Pozemková kniha Val 1755

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!

Pozemková kniha Val 1755

Příspěvekod hody.rk » stř pro 05, 2018 10:47

Dobrý den.
Našel jsem v Pozemkových knihách obce Val ve fondu Velkostatek Opočno, uložené ve Státním oblastním archivu v Zámrsku (Gruntovní kniha Nro. 9 B, obce: Mělčany, Val, Křovice, Březiny, Běstviny, Vršovka; Čes., cca.400 f., 28x44 cm, kož.vaz.sornam,, období: 1710-1833, str.: 24, 224 A, 224 A2) záznam, který by snad pomohl nalézt místo narození osoby, kterou hledám (jedná se o Václava Hodovala - viz překlad). Zároveň odkud tato osoba přišla do obce Val při koupi dané nemovitosti.
Pozn.: daná obec patřila pod farnost Dobruška. Tato farnost v roce 1805 vyhořela vč. starých matrik, takže jsem v matrikách nic nenašel.
Pomohl by mi někdo, předem děkuji.
J. Hodoval

Odkaz na obrázek – přílohu:

https://ibb.co/Cwg5QDY

Díky za reakce. Doplňuji: můj předek (Václav Hodoval) se narodil asi 1725 - 1730 (místo ani přesné datum neznám), oženil se s Annou (rodné příjmení neznám), zemřel koncem roku 1786, nebo začátkem roku 1787 (toto vyplynulo z citované gruntovní knihy). Jejich první syn se narodil asi 1754 (místo neznám), ostatní dítka pak již ve Valu č. 2 (1760, 1768, 1772).
Upřesňuji odkaz:
http://www.imagehosting.cz/?v=vahodovalv.jpg
J. Hodoval
Naposledy upravil hody.rk dne stř pro 05, 2018 14:35, celkově upraveno 1
hody.rk

Oblast pátrání: Králohradecký kraj

Re: Pozemková kniha Val 1755

Příspěvekod zburget » stř pro 05, 2018 11:10

Ten odkaz se mi neotvírá - zkuste to nahrát někam jinam (třeba 2i.cz).
Nicméně - je to dotaz patřící spíš do sekce čtení, kde ovšem budeme chtít, abyste se aspoň částečně pokusil záznam (nebo alespoň jeho část, která vás zajímá) přečíst sám - a my vám s tím rádi pomůžeme.
Nejsem si jist tím, jestli někdo bude něco číst v jiné (třeba této) sekci. Neměl by.
Zbyněk Burget
zburget

Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Příspěvekod mfal62 » stř pro 05, 2018 11:58

mě se odkaz otevře - je to česky psaný opis, nikoliv originál z gruntovní knihy, není tam co luštit

bohužel v textu není žádná zmínka, odkud Václav Hodoval přišel - asi byl místní (?)

jelikož se 1.2.1755 "ujal" selského statku (2 koně, 1 kráva, ...), mohl prodat nějaký menší grunt v této nebo sousední vesnici

=> pokud byl předtím podruh (méně pravděpodobné), nenajdete bez matrik nic
jestli měl Václav Hodoval předtím nějaký menší grunt, hledejte ke stejnému datu prodej v této nebo okolní vesnici,
mfal62

Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Příspěvekod Monika » stř pro 05, 2018 12:44

Chápu-li to správně, pak závdavek na grunt splatný při zápisu dělal 225 kop grošů míšenských. To rozhodně nebyla malá částka. Naprosto souhlasím s mfal62, že je velmi pravděpodobné, že byl vyplacen z jiného gruntu (možná dokonce podobně vysokou sumou). Už jsem se ale setkala s tím, že v gruntovnici nebyla zmínka o tom, že by nový držitel přišel z jiného panství nebo dokonce jako svobodný z města (a poddal se), přestože opravdu z jiného panství či města přišel. První bych ale opravdu prohledala zápisy z dané vesnice a z celého panství. Držím palce.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Zpět na Hledám pomoc