Továrna na železné výrobky, Vídeň, 1910

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Továrna na železné výrobky, Vídeň, 1910

Příspěvekod Viola » pon lis 29, 2021 19:46

Prosím o pomoc, informaci.
Ve sčítání lidu z roku 1910 z obce Knihy (Dolní Lukavice, Plzeň) jsem našla, že můj dědeček není v době sčítání v bydlišti v obci Knihy, ale od roku 1907 jako učedník a tovaryš ve Vídni "v továrně na železné výrobky".
Jinou informaci o tom nemám, jen snad z pobytové přihlášky, že bydlel na ulici Koppstrasse č. 42, ale to je asi bezpředmětné.

Můžete mi, prosím, poradit, co by to mohlo být za továrnu?

Děkuji.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Továrna na železné výrobky, Vídeň, 1910

Příspěvekod Mistr Jan » pon lis 29, 2021 20:36

Projel jsem zběžně google, přímo na adrese v Koppstraße asi nic nebylo, ale zaujala mě "první rakouská továrna na ozubená kola" (Erste Österreichischen Zahnräder-Fabrik) Rudolfa Kienaste, která se nacházela asi kilometr severozápadně na křižovatce Wilhelminenstraße a Wichtelgasse.

Street view

Našel jsem k tomu nějaký text, pod tímto odkazem, (strana 86).

Bereits sein 1869 bestand die Ottakringer Eißengieserei & Maschinenfabrik Reinhard Fernau & Comp. auf dem Areal zwischen Wattgasse, Wilhelminenstraße und Wichtelgasse. Das Unternehmen ließ 1892 die bestehende Dreherei und Schmiede in der Wichtelgasse durch einen Zubau bis zur Wilhelminenstraße verlängern: Anfang August waren die Fundamente fertig, am 6. Oktober 1892 wurde die Benützungsbewilligung erteilt. Der Architekt Georg Demski, der auch mehrere Ringstraßenbauten errichtet hatte, führte die Planung, der Baumeister Franz Vock die Baumeisterarbeiten aus. 1893 stellte man in der Schmiede einen neuen Dampfhammer auf. 1894 wurde die Firma in die Budapester Maschinenfabriks-Actiengesellschaft "Vulkan", vormals Gutjahr & Müller – Reinhard Fernau & Comp. in Budapest umgewandelt; im Jahr 1900 errichtete man eine neue Maschinenhalle in der Wilhelminenstraße, Ecke Wattgasse. In der Zwischenkriegszeit von 1917 bis 1937 wurde der Betrieb als "Vulkan" Maschinenfabrik-AG. weitegeführt. [...]

Ale kdo ví, kde se vlastně vyučil. Možná někde úplně jinde... :-)

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2907
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Továrna na železné výrobky, Vídeň, 1910

Příspěvekod Zora » pon lis 29, 2021 20:52

Viola píše:Prosím o pomoc, informaci.
Ve sčítání lidu z roku 1910 z obce Knihy (Dolní Lukavice, Plzeň) jsem našla, že můj dědeček není v době sčítání v bydlišti v obci Knihy, ale od roku 1907 jako učedník a tovaryš ve Vídni "v továrně na železné výrobky".
Jinou informaci o tom nemám, jen snad z pobytové přihlášky, že bydlel na ulici Koppstrasse č. 42, ale to je asi bezpředmětné.

Můžete mi, prosím, poradit, co by to mohlo být za továrnu?

Děkuji.


Vložte sem to sčítání, nerozumím, zda je ten název v němčině nebo češtině. Většinou se do sčítání uváděl originální název.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Továrna na železné výrobky, Vídeň, 1910

Příspěvekod Viola » pon lis 29, 2021 21:41

Zora píše: Vložte sem to sčítání, nerozumím, zda je ten název v němčině nebo češtině. Většinou se do sčítání uváděl originální název.
Z


Je to v češtině pouze jako "továrna na zpracování železa" Pouba Václav, 4. zápis odshora - přeškrtnutý
https://www.portafontium.eu/iipimage/34 ... =445&h=174
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Továrna na železné výrobky, Vídeň, 1910

Příspěvekod Zora » pon lis 29, 2021 21:53

To bude asi problém, nejprve přeložit a pak hledat v Lehmannově adresáři... Při troše štěstí...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Továrna na železné výrobky, Vídeň, 1910

Příspěvekod Viola » úte lis 30, 2021 8:07

Oběma Vám děkuji.
Podle rady Zory jsem v Lehmannově adresáři našla, že ve Vídni byla továrna Maschinen- und Waggonbau-Fabriks-Aktiengesellschaft in Simmering, měla pobočku i v Brně (Královopolská strojírna), tak MOŽNÁ, TŘEBA, to byla zrovna tato továrna. Dědeček se od Plzně oženil do Olomouce, tak by to nějakou malinkou návaznost i mělo. Ale jistotu holt mít nebudu nikdy.

https://www.digital.wienbibliothek.at/D ... earbeitung
https://is.muni.cz/th/hdt97/Kapitoly_z_ ... -1939_.pdf / strana 74
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Továrna na železné výrobky, Vídeň, 1910

Příspěvekod Zora » úte lis 30, 2021 9:06

Já nevím...

Podle mě by ten česýá název být překladem německého...
takže tupě přeloženo, hledala bych na netu něco jako
Eisenwarenfabrik Wien

Pokud tohle zadám do googlu, nějaké výsledky se objeví...
https://www.google.com/search?q=+Eisenw ... nt=gws-wiz


Jenže jak vybrat a jestli je zadání správné... to netuším, navíc ona hledaná továrna mohla dávno zaniknout a stopy nezanechat...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků