Adam Vrba - Kdo je otec?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod crann » ned pro 05, 2021 19:19

Zdravím,
jen malý tip pro hledání, VRBA je latinsky SALIX a německy WEIDE.
Před nedávnem jsem hledala v matrice (r1660) příjmení Salik, nakonec to byl Salix a v překladu Vrba.
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod Zora » ned pro 05, 2021 19:22

Jakub Vrba má údaj syn Anny Vrba

Proč další uvedené děti mají sice otce Adama, ale s jiným původem... možná špatně přemýšlím...
nemohlo na č. 20 bydlet více mužů Adam Vrba? Zase ale mají stále stejnou matku...


Pokud někde dělám v úvahách chybu, prosím, opravte mě... opravdu se v tom začínám ztrácet. moc se omlouvám...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod zeter » ned pro 05, 2021 19:36

koukám na tu druhou stranu odd. zápisu - a ten křestní list není vydán od okr. úřadovny Smíchov, nýbrž od farního úřadu Smíchov - doslova: "Ženich dle křest. listu od far. úř. na Smíchově 10/7 1926 č. 2539 nar. v Lohově..."
Níže je pak od far. úř. na Smíchově ještě prohlášní list.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod Zora » ned pro 05, 2021 19:37

Můj pradědeček Ludvík Vrba (Ludwig Wrba) se narodil v Hlohově (dříve Lohow) na Vysočině, dne 9.7.1894 v domě číslo 20. Jeho matka byla Antonia Matějková - jejíž rod mám zmapovaný až do let 1750

MOhl byste sem vložit křestní záznam Antonie?
Dík, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod noirre » ned pro 05, 2021 20:45

Moc Vám děkuji za váš pohled na věc. Je to prostě zvláštní.

Další zvláštnost je ta, že že můj dědeček Ludvík Vrba má oddací list s Marií Kohoutovou (sňatek na Smíchově 1954), kde je uvedeno že se jeho otec Ludvík narodil 19.7.1894 (správně je 9.7.1894), což asi může být jen překlep, ale i tak...

Stránky ohledně holokaustu jsem projel mnohokrát ale nejsem z toho moudřejší.

----

Ještě bych uvedl kontext - asi k ničemu ale třeba pomůže:

Co vím o prapradědečkovi Ludvíkovi, tak v roce 1908 dokončil obecnou školu a nastoupil na 3 roky do závodu na "učení" ve Zbraslavicích u Čáslavi. Kde se v roce 1911 vyučil obchdním příručím. Poté odešel z Hlohova do Prahy, právě na Smíchov.Pravděpodobně proto, že zde již měl jeho sourozenec Antonín a Otto na nádražní ulici (na Smíchově) obchod s kuřáckými potřebami.

Zde jsou ještě nějaké pohlednice na internetu, mám i fotografii ocbhodu v mém archivu.
http://philashop.cz/asp/detail.asp?id=69136
https://aukro.cz/antonin-vrba-sklad-kuracke-potreby-ujezd-prahaii-r14-6991084376

Ludvík zde pracoval v obchodě (již v roce 1914, kdy mám k dispozici propouštění list podepsaný jeho bratrem Ottou, coby majitelem obchodu, že Ludvíka propouští k branné moci. Nevím jak to souviselo s válkou. Po válce (případě během války) Ludvík nadále pracoval v tomto obchodu, např. v roce 1917 pracoval za 60 korun měsíčně jako obchodní příručí. V souvislosti s tím právě jezdili pro fajfky na jih čech, kde je v zimě sedláci vyřezávali. On s bratry je vykupovali a následně prodávali v Praze. Právě na jihu čech, v Sušici také poznal ženu Marii Kohoutovou, kterou si v Sušici poté i v roce 1926 vzal a Marie s ním odešla do Prahy. O rok později měli dítě, také Ludvíka. V roce 1935 dal výpověď v obchodě. Po druhé světové válce jim obchod zabavili komunisti. V roce 1942 se přestěhoval do Vršovic čp. 300. V roce 1947 byl propuštěn z branné moci. V roce 1954 si jeho syn Ludvík vzal Alenu Peckovou, ale v té době byl již jeho otec Ludvík po smrti, v oddacím listu je uveden jako zesnulý.


Je právě zvláštní, že celá rodina přežila holokaust, až na Karla Vrbu, který si vzal židovku a oba zahynuli v koncentračním táboře. Z MyHeritage vím, že i jeho bratr Otto si vzal křesťanku a všichni přežili 2.sv válku. Proto jsem sepsal jeho "životopis" vůbec nevím kdy mohl konvertovat ke křesťanství.
noirre
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 05, 2021 0:04
Oblast pátrání: Brandýs nad Labem a okolí, Velké Popovice, Petříkov, Štiřín a okolí. Sušice a okolí. Slapy. Vysočina (Hlohov a okolí). Praha Liboc.

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod noirre » ned pro 05, 2021 21:03

Zora píše:Můj pradědeček Ludvík Vrba (Ludwig Wrba) se narodil v Hlohově (dříve Lohow) na Vysočině, dne 9.7.1894 v domě číslo 20. Jeho matka byla Antonia Matějková - jejíž rod mám zmapovaný až do let 1750

MOhl byste sem vložit křestní záznam Antonie?
Dík, Z


Rodný a křestní list ke stažení zde https://uloz.to/file/6D1yvgHHnh1x/antonie-matejkova-rodny-list-pdf#!ZJD5AwR2AJV2MQIvAwWuZTH2ZmV1AKtknT54JzgyMQWZFTRmAj==
noirre
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 05, 2021 0:04
Oblast pátrání: Brandýs nad Labem a okolí, Velké Popovice, Petříkov, Štiřín a okolí. Sušice a okolí. Slapy. Vysočina (Hlohov a okolí). Praha Liboc.

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod Zora » ned pro 05, 2021 21:30

Ludvík zde pracoval v obchodě (již v roce 1914, kdy mám k dispozici propouštění list podepsaný jeho bratrem Ottou, coby majitelem obchodu,

http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?action= ... folium=901
snad je to přihláška Otty, ale bratr Ludvík není uveden

JInak mě absolutně nic nenapadá... Konverze rodičů i s dětmi, nebo snad chyba u křestního , tedy rodného listu... já fakt nevím... o něčem takovém jsem prostě neslyšela...

Už jsem hledala dost židovských záznamů, dokladů, někdy fakt zapeklitých...
Tady ještě snad - dohledat úmrtí matky, otce Ludvíka...

až na Karla Vrbu, který si vzal židovku a oba zahynuli v koncentračním táboře.

Jejich sňatek byl židovský nebo katolický?
Máte záznam tohoto sňatku? POdle něj by se dalo třeba poznat, zda konvertovala celá rodina, (tedy rodiče a děti nebo jen někteří ze sourozenců...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod noirre » ned pro 05, 2021 23:21

Zora píše: Jejich sňatek byl židovský nebo katolický?
Máte záznam tohoto sňatku? POdle něj by se dalo třeba poznat, zda konvertovala celá rodina, (tedy rodiče a děti nebo jen někteří ze sourozenců... Z


Jejich sňatek byl židovský, viz zde https://vademecum.nacr.cz/vademecum/permalink?xid=4d7ffcb8-fda4-4c27-881b-593979a7900d&scan=06fd7bdd0d053837c26a1a0835295269
noirre
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 05, 2021 0:04
Oblast pátrání: Brandýs nad Labem a okolí, Velké Popovice, Petříkov, Štiřín a okolí. Sušice a okolí. Slapy. Vysočina (Hlohov a okolí). Praha Liboc.

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod Zora » pon pro 06, 2021 0:57

Pak tedy zřejmě nekonvertovala celá rodina včetně rodičů... ale jen některé z dětí...

Na záznam Antonie se podívám do matriční knihy, ale teď je zrovna prav. údržba. Z

edit
zde narození Antonie - ani zmínka o konverzi... přestup k jiné víře by tam byl zapsán pozn. typu odpadla od víry, přestoupila a podobně. Zdá se tedy, že ani Antonie nekonvertovala. ale ona naopak zůstala katoličkou.

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4020/273
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod Zora » pon pro 06, 2021 9:14

Co vím o prapradědečkovi Ludvíkovi, tak v roce 1908 dokončil obecnou školu a nastoupil na 3 roky do závodu na "učení" ve Zbraslavicích u Čáslavi. Kde se v roce 1911 vyučil obchdním příručím. Poté odešel z Hlohova do Prahy, právě na Smíchov. Pravděpodobně proto, že zde již měl jeho sourozenec Antonín a Otto na nádražní ulici (na Smíchově) obchod s kuřáckými potřebami.

ludvík 1894 vyučil se ... r. 1911 cca 17 roků
otto 1889 měl obchod v r. 1911 .....21 r
antonín 1898....... měl obchod cca 1911 cca 13 roků...

Ze sourozenců zřejmě nebyl nikdo plnoletý., (24 r.)
je to zvláštní, snad tedy obchod vlastnil Otto a zbylé dva sourozence si vzal k sobě? , Antonína hned po ukončení školní docházky... (mohl se u bratra možná vyučit)

Otto je hlášen v Praze - adresu nepřečtu od r. 1910
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?action= ... folium=901
Podle toho, co píšete by ale všichni tři bratři měli bydlet společně a zřejmě být tedy policejně přihlášeni...

Mě už napadají takové varianty, že třeba matka zemřela, děti nebyly ještě dospělé, tak se o ně musel postarat nějaký sirotčinec... No, hodně přitažené za vlasy, jen mě to napadlo v souvislosti s konverzí, matka byla katolička, zřejmě úředně nežila v manželství... takže zřejmě katolický sirotčinec, a tam to bez katolického vyznání nešlo...
Otec by se sice mohl postarat, ale velmi pravděpodobně měl druhé manželství.
(nebo šlo o dva různé Adamy, strýce a synovce, kteří oba bydleli v jednom domě, pokud byla Anna porodila nemanž. Adama. )
U svatby Ludvíka jsou jeho rodiče uvedeni bez toho, že by byli označeni jako zemřelí, u nevěsty je její matka označena jako zemřelá.
Ovšem - to mohlo být dáno i tím, že v Sušici o rodině nevěsty věděli, a u ženicha ne (zapsáno všeobecně)... Porovnat s ostatními zápisy nelze...
Ale jak říkám, už mě napadají spíš nepravděpodobnosti.
Z

edit -
- Karel Vrba si vzal 7.3. 1920 v Kutné Hoře Terezii Ornsteinovou, a spolu zahynuli v koncentračím táboře.
Šlo o židovskou svatbu nebo civilní?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod Zora » pon pro 06, 2021 11:49

https://vademecum.nacr.cz/vademecum/per ... 347b361a9a
Zde je narození JOhanny, Lohov č. 20

rodiče: otec Izák Fleišner, syn Jakuba Fleišnera z Dedic
matka: Anna Vrba, nemž. dcera Doproty Vrba z Dedic.
Johanna je uvedená jako manželská dcera.

Je možné, že Vámi nalezený syn Adam, který se narodil v roce 1845 stejným rodičům, ti se ale nemohli vzít, v roce 1845 platily familiantské zákony. zřejmě otec neměl na sňatek nárok. (úvaha)

Po roce 1848 už bylo vše jinak, takže uzavřeli sňatek a JOhanna se narodila jako Felišnerová, manž. původ.
Vzhledem k tomu, že Adam žil v této rodině, tak automaticky převzal příjmení po matčině manželovi Fleišner. Zda došlo k legitimizaci, zda tedy otec uznal dítě za své a tím se mu změnilo oficielně příjmení na Fleišner, to nikde nevidím... Obávám se, že v tomhle nejsou židovské matriky příliš pečlivé... Byly vedeny z nařízení a ne vždy to bylo perfektně dodržováno...

Navíc židovské sňatky byly velmi omezené, samozřejmě , že docházelo ke "sblížení" dalších párů, ale ty neměly na svatbu nárok. Pak se buď rodily nemanželské děti svobodným ženám, nebo bylo dítě po domluvě zapsáno k jinému manželskému páru, nebo se do matriky otec zapsal, ale jaksi se zapomnělo na čárku v příslušné kolonce. To se strašně liší podle oblastí...

Já si pořád myslím, že je o dva Adamy. Je velmi nepravděpodobné, že by v jednom domě bydlel jeden muž a rodily by se mu děti se dvěma ženami... Tomu moc nevěřím...

Snad nikdy jsem v židovské matrice neviděla poznámku o tom, že někdo přestoupil k jiné víře...
Což se ale oficielně dělo... (přes okresní úřady a samozřejmě onu novou církev)

Otázkou je, kdo byl najetníkem domu, zda Vrbovi, nebo Fleišnerovi...
(nebo někdo zcela jiný) - jaký vztah k sobě tyto rodiny měly.
Pomohlo by velice pravděpodobně sčítání, snad nějaký dotaz na příšlušný okresní (oblastní) archiv?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod noirre » pon pro 06, 2021 19:00

Dohledal jsem oddání Anny Wrba a Isáka Fleischnera! Záznam číslo 12.

https://vademecum.nacr.cz/vademecum/permalink?xid=b5fd7b6f-935f-461a-8622-6bd968e03fc0&scan=22ab6724db91a68b7329269cfbb48d84

Měli svatbu v roce 1850 v Golčově Jeníkově, tedy 5 let po narození Adama. Takže jak jsme již zmiňovali, používal asi příjmení po matce, což by dávalo smysl, protože bez sňatku rodičů nemohl používat jméno otce.

Isak Flischner eheliche sohn von Jakob Flischner aus Djeditz (Dědice), wohnhaft in Lohow.

Ana Wrba, uneheliche tochter von ?? Barbora, aus Hoskovitz (Hostkovice) ...??? Dorotha Wrba


NO TY KRÁSO? Podívejte se na záznam níže,č. 13. je tam opravdu napsaný Marcus Wrba a Barbara Eisner???


:D :D :D :D :D :D

Marcus Wrba aus der dorf Hoskovitz, Hk Žleb n. 13.

Barbora eisner, tochter von? zum?... elisabet eisner?


- Dokázal by někdo rozluštit více?
Naposledy upravil noirre dne pon pro 06, 2021 20:36, celkově upraveno 3
noirre
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 05, 2021 0:04
Oblast pátrání: Brandýs nad Labem a okolí, Velké Popovice, Petříkov, Štiřín a okolí. Sušice a okolí. Slapy. Vysočina (Hlohov a okolí). Praha Liboc.

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod noirre » pon pro 06, 2021 19:54

Záznam číslo 4!

https://vademecum.nacr.cz/vademecum/permalink?xid=806463ba-c048-4869-9197-118ee084b863&scan=b69e7633cf7527e1902985561443faac

Zde je narození Adama Wrby, 7.märz 1845. uvedena je pouze matka... stejně jako záznam z druhé knihy, kde je uveden i Isák... tak už fakt nevím.

Jinak zde je index, měl i více sourozenců asi? https://vademecum.nacr.cz/vademecum/permalink?xid=806463ba-c048-4869-9197-118ee084b863&scan=38f969feb10e13648539175f3f064538 Jsem z toho ještě víc mimo :D
noirre
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 05, 2021 0:04
Oblast pátrání: Brandýs nad Labem a okolí, Velké Popovice, Petříkov, Štiřín a okolí. Sušice a okolí. Slapy. Vysočina (Hlohov a okolí). Praha Liboc.

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod zeter » pon pro 06, 2021 20:20

Anna Wrba, uneheliche Tochter der verstorbenen nach Hoskowitz zuständigen Dorothea Wrba

Adam erstgebohrner Sohn
Anna Wrba Tochter nach dem Herrschaftlich Zleber Schutzjuden Jakob Wrba aus Lohow

EDIT: tohle jsou zápisy těch tří dalších dětí Anny, nemanž. dcery po Dorotě Vrbové (další jsem neprohlížel, v rejstříku jsou ale i děti Markuse)
https://vademecum.nacr.cz/vademecum/per ... tType=9019
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Adam Vrba - Kdo je otec?

Příspěvekod Zora » pon pro 06, 2021 22:35

Já jsem ty svatební zápisy v mezičase také dohledala, ale nedostala jsem se ke psaní... (vyhecovalo mě k tomu nalezení N Johanny, o kterém jsme psala výše.
Ale pořád mně to není jasné, vy jste si to nějak seskládal?

Co ten Adam Fleišner, který se oženil, je totožný s Adamem Vrbou, co měl děti s Antonií?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků