Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod MarieAnnaSarah » čtv zář 17, 2020 14:36

Dobrý den,
dnes jsem v matrice našla záznam narození mého praprapradědečka Josefa Čecha, kde několikrát stojí, že křestní list byl vydán k trestnímu stíhání. Jelikož se v těch datech příliš neorientuji, prosila bych o pomoc s výkladem. Jestli jsem to pochopila, nejedná se pouze o vydání listu, ale i o data, kdy byl souzen a kdy byl ve vězení? Možná se pletu :) Děkuji

Přepis, pokud by někdo nemohl přečíst
Ke kriminálu list křestní se pro krádeže dne 25.4.1874 vydal.
K trestnímu vyšetřování vydán křestní list dne 21.února 1877 pro loupež. Vto 21.prosince 1877 ex offo 17.4.1887 trestán.
K trestnímu vyšetřování k soudu v Nechanicích křestní list vydán dne 28.dubna 1879. Vto 21.9.1888. 16.4.1889-12.2.1891:4.3.1892
Přílohy
Josef Čech (praprapra)2.png
Naposledy upravil MarieAnnaSarah dne čtv zář 17, 2020 15:36, celkově upraveno 3
MarieAnnaSarah
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř srp 12, 2020 13:50

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod ozana » čtv zář 17, 2020 14:56

Je to malé, nečitelné a nemáte-li to zde přepsané, tak vlastně nechcete jen pomoci s vyložením pojmů a patří to do Čtení starých materiálů.
Souhlasíte s přesunem a upravíte to podle pravidel sekce Čtení starých materiálů?
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod MarieAnnaSarah » čtv zář 17, 2020 15:28

Omlouvám se, ale mně se to zobrazuje čitelně. Nic přeložit nepotřebuji, zápisy nejsou v kurentu. Pouze jsem chtěla vysvětlit, co znamenají jednotlivá data o trestním stíhání a zkratky u nich. Mohu to tedy ještě přepsat, jestli chcete. Pokud s tím je i tak problém a na forum to nepatří, příspěvek smažu a zkusím se poradit jinde. Děkuji za radu.
MarieAnnaSarah
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř srp 12, 2020 13:50

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod zburget » čtv zář 17, 2020 15:37

Možná to patří i sem - těžko říct. Možná do Otázek a odpovědí. Jenže sken je vložený nevhodným způsobem a tak to nelze posoudit.
Já bych začal pořádným obrázkem.

Sken(!!!) nikoli snímek obrazovky(!!!) nahrajte na některý z imagehostingových serverů - koukněte do pravidel sekce Čtení, jsou tam návrhy, které se na to hodí. Nahrajte tam celý sken, my tak budeme mít případně nějaký srovnávací text k dobru.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod zburget » čtv zář 17, 2020 15:38

MarieAnnaSarah píše:Omlouvám se, ale mně se to zobrazuje čitelně.
Když klikente na obrázek, který jste vložila sem do fóra, tak se zobrazuje čitelně? To asi ne…
To, že to vidíte v prohlížeči fotek na svém PC hezky, vůbec s tímto fórem nesouvisí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod MarieAnnaSarah » čtv zář 17, 2020 15:58

Ano zde po kliknutí se mi to zobrazuje čitelně (opakuji, že mi nejde o matriční záznam o rodičích, ale o poznámky pod v češtině), ve svém počítači to neotevírám. Ale omluvila jsem se již výše a zápis z obrázku jsem již přepsala. Pokud je i tak problém, prosím celý příspěvek smažte. Děkuji.
MarieAnnaSarah
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř srp 12, 2020 13:50

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod zeter » čtv zář 17, 2020 16:12

Mně se taky otevře malý nečitelný obrázek (to už jsme tři, takže to asi bude problém nikoli na naší straně)

Zjevně to přečtete, z nečitelného obrázku těžko kdo poradí, jestli je to úplně ok.
Nicméně - vypadá to spíš na recidivu než na dlouhé projednávání jednoho případu. Pokud mohu doporučit, prohledejte dobový denní tisk, Kramerius nebo digitální knihovnu MZK. U závažnějších zločinů (ta loupěž by mohla stačit) se tam člověk kolikrát dozví zajímavé detaily, přičemž jednotlivé noviny měly různé a různě schopné zpravodaje a nepřebíraly zprávy otrocky.
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod Boza » čtv zář 17, 2020 16:13

Vidím to tak, že ono Vto je Dto, resp. ditto. Je to pěkně vidět v úseku ...loupež. dto 21. prosince...

Asi onen pán stál před soudem (klidně v různých městech) takříkajíc ob-rok, a farář (nebo více farářů po sobě) musel neustále pro úřední potřebu vystavovat opisy.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1972
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod zeter » čtv zář 17, 2020 16:19

(ovšem s poznámkou, že pro jakékoli hledání je jméno Josef Čech snad ještě horší než Jan Novák, a vyhledavače jak Krameria, tak MZK jsou deluviálně neschopné)
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod zburget » čtv zář 17, 2020 17:26

Sekce čtení není jen pro matriční záznamy - je určena pro cokoli, co nemůžete přečíst - už jsme tam četli i nějaký starý korespondenční lístek, či co to bylo.

Za mě - primárně je potřeba mít čitelný sken. Nahrajte sem odkaz tak, jak jsem psal. Do té toby tady budou všichni jen věštit. Jak uvidíme, co to vlastně je, tak se s tím nějak popasujeme.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod Viridis » čtv zář 17, 2020 18:34

Zdravím,

jenom bych doplnila: K trestnímu vyšetřování k u k soudu = c.k.soudu = císařsko-královského soudu.
Jinak podle mně je to tak, jak napsal výše zeter. Přečteno to máte dobře. Obrázek se dá zvětšit a je dobře čitelný, na rozdíl od některých jiných zde. Vždy je ale lepší odkaz na matriku - originální sken (pokud to teda není ze Zámrsku).
Přeji hodně štěstí při vyhledávání ve starých novinách - neklesejte na mysli, občas se tam najdou fakt poklady. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod MarieAnnaSarah » čtv zář 17, 2020 19:59

Děkuji všem za radu, dobový tisk mne napadl, zkusím hledat. Bohužel toto příjmení mi to opravdu moc neulehčí.
A ano, je to Zámrsk, jinak bych sem odkaz dala. Josef Čech se narodil v roce 1838 v Dolním Přímu (Přímě?)
MarieAnnaSarah
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř srp 12, 2020 13:50

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod Boza » pát zář 18, 2020 15:35

Zkuste ANNO-Suche (http://anno.onb.ac.at/anno-suche#search ... ple&from=1), do dotazu dejte v uvozovkách "Josef Čech" a pak filtrujte výsledky např. podle roku.

Co jsem bez nějaké znalosti němčiny našel: Prager Abendblatt z 15.2.1890 se zmiňuje o partičce chycených zlodějů, mezi nimi i nějaký Josef Čech, zda je to ten váš nelze poznat:
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... ch&seite=3
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1972
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod MarieAnnaSarah » pát zář 18, 2020 17:36

Děkuji, projdu to. Napadlo mě ještě najít soudní záznamy, když vím kde a kdy byl souzen, ale nevím, kde by mohly být uloženy. Jestli klasický v SOA Hradec Králové nebo jsou jinde. Nedávno jsem třeba hledala soudní záznam z Olomouce a ten je uložen v MZA. Mám zkusit například Národní archiv?
MarieAnnaSarah
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř srp 12, 2020 13:50

Re: Praprapradědeček zločinec - pomoc s vyložením pojmů

Příspěvekod Zora » pát zář 18, 2020 19:17

Určitě by pomohlo ptát se předem v institucích, které zmiňujete, proč to nezkusit. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků