VYŘEŠENO: POMOC S KABINETKOU_19.století

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO: POMOC S KABINETKOU_19.století

Příspěvekod MatheusKopecky » úte dub 20, 2021 14:39

Dobrý den,
potřeboval bych poradit. V rodině máme kabinetku na které nevíme, kdo by mohl být, ale existují hypotézy.

Jedná se mladého muže mezi 20 - 30 lety, ale může být i mladší. Kabinetka pochází z ateliéru Mattas Příbram-Hořovice. Netuším v jakém období přesně tento ateliér fungoval, ale je zde domněnka, že by na kabinetce mohl být můj předek Ferdinand Dražan, ale bojím se, že časově to odpovídat nebude. Ferdinand se narodil v roce 1844 v Horním Lázu okr. Příbram, již v 60. letech 19. století žije v Březových Horách v PŘÍBRAMI. Tam se ožení, narodí se mu dvě dětí a s jistotou (zde se bojím, že je to moc brzy) odchází nejpozději v roce 1876 do Kaňku u Kutné Hory, kde PRAVDĚPODOBNĚ byla kabinetka nalezena. Tudíž v době odchodu mu je cca 32 let.

Chápu, je zde hodně ASI, NEJSPÍŠ, PRAVDĚPODOBNĚ, ale proto píšu sem, proto Vás oslovuji. Mohl by to být výše zmíněný Ferdinand Dražan? Odpovídá tomu styl kabinetky, oblečení, či nikoliv? My osobně ani z vyprávění jsme žádného příbuzného v Příbrami a okolí neznali. Není ale vyloučeno, že to mohl být některý později narozený příbuzný mých předků, který v okolí Příbrami žil a o kterém jsme nic nevěděli, řekněme nějaký bratranec, který upadl v zapomnění. Vše je možné a nic není vyloučeno.

Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil MatheusKopecky dne čtv dub 29, 2021 17:33, celkově upraveno 1
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: POMOC S KABINETKOU_19.století

Příspěvekod Mistr Jan » úte dub 20, 2021 15:52

Zdravím, zatím něco málo:

Jestli by se nejednalo o Ferdinanda, nemohlo by jít třeba o jiného jeho příbuzného? Bratra, synovce... Foto klidně mohlo přijít poštou, nebo ji mohl předat příbuzný na návštěvě... Vemte si, že já takhle mám 17 let starý sken v počítači fota z r. 1881. A nikdo neví, kdo to foto přinesl nebo nechal oskenovat...a je to jen 17 let.

K ateliéru: V ateliéru Antonína Mattase byl vyučen František Drtikol (1898–1901).
Na internetu se draží nebo prodává několik fotek dělaných v tomto ateliéru, nicméně, co jsem koukal, tak nikde není uvedený rok...
https://www.ak-ansichtskarten.de/ak/87- ... dung/?&sga
https://aukro.cz/kabinetka-muz-s-knirem ... 6982945672
...a tady je kabinetka dost podobná té Vaší: https://aukro.cz/kabinetka-muz-s-knirem ... 6982945672

A možná najdete ještě něco v této práci, která je však spíš o Drtikolovi. https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/108732

Bohužel, chybí ta datace... :roll:

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: POMOC S KABINETKOU_19.století

Příspěvekod Zora » úte dub 20, 2021 16:03

Všímejte si drobností - uvažujte nad profesí, ekonomickým postavením.
Muž zjevně nemá nové sako (oblek), mírně obnošené, trochu pomačkané v ramenou, (ale to může být dáno kvalitou látky, nebo ušití) možná nově osazený límec (původní byl již onošený). Spíš nižší střední střída. v náprsní kapse má tužku - pero? To svědčí spíše o oblečení, ve kterém chodil do práce, zcela jistě by se nepřipravoval k fotografovi, nedal si do kapsičky psací potřeby...
Pokud máte doma více starších fotek, porovnejte oblečení ...
Bohužel, může to být fotografie třeba nápadníka nějaké ženy z rodiny, nedá se to vyloučit . Muž je vzorně ostříhaný, to na starých fotkách zas tak často vidět není... Profesní potřeba - dobrý vzhled? Nebo z lásky k nějaké dívce? (Vlasy se dají upravit, nové obleky se kupovaly méně často)
Postupujte podobně, třeba Vás něco podstatného napadne...

pro Mistra J. - není tam v tom stáří Vaší fotografie nějaký překlep?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: POMOC S KABINETKOU_19.století

Příspěvekod Mistr Jan » úte dub 20, 2021 16:43

Zora píše:pro Mistra J. - není tam v tom stáří Vaší fotografie nějaký překlep?
Z

Není – soubor v počítači, sken, je z r. 2003 – ale originální fotografie je z r. 1881. Můj děda se genealogii tou dobou (2003) věnoval, ale originál nikde doma nemáme, ani u dědy. Dost možná ho někdo přinesl při návštěvě a zase odnesl. ... už si to nikdo nepamatuje :-)
J.
Naposledy upravil Mistr Jan dne úte dub 20, 2021 16:44, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: POMOC S KABINETKOU_19.století

Příspěvekod Zora » úte dub 20, 2021 16:44

Ok, blbě jsem to pochopila. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: POMOC S KABINETKOU_19.století

Příspěvekod Viridis » úte dub 20, 2021 18:52

Na papíru fotografie je firma Bernh.Wachtl Wien - jestli jsem správně pochopila odkazy na Google, byl to výrobce fotopapírů, žil v druhé polovině 19.stol., pak jsem ještě našla tohle https://cs.billiongraves.international/ ... l/23489123.
Lze to možná použít pro stanovení pravděpodobného časového okna vzniku fotografie. Důležitý je i formát kabinetky, starší jsou menší (tzv. navštívenkové portréty), typický rozměr fotky byl 9,4x5,8 cm nalepený na karton 10x6,3 cm. Loga fotosalonů jsou na rubu cca od 70.let 19.st. Byla na nich celá postava. Kabinetky mají rozměr 16,4x10,6 cm. V 80. letech je na fotografii zachycena hlava a ramena a k okrajům je fotografie rozmazaná a vybledlá. Aby to nebylo tak jednoduché, tak oválné rámování se vyskytovalo v druhé polovině 19.stol. Mám doma podobné fotky sourozenců mého pradědy, odhaduji 80. léta. Zdraví P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: POMOC S KABINETKOU_19.století

Příspěvekod MatheusKopecky » čtv dub 29, 2021 17:32

Všem vřele děkuji za odpovědi
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků