VYŘEŠENO Blažej Doubrava asi 1737 - 1784 mis. nar. N/a.

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO Blažej Doubrava asi 1737 - 1784 mis. nar. N/a.

Příspěvekod Chingachgook » ned bře 24, 2019 16:35

Dobry den, jiz nekolik mesicu marne patram o miste narozeni primeho predka Blažeje.

Vsude se uvadi ze pochazi z Rataji nad Sazavou, vcetne Marie Magdaleny , (jejich svatbu pred rokem 1776 jsem nedohledal) jeho prvni zeny, ktera je matkou meho primeho pradedy Benedikta:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11084/195

Rataje nad Sazavou v te dobe patrily pod Uhlirske Janovice.
Benedikt se narodil v obci Chrastna 7 u Hornich Krut, se druhou zenou pak Blazej dozil v obci Březinka 27 u Hornich Krut.
Umrti Blazeje vlevo uprostred:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5463/338
Dalsi deti s Magdalenou 4 vlevo odshor
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11084/179
Barbora prvni vpravo nahore:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5463/154
Dalsi zena Blazeje vpravo 2 odshora:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5463/240
Treti odshora vpravo posledni dite Blazejovo jiz s novou zenou:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5463/176

V obci Chrastna se jeste narodil Jan Doubrava v roce 1762, a to Adalbertu Doubravovi, leč napojeni na nas rod jsem nenasel.

Predem dekuji za jakekoliv boditko k dohledani.
Naposledy upravil Chingachgook dne pát kvě 14, 2021 12:24, celkově upraveno 6
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Zora » ned bře 24, 2019 16:44

Rataje nad Sázavou byla farnost.
http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/SearchMatrikaPage?1
Ale příjmení Doubrava mezi narozenými nevidím.
index
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11095/13

Z

edit
mezi oddanými je svatba v roce 1781, nějaký příbuzný?
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11089/112

tady je ještě úmrtí dítěte Jan 1762
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11091/84

Možná něco napoví povolání otce tohoto dítěte, zdá se mně, že narození není v ratajských matrikách... Zápis jako vždy nepřečtu
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » ned bře 24, 2019 17:18

Dekuji obema, mam mapy z roku 1720, kde by mohlo byt patrno. Ten Jan patri k Adalbertu, na toho jsem nedohledal, ani pri ctelnim nekolikaset stran matrik napojeni. Adalbert mohl byt maximalne starsi bratr Blazejuv.
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » ned bře 24, 2019 17:20

U toho umrti ditete se pise Jan Nepomucky, syn Adalberta D. 4 mesice stary zemrel v Rataji 15.9.
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Zora » ned bře 24, 2019 17:21

Chingachgook píše:U toho umrti ditete se pise Jan Nepomucky, syn Adalberta D. 4 mesice stary zemrel v Rataji 15.9.


a povolání Adalberta - to je to podstatné?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » ned bře 24, 2019 17:36

Myslite povolani Blazeje, nebo Adalberta? U Blazeje je vzdy ten zaznam celkem skromny.
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » ned bře 24, 2019 18:03

Adalbert Doubrava byl quaestor - hospodářský úředník, kvestor.
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Zora » ned bře 24, 2019 18:28

čili se stěhoval... je dost možné, že třeba Blažej byl jeho bratr... On se totiž nemusel v Ratajích narodit, to, že je psaný z Ratají, může také znamenat, že tam před svatbou žil...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » ned bře 24, 2019 19:47

Nemohl dojit jakou urada z nekterych zminenych dalsich drzav?

Vévodkyně Marie Terezie zemřela v únoru roku 1772 ve věku 78 let bez pří-
mých dědiců. Celý svůj majetek odkázala primogenitovi lichtenštejnského rodu.234
Kníže František Josef byl jejím prasynovcem čtvrtého stupně. Získal od ní dolno-
rakouské panství Judenau, dále česká panství svého praprapraprastrýce Karla, tedy
Kostelec nad Černými lesy, Uhříněves a Škvorec. K tomu ještě dvě další česká
panství, která vévodkyně získala vlastními silami v roce 1760 a 1764, tedy Kounice
severně od Škvorce a Rataje jižně od Kostelce nad Černými lesy (viz mapa 2).235
Celek českých panství, která lichtenštejnský rod ztratil kvůli dědictví v ženské
linii, se tímto způsobem vrátil zpět do fideikomisu, a dokonce byl ještě rozšířen
a výnosnější než kdy jindy.
Josef Václav Lichtenštejnský a jeho vzdálená teta Marie Terezie svými závěť-
mi tedy korigovali poslední vůli knížete Jana Adama Ondřeje. Ten – nejspíše z žalu
nad ztrátou pokračovatele rodu Františka Dominika236 – formuloval závěť tak, že
vyvolávala spory a skrývala dlouhodobé riziko rozvrácení rodu. Téma tzv. transakč-
ních peněz, na nichž se shodli dědici Jana Adama Ondřeje ve vyrovnání roku 1722,
nepřestalo být aktuálním vnitřním rodinným tématem237 ani na začátku 20. století
o celá dvě staletí později. V průběhu 18. století rod tedy s definitivní platností kvůli
dědictví v ženské linii ztratil panství Černá Hora, Hrádek a Hodonín.238
Po smrti Františka Josefa I. v srpnu 1781 převzal fideikomis lichtenštejnského
rodu jeho nejstarší syn Alois Josef I. (1759–1805). Fideikomis dosud nikdy v ději-
nách rodu neměl takový rozsah. Zahrnoval tato panství:239
otci a manželovi. Netrpěla lakotou, ale žila „na vysoké noze“, byla štědrá a např. ve své závěti neza-
pomněla ani na služebnictvo (srv. Falke, 1877, sv. 2, s. 360–361). 234 Srv. Schmid, 1978, s. 81 (vévodkyně si stanovila podmínku, že její pozůstalost bude jako fideiko-
mis přivtělena k majorátu). 235 Kounice stály 450 000 zlatých, Rataje 310 000 zlatých (srv. SL-HA, Wallascheck, rkp. 2470). 236 Franz Dominik (*1689) zemřel v březnu 1711, jeho závěť byla pořízena v červenci téhož roku. 237 Ve vyrovnání roku 1722 se tři bratři Josef Václav (1696–1772), Emanuel (1700–1771) a Jan Antonín
(1702–1724) vzdali výměnou za roční platbu původně 52 000 zlatých všech nároků vůči primogeni-
tuře. Aby mohla být tato renta vyplácena, musela být některá majorátní panství zatížena hypotékou
(což podle dědické smlouvy z roku 1606 nebylo přípustné). Zatímco Josef Václav a Jan Antonín
zemřeli bezdětní, rozdělila se linie Emanuela na dvě větve; větev potomků Karla Borromea (1730–
1789) vymřela v roce 1908 osobou Rudolfa. Rudolf z Lichtenštejna (*1838) ještě kolem roku 1900
disponoval nárokem z transakčních financí fideikomisu v roční výši 12 547 zlatých (srv. SL-HA,
FA 8, Darstellung, o.J. [ca. 1902]). 238 Srv. Oberhammer, 1990, s. 44. 239 Přehled fideikomisu podle SL-HA, Wallascheck, rkp. 2470. Většina majetků patřila k fideikomisu
velkého majorátu, nebylo ji tedy možné odprodat. Zejména v případě majetků situovaných v Če-
chách však šlo o alodní panství, kterými mohlo být volně disponováno v rámci dědictví. Uvedeny
zde nejsou domy a paláce v Praze, Vídni a Brně, které rod vlastnil. Zatímco zařízení domů a zámků,
podobně jako stříbro, patřilo k alodu, obrazy a šperky patřily k fideikomisu.
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Zora » pon bře 25, 2019 7:50

Dívala jsem se i na ten předcházející Vás příspěvek, zdá se, že se točíme v bludném kruhu.

Nemáte jistotu, že Adalbert (svobodný - liberi, tedy nepoddaný) a Jan byli sourozenci, nebo jinak - přes generace- spojeni.
Nelze to potvrdit ani vyvrátit.

Adalbert mohl přijít naprosto odkudkoliv, bohužel matriky o tom nic neříkají...
Váš Blasius byl chalupník, poddaný...

Něco možná by prozradily gruntovnice, ale nevím, jestli jsou pro Rataje online.
On k té chalupě musel nějak přijít... koupě, sňatek, a podobně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » pon bře 25, 2019 9:01

Děkuji,

počítám s tím, že na toto se můžu podívat jen osobně?

http://badatelna.eu/fond/7834/

Děkuji

Lukáš
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » pon kvě 20, 2019 9:25

Dobrý den,

zde jsem našel líhniště Doubravů, pochází odtud i nějací biskupové s tímto příjmením, jeden byl vyslán i do oblasti kolem Rattaji, nevidíte tem někdo Blažeje? Ja ten škrabopis nedávám :-(

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8896/24#
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod zoubek » pon kvě 20, 2019 11:51

Dohledejte si všchny Blažejovy děti a potom k těm, co se dožily dospělosti, najděte sňatky. Často čím novější matriky, tím více obsahuje údajů, protože se zpřesňovaly a sjednocovaly nároky na zápisy. Budete-li mít štěstí, pak se možná některý z farářů vyptával a zapsal nejen, kde Blažej bydlí, ale i kde se narodil. Já jsem takto několikrát dohledal chybějící údaje.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Zora » pon kvě 20, 2019 12:42

zoubek píše:Dohledejte si všchny Blažejovy děti a potom k těm, co se dožily dospělosti, najděte sňatky. Často čím novější matriky, tím více obsahuje údajů, protože se zpřesňovaly a sjednocovaly nároky na zápisy. Budete-li mít štěstí, pak se možná některý z farářů vyptával a zapsal nejen, kde Blažej bydlí, ale i kde se narodil. Já jsem takto několikrát dohledal chybějící údaje.

To už kolega přece vypsal na začátku.
Index jsem pečlivě prohlédla do r. 1799, Blažeje tam nevidím.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod zoubek » pon kvě 20, 2019 18:01

Zora píše:
zoubek píše:Dohledejte si všchny Blažejovy děti a potom k těm, co se dožily dospělosti, najděte sňatky. Často čím novější matriky, tím více obsahuje údajů, protože se zpřesňovaly a sjednocovaly nároky na zápisy. Budete-li mít štěstí, pak se možná některý z farářů vyptával a zapsal nejen, kde Blažej bydlí, ale i kde se narodil. Já jsem takto několikrát dohledal chybějící údaje.

To už kolega přece vypsal na začátku.
Index jsem pečlivě prohlédla do r. 1799, Blažeje tam nevidím.

Z


Nekoukal jsem do matrik, tak jsem nevěděl, že to byly všechny děti. Svatbu jsem neměl na mysli u Matěje, ale u ostatních dětí kromě Benedikta, kterého má tazatel asi nalezeného. Dle nalinkovaných odkazů je situace tedy takováto:
1. Blažej Doubrava (*1734? – +1784 Březinka 27)
s Marií Magdalenou
1.1 Mathias (*1776 Chrástná 7 – ???)
1.2 Benedikt (*1778 Chrástná 7 – ???)
1.3 Barbara (*1779 Březinka? – ???)
s Kateřinou (oo1782 Březinka 27)
1.4 Catharina (*1783 – ???)

Dohledal bych tedy nejprve, zda se Mathias, Barbara a Catharina dožily dospělosti. Poté bych zkusil prohledat u Barbary a Cathariny oddací knihy pro Březinku počínaje rokem 1800 a stránku po stránce projít, zda některá z nich neměla v č. p. 27 svatbu. Třeba v novější matrice někdo zapsal místo narození jejich otce. Dívky se v indexech dohledávají blbě, proto je potřeba projít přímo oddací knihu. To ale už musí udělat tazatel sám, trpělivost na to očividně má.
A u Mathiase, pokud se dožil dospělosti, bych se podíval také v podobném období do indexů oddacích knih okolních obcí, protože to třeba tazatel ještě neudělal, hledal-li pouze Blažeje. Třeba se Mathias přiženil do nějaké obce, kde zase mohly být lépe vedené matriky a bude tam místo narození jeho otce.

Jinak bych ještě zmínil dvě věci ohledně neobvyklého jména Blasius. Jedna možnost je, že byl nemanžeslké dítě, protože někteří kněží měli takový nešvar dávat nemanželským dětem zvláštní jména, aby bylo ihned jasné, jaký má člověk původ. Pokud ho ale nějaký pozdějiší manžel jeho matky legitimoval, pak mohlo dojít ke změně příjmení a Blažej se bude hledat obtížně, protože tazatel asi nezná jméno jeho matky. Druhá možnost je, že byl takto pojmenován po nějakém šlechtici. Několikrát jsem narazil na náhlý výskyt většího množství Petronil, Voršil a Polixen. Když jsem pak četl o historii dané lokality, ukázalo se, že tam většinou v té době žila nějaká šlechtična daného jména.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků