Odlišné roky narození

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Odlišné roky narození

Příspěvekod noir » stř črc 27, 2016 13:04

Dobrý den,
prosím o pomoc s vysvětlením odlišných roků narození podle mne dvou stejných osob. Na sčítacím archu z roku 1910- http://digi.ceskearchivy.cz/cs/632553/50/1932/1573/65/0 jsem našel:
Vojtěch TUREK, nar. 21.4.1842 v Balkové Lhotě (nenalezen v matriční knize N pro obec Balk. Lhota), já mám v rodokmenu Vojtěcha Turka, nar. 19.4.1843 v Balkové Lhotě (nalezeno v knize narozených)
-manželka Marie TURKOVÁ, nar. 8.3.1847 v Liderovicích (u mnou nalezeného Vojtěcha,nar. 1843 je potvrzen sňatek v r. 1867 s Marií roz. Klejnovou, nar. 13.2.1849 v Liderovicích-její narození ověřeno a potvrzeno v matričním zápisu)
-syn Josef TUREK, nar. 17.3.1874 ve Velkém Dvoře (u mne v rodokmenu narození souhlasí, rovněž v matričním zápisu narození Josefa je jako otec uveden Vojtěch a matka Marie, roz. Klejnová).

Dle údajů o rodičích v matriční knize narození Marie Turkové, roz. Klejnové dále potvrzeno, že se skutečně narodila 13.2.1849 v Liderovicích.
Vzhledem k tomu, že Vojtěch Turek a Marie Turková uvedeni na sčítacím listu dle narození nejsou v knize narození, domnívám se, že jde o chybu při zápisu a správná data by měla být ta mnou nalezená. Nebo je ještě jiné vysvětlení a pletu se? Díky moc.
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.
noir
 
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 23, 2014 14:20
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Severní Morava, Praha

Re: Odlišné roky narození

Příspěvekod Kašpar » stř črc 27, 2016 14:02

Dle mého jde o chybu v zápisu - zapisujícího.
Sám jsem se s tím setkal, shodou okolností rovněž ve sčítacích operátech.
V tomto případě bych se řídil údaji v matriční knize.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Odlišné roky narození

Příspěvekod noir » stř črc 27, 2016 14:43

Děkuji za poznatek, snad to tak bude 8)
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.
noir
 
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 23, 2014 14:20
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Severní Morava, Praha

Re: Odlišné roky narození

Příspěvekod Štěpa » stř črc 27, 2016 17:57

Kašpar píše:Dle mého jde o chybu v zápisu - zapisujícího.
Sám jsem se s tím setkal, shodou okolností rovněž ve sčítacích operátech.
V tomto případě bych se řídil údaji v matriční knize.


Ano, mám podobnou zkušenost u sčítacích operátů i u přihlášek k pobytu.
Štěpa
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon úno 01, 2016 21:48
Oblast pátrání: Jihlava a okolí, Humpolec a okolí, středočeský kraj, Praha - Žižkov, Východní Čechy.

Re: Odlišné roky narození

Příspěvekod Zuzana Jah » čtv črc 28, 2016 5:24

Také jsem našla rozdíly - považuji to za chybu zapisujícího do sčítacího operátu - doklady v té době neměli, mohli poplést datum narození, chyba při opisu....beru to jako selhání lidského faktoru a používám údaje z matriky, pokud je mám k dispozici. Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků