jp2
další drobný nález

narození Jakub, 1867, otec Antonius
pravá strana

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Místo narození Jakuba Mokruše (Mokroše)

Příspěvekod pavel.m » stř kvě 25, 2022 10:57

Tohle je hodně zajímavý zápis, dokonce i pastor zapsáno.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Místo narození Jakuba Mokruše (Mokroše)

Příspěvekod Zora » stř kvě 25, 2022 11:01

sedí rok narození, pastor ale


I když se stávalo, že při psaní svatebních smluv se popletla křestní jména...
je tam napsáno, že je pastor z Kostelan... nic dalšího jsem ale zatím nenašla... Třeba se najdou další děti , ale?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Místo narození Jakuba Mokruše (Mokroše)

Příspěvekod pavel.m » stř kvě 25, 2022 11:09

Napadá mě, jestli není někde v archivu svatební smlouva ze svatby Jakuba, kde by bylo víc informací. Popř. zda nekoupil nějaký pozemek v Mutěnicích, kde by bylo něco zapsáno. :/
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Místo narození Jakuba Mokruše (Mokroše)

Příspěvekod Zora » stř kvě 25, 2022 11:23

S tomhle neporadím... vůbec nemám zkušenost.
Kolega Kolsi se vydal touhle cestou, našel nějaké zdroje, především vztažené k ovčákům jako takovým. Ale bylo to "mladší" období.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků