Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod fifa.veit » ned led 23, 2022 18:58

Zdravím, volně navazuji na diskuzi zde viewtopic.php?f=41&t=56505&p=261182#p261182
a hledám v oblasti Ryžoviště (něm. Seifenbach, část Harrachova) záznam o úmrtí Marie Anny (příjmení Veit/Veith nebo Laske/Lasker), rodiče Johann Laske a Magdalena Gebert.
V původní diskuzi jsme narazili na to že má v křestním listu své dcery u jména křížek, tak je možné že zemřela při porodu (1845) nebo brzy po něm?

Moje pátrání bylo zatím neúspěšné, myslel jsem že ji snadno dohledám v indexu Z (sign. 5833) 1835-1890 Harrachov, ale to se mi zatím nepodařilo, proto chci zkusit poprosit o pomoc.
Předem děkuji za jakoukoliv snahu
fifa.veit
 
Příspěvky: 36
Registrován: ned kvě 26, 2013 14:33

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod zburget » ned led 23, 2022 19:01

Když nenajdete v indexu, prolistujte příslušné období list po listu. V indexech bývají chyby.

A jen drobná technická - křížek nemá v křestním listu, ale u matričního záznamu o narození. Křestní list je něco úplně jiného.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod JosefJ. » ned led 23, 2022 19:07

Kromě toho, že souhlasím s poznámkou o indexu a prolistování původní matriky, poznamenávám, že v Krkonoších a Podkrkonoší jsem se vícekrát setkal s tím, že zemřelá novorozeňata byla poznamenaná jen v jedné z matrik - křestní nebo úmrtní.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod Zora » ned led 23, 2022 19:10

Myslím, že to kolegyně napsala správně

....má v křestním listu své dcery u jména křížek....

tedy z nějaké důvodu byl u matky dcery udělán křížek,.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod JosefJ. » ned led 23, 2022 19:42

Aha, četl jsem nepozorně. Poznamenal bych, že v této době již existovaly nemocnice v Semilech a Vrchlabí; pokud měla zdravotní problémy, mohli ji odvézt na některé z těchto míst, popřípadě o ni mohli pečovat např. u rodičů (byli ze stejné farnosti?). Do semilského rejstříku jsem se ale podíval a není tam.
Naposledy upravil JosefJ. dne ned led 23, 2022 19:49, celkově upraveno 1
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod Zora » ned led 23, 2022 19:48

Zkuste, zda se neobjeví druhá svatba otce /vdovce po možná zemřelé)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod fifa.veit » ned led 23, 2022 19:56

V návaznosti na viewtopic.php?f=41&t=56505&p=261182#p261182
jsem dohledal záznam o oddání Josefa Veita a Josefy Laske - https://drive.google.com/file/d/1YHXVlY ... sp=sharing

Příjmení Laske je zajímavé protože stejné měla i předchozí žena Marie Anna (+ sedí i rodiče Johann a Magdalena), tak mám teorii že po smrti Marie Anny si vzal Josef její sestru. Teorie naráží v tom, že v tomto vláknu viewtopic.php?f=9&t=23921&p=113166#p113166 se mluví o Josefě Pfeifer a nikoliv Laske. Chci se Vás proto zeptat, zda by byl možný následující scénář?

1) 1845: Josef Veit + Marie Anna Laske mají dítě Paulinu
2) 1845-1850: Marie Anna Laske umírá
3) 1852: Josef Veit si bere za manželku Josefu Laske (sestru bývalé ženy)
4) někdy později po smrti Josefa Veita: ovdovělá Josefa Veit si bere za manžela Pfeifera
5) 1867: narození Karoliny Veit, která má v záznamu o narození uvedeno "Karolina, nemanželská dcera Pauliny, (která byla) manželskou dcerou Josefa Veita, tkalce a a Josefy Pfeifer"

Zkrátka jestli je možné aby při uvádění jména babičky bylo použito nikoliv její rodné příjmení (Laske) ale její poslední příjmení (Pfeifer). Pokud by to bylo možné tak bych pokračoval luštěním textu nacházejícím se pod Josefem Veitem v záznamu o oddání, protože to vypadá že tam bude poměrně dost informací. Pokud by to možné nebylo, tak se moc omlouvám že plýtvám vašim časem :D
fifa.veit
 
Příspěvky: 36
Registrován: ned kvě 26, 2013 14:33

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod Zora » ned led 23, 2022 20:03

Je to velmi reálné, tedy nevidím nic, co by Vaše teorie jakkoliv vylučovalo.
z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod zeter » ned led 23, 2022 20:06

Snad se nemýlím, ale to úmrtí první manželky tam myslím máte u Josefova druhého sňatku naservírované přímo na zlatém podnose :-) dokonce i s příslušnou matriční knihou a stranou: Tomus II pag. 146 - původní signaturu II má matrika zemřelých sign. 5825.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod fifa.veit » ned led 23, 2022 20:19

Takže záznam o úmrtí Marie Anny má být prostřední záznam "Marianna" na levé straně zde - https://drive.google.com/file/d/11SLDUs ... sp=sharing ? Přijde mi že tam rozeznávám "Josef Veith" ale podle zbytku nedokážu posoudit zda je to opravdu ona.
fifa.veit
 
Příspěvky: 36
Registrován: ned kvě 26, 2013 14:33

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod zeter » ned led 23, 2022 20:33

Ano, souhlasí i datum úmrtí 5. prosince 1849 a číslo popisné, takže bych se hodně divil, kdyby to ona nebyla.
Úmrtí Josefa je pravděpodobně na str. 202 třetí shora na č. p. 23, 24.5.1868

Jinak ta teorie může být správná, ale je tu i možnost, že znovu ovdověl a vzal si jako třetí manželku Josefu Pfeiferovou.

EDIT: tak mezi str. 146 a 202 úmrtí Josefy Veithové (manželky) nevidím, takže asi zkuste hledat spíš ten sňatek vdovy po Josefovi...
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod fifa.veit » ned led 23, 2022 21:17

Děkuji moc za všechny podněty, pokusím se to nějak zpracovat a dám vědět až budu zase v úzkých :)
fifa.veit
 
Příspěvky: 36
Registrován: ned kvě 26, 2013 14:33

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod fifa.veit » úte led 25, 2022 23:56

Momentálně jsem se zasekl při hledání záznamu o narození 2. manželky Josefa Veita - Josefy Laske, která jak už jsme výše diskutovali by měla být příbuznou (nejspíše sestrou) Marianny (1. manželky).

1852 – sňatek Josef Veit + Josefa Laske
https://drive.google.com/file/d/1YHXVlYnyPdKnuwZQgZGJJq29-8TRqgXA/view?usp=sharing
-> otec Johann Laske z Franzenthalu č. 59
-> matka Magdalena roz. Gebert z Oberrochlitz č. 83
-> věk Josefy Laske v den svatby = 28 let a 1 měsíc (předpokládané narození tedy kolem 1824)

1810 – narození Marianna Laske
https://drive.google.com/file/d/1u_YsHU9_bJfrOlJKHO4JcZp1X_wVq15i/view?usp=sharing
-> Franzenthal č. 59
-> otec Johann Laske
-> matka Magdalena roz. Gebert z Oberrochlitz č. 83

+ jsem dohledal řadu dalších potomků Johanna a Magdaleny (všichni z Franzenthalu č. 59), tady uvádím výčet nalezených dětí
1808 – Magdalena
1810 – Marianna (1. manželka Josefa Veita)
1812 – Johanna
1813 – Johann
1814 – Josef
1816 – Johanna
1819 – Franz
1821 – Francisca
1824 – (kolem tohoto roku by se měla narodit Josefa, ale nedaří se mi ji najít)
1825 – Sofina (v případě přepočítání se o rok by to sedělo na ní, ale jedná se opravdu jen o Sofinu a nikoliv Josefu)
1828 – Jenovefa

Prohledával jsem hlavně (po vzoru ostatních sourozenců) Franzenthal v matrikách 5110 a 5111. Zkusil jsem i indexy a Oberrochlitz z té doby, ale bezúspěšně. Kdyby měl někdo nějaký nápad nebo se mu rovnou povedlo dotyčnou najít byl bych moc vděčný
fifa.veit
 
Příspěvky: 36
Registrován: ned kvě 26, 2013 14:33

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod Boza » stř led 26, 2022 8:49

Sice jsem Josefu nenašel, ale ze seznamu vám vypadl Wenzel nar. 1818 a ta Sofina 1825 je rozhodně Rosina. Věděl by jste kdy a v jakém věku Josefa zesnula?
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Úmrtí Maria Anna Veith (Laske)

Příspěvekod fifa.veit » stř led 26, 2022 23:23

Děkuji za opravu a nalezení Wenzela, datum zesnutí ani sňatku s Pfeiferem se mi zatím nepodařilo dohledat a to už jsem na tom strávil pěkných pár hodin, dám vědět pokud se mi něco podaří objevit...
fifa.veit
 
Příspěvky: 36
Registrován: ned kvě 26, 2013 14:33


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků