Mám poklad! Co s ním?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Mám poklad! Co s ním?

Příspěvekod galulois » pon črc 11, 2016 20:04

Byla jsem oslovena jakožto člověk, který se zajímá snad úplně o všechno, hlavně o genealogii (jak vtipné, když zde vidím takový machry...) a přistál mi do ruky rukopis. Přátelé něco takového jste v životě neviděli a za to ručím! Český lékař, později působí na Ukrajině, kde se učí a nasává a studuje, hlavně od místních starých a zkušených "šarlatánů", prožívá zde první světovou, bolševiky, vyhnání z Ukrajiny zpět domů, Němce doma, druhou světovou, pražské povstání, následný celosvětový ohlas a totální zdeptání komárama a konec jako lesní pomocník u Prahy... No, životopis plný údajů, ověřitelných jmen a vůbec pro rodopisce nádhera. Jenže - k tomu jsou stohy vědeckého materiálu pořízeného během skoro 40 let praxe, popsáno 2000 druhů léčivých rostlin a zkušenost z jejich účinkama, data neskutečného množství pacientů, sledovaných několik desítek let a ověřování léčby, kterou prováděl.... Zatím všechny materiály přepisuje jeden nadšenec aspoň do Wordu, protože potomek tohoto lékaře je zaneprázdněný vědec, žijící tak trochu mimo realitu..., jak už to tak u zapálených vědců bývá. A já se ptám - co s tím? Komu to předat? Nebo jak to vydat? Rukopis o životě je snad určitě na film, ale ta mravenčí vědecká práce bere dech! Co byste dělali vy? Já z toho nespím už několik nocí, protože doktor měl výsledky a někdo by to teda rozhodně vidět měl. Díky moc za odpovědi, aspoň nějaké. Úplně skoro konkrétně ale můžu odpovědět jenom přes SZ, protože si myslím, že je taková pecka, jenž je potřeba trochu chránit.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Mám poklad! Co s ním?

Příspěvekod Radix » pon črc 11, 2016 20:40

Věnovat okresnímu archivu.
Radix
 
Příspěvky: 3203
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Mám poklad! Co s ním?

Příspěvekod Sagitarius » úte črc 12, 2016 6:55

Radix píše:Věnovat okresnímu archivu.

Okresnímu archivu? Aby to tam někde 5 let leželo, než někdo udělá byť jen inventář? (nic proti nim, ale mají toho haldy)
To by spíš chtělo nějakého odborníka lékaře-historika. Ovšem kde ho vzít také nevím. Možná poradí nějaký profesionální archivář...
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Mám poklad! Co s ním?

Příspěvekod ozana » úte črc 12, 2016 7:01

Zkopírovat(naskenovat) a s ukázkami díla(malými kousky) zkusit oslovit nějaké odborníky (historiky, lékaře, ...).
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Mám poklad! Co s ním?

Příspěvekod Kašpar » úte črc 12, 2016 17:27

Do archivu určitě ne.
Naskenovat, originály zachovat ve vlastnictví.
Zkusil bych se optat solidní knihvazačů na cenu.
--
Osobně bych to přepsal, oskenoval a pokusil se - ve spolupráci s knihvazačem - nechat svázat 2 kusy.
Jeden kus opět do vlastnictví, druhý buď onomu vědci, anebo do lékařské knihovny.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Mám poklad! Co s ním?

Příspěvekod phejl » čtv črc 14, 2016 13:53

Naskenovat, publikovat na internetu pro všechny (předpokládám, že svolení dědiců máte) a pak se případně přímo či nepřímo pokusit oslovit odborníky s odkazem na takto publikované dílo. Nebo se mezitím ozve někdo sám.

Hlavně bych to opravdu naskenoval a "dal na internet". Nikdy nevíte kdy se přižene nějaka pohroma (aniž bych chtěl něco přivolávat).
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Re: Mám poklad! Co s ním?

Příspěvekod Sagitarius » sob črc 16, 2016 14:32

Problém možná bude, že nezmínil rozsah těch dokumentů? Pokud je to jedna větší kniha, OK, to se dá zvládnout. Ale podle popisu obsahu to klidně může být metr i více různorodých dokumentů, a to už by byl pro amatéra dost problém naskenovat do konce jeho života. Sám občas také skenuju, a není to žádná procházka růžovým sadem... :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků