Kde zjistit datum narození prababičky a pradědy

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Kde zjistit datum narození prababičky a pradědy

Příspěvekod xovicka » úte čer 28, 2016 12:20

Omlouvám se za naprosto začátečnický dotaz. Nejsem žádný genealog, jen chci svým dětem vyrobit malý rodinný strom. Jen do linie mých a manželových praprarodičů. Pouze jméno a datum a místo narození. Doplněno svatebními fotkami až po linii našich babiček. Ve své linii mám všechno dohledáno, kdybych chtěla, mohla bych jít i mnohem dále. Ale manžel má už rok za úkol zjistit údaje o svých předcích a dohledání prababičky a pradědy je zřejmě nad jeho síly. Takže máme zde dědu, k němu máme většinu dokumentů (kromě oddacího listu), manžel s ním před smrtí bydlel. Víme, že byl z protestantské rodiny, že byl ke konci války a po válce chvíli vojákem z povolání a víme, že byl nějaký čas i ve vězení. Víme jména jeho rodičů a víme kde se tito rodičové narodili, ale vůbec netušíme kdy. Prvním logickým krokem bylo, že jsme pátrali po dědově oddacím listu. Tam se zpravidla nachází i narození rodičů. Ale ten jsme nenašli. Kontaktovali jsme tedy matriku, kde měli svatbu, aby nám údaje vyhledali. Ale výsledek je, že údaje jsou nečitelné, kniha byla něčím politá. Snažili jsme se zjistit, kde by mohli mít hrobeček, ale to taktéž nikdo neví. Manželova rodina prostě moc pohromadě nedrží. Nabízí se tedy logicky matrika v místě narození prababičky (Golčův Jeníkov) a pradědy (Vojtěchov). Obě budou pravděpodobně ještě živé. Ale neumím si představit, že paní matrikářce napíšu, zda by mi vyhledala předka, o němž vůbec netuším, kdy se narodil. Nevíme ani kdy a kde měli ti dva svatbu, v průběhu života se několikráte stěhovali. Napadá mne, jestli by nějaké údaje nemohla mít ta protestantská církem, třeba v souvislosti se křtem. Ale děda se narodil v Praze a opravdu netuším ve kterém kostele ho křtili. Děda se narodil v roce 1925, ale nevíme v kolika letech ho rodiče měli, byl druhorozený. Omlouvám se za délku dotazu, i za to, že je pravděpodobně velmi amatérský. Poraďte, jak dále pokračovat. Jakmile zjistím manželovu prababičku a pradědu, namaluji k tomu strom a dále Vám fórum plevelit nebudu. Děkuji
xovicka
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 28, 2016 11:39

Re: Kde zjistit datum narození prababičky a pradědy

Příspěvekod Dia_linn » úte čer 28, 2016 12:48

Dobrý den,

já bych se na Vašem místě toho kontaktování matrikářky v místech narození prababičky a pradědečka vůbec nebála. Většinou mají k dispozici i index, tedy rejstřík, ve kterém si dotyčné osoby dohledají a pak přesně vědí, do jaké matriky na kterou stranu pro záznam jít. Spíše budete muset dokládat přímé příbuzenství, aby Váš manžel dokázal, že má na tyto informace nárok. Takže nezoufejte, vše je o komunikaci :-D

S přáním štěstí
Markéta
Přemýšlej o minulosti a budeš znát budoucnost (čínské přísloví)
Uživatelský avatar
Dia_linn
 
Příspěvky: 864
Registrován: pát říj 05, 2012 14:17
Bydliště: Plzeň
Oblast pátrání: farnosti Bezdědice, Borotice, Dobříš, Neumětely, Pičín, Starý Knín, Svaté Pole, Višňová (Středočeský kraj), farnosti v okr. Plzeň-jih a Plzeň + okolí

Re: Kde zjistit datum narození prababičky a pradědy

Příspěvekod xovicka » úte čer 28, 2016 12:57

Děkuji mnohokráte, to jsem netušila. Rodné listy nejsou problém. Ty už jsme dokládali, když jsme pátrali podle svatby.
xovicka
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 28, 2016 11:39

Re: Kde zjistit datum narození prababičky a pradědy

Příspěvekod MilanVi » úte čer 28, 2016 13:47

S matrikou Golčův Jeníkov jsem komunikoval - a bylo to úplně bez problémů, paní byla velmi ochotná, takže směle do toho! :)

Milan
MilanVi
 
Příspěvky: 364
Registrován: stř zář 23, 2015 20:46

Re: Kde zjistit datum narození prababičky a pradědy

Příspěvekod Zuzana Jah » úte čer 28, 2016 18:51

.... a když už jste začala a budete mít "základ" - stojí za to pokračovat, je to velké dobrodružství a ne koníček, ale přímo kůň - ta radost z každého nalezeného údaje je nepopsatelná:-) - toto fórum je plné skvělých lidí, kteří pomáhají a jsem moc ráda, že jsem začala (teď to budou dva roky). Zjistila jsem spoustu informací a dokonce se mi podařilo najít jedenáctou generaci předků a dohledat tyto osoby i v soupisu poddaných podle víry z roku 1651. Tak přeji tu správnou paní matrikářku a hodně vyhledaných údajů. Hezké léto. Zuzana - a také máme náměty na výlety, jezdíme se podívat do vsí, kde dřív žili předci:-)
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Kde zjistit datum narození prababičky a pradědy

Příspěvekod xovicka » úte čer 28, 2016 21:46

Děkuji mnohokráte. Jsem příjemně překvapena, že jste mne rovnou neposlali k šípku. Moje rodina už je z větší části prozkoumána. Tatínkovu větev nějaká dobrá duše rozepsala na MyHeritage (velká rodina, co drží při sobě, osobně znám všechny své pratetičky) a když půjdu po maminčině (osmdesátiletá babička stále žije, má všechny dokumenty a vše si pamatuje, pročež na matriku není třeba, stačí internet), poměrně brzy se dostanu k "čarodějnicím" Mahdalovým, kterými se zabývala spisovatelka Tučková (jsem asi jediná, kdo tu knihu ještě nečetl). Jen ten manžel mi to trochu kazí. Třeba až mi povyrostou děti, tak se na to vrhnu, ještě by se našlo pár drobností na dohledání, ale teď celkem nestíhám vlastní život.
xovicka
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 28, 2016 11:39

Re: Kde zjistit datum narození prababičky a pradědy

Příspěvekod Evik » stř srp 10, 2016 15:19

Prosím zjistila jste něco?Já píšu na matriky ale třeba paní matrikářka ve Zlonicích byla velmi ochotná naproti tomu paní matrikářka v Benešově? Ani nemluvím a nechci být sprostá.V Hradci Králové mi odpověděli 2x ale pak se už neozvali,Karlovy Vary matrika i pohřební služba-výborný!(i když hledali rok 1960).Přeji jen to příjemné!!
Evik
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte lis 25, 2014 17:07
Oblast pátrání: Kostelec n/Orlicí,Benešov,Praha-východ

Re: Kde zjistit datum narození prababičky a pradědy

Příspěvekod Semik » čtv srp 11, 2016 13:31

Ze Zámrsku se dají stáhnou matriky nar. pro Golčův Jeníkov po rok 1903 a pro Vojtěchov u Hlinska po rok 1902.
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků