Beznaděj - Zemanovi ze Stračovské Lhoty

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Beznaděj - Zemanovi ze Stračovské Lhoty

Příspěvekod Ædwin » pát čer 17, 2016 20:21

Předem díky za pomoc.

Mám problém a nemůžu s tím hnout. Nejdřív nastíním o koho jde. Rád bych se dopídil toho, jestli mnou nalezený zápis o narození je správný a co jeho otec. (Nejdříce bych ale zůstal jenom u Františka.)

Můj 4*praděd se jmenoval František Zeman a nejspíš pocházel někde od Jilemnice.
Zemřel ve Stračovské Lhotě, č.23, roku 1871, zde ve věku 65 let, tudíž nar. cca 1806.

Dále mám zápis o jeho sňatku s Františkou Klůzovou roku 1830, kde je Františkův věk uveden 29 let. tedy nar. cca 1801.
Zápis doslova zní: František, syn po Jiřím Zemanovi, baráčníku ze Stračova a matky Anny Moteyl.

Když se Františkovi a Františce narodil syn Jiří, tak u Františka se píše: Franz Zeman krejčí vlastní syn Jiřího Zemana podruha z Přiwlak N.21 panstvi Jilemnice a jeho manželky Terezie Moteylovi z Přiwlak.

A nyní ten problém. V obci Přívlaky se žádný František Zeman v té době nenarodil. Jedinou shodu jsem našel v Roprachticích, což je hned vedle Přívlak. Tam se 23. března 1803 narodil František podruhovi Jiřímu Zemanovi a matce Terezii. Myslíte, že by to mohl být on?

Na této stránce jsou k nahlédnutí zápisy v matrikách:
http://files.uloziste.com/070a434b5bd000dd/

1803 - označeno
1830 - vpravo dole
1844 - druhý zápis shora
1871 - vpravo druhý odspoda
Naposledy upravil Ædwin dne ned říj 02, 2016 7:40, celkově upraveno 2
Ædwin
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 22, 2015 14:12
Oblast pátrání: Příjmení: Zeman, Dostálek, Kutílek, Bernt, Horník, Bonaventura, Daniel, Jezdina, Smetana, Braun, Pazderka, Švejgl, Živný, Blažek, Ptačovský (a mraky jiných...)

Oblast Nechanicka, Chrudimska, Letohradska, Louny
Rodokmen online: MyHeritage - j.de.z (a) email cz

Re: Zemanovi ze Stračovské Lhoty

Příspěvekod Zuzana Jah » sob čer 18, 2016 7:34

Nepsali aktuální bydliště - v době svatby Stračovskou Lhotu a když se narodili děti, prarodiče už bydleli jinde.....? a pokud se jedná o faru na Dohaličkách, už jsem našla v zápisech několik nesrovnalostí. Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Zemanovi ze Stračovské Lhoty

Příspěvekod Zora » sob čer 18, 2016 8:43

Když se Františkovi a Františce narodil syn Jiří, tak u Františka se píše: Franz Zeman krejčí vlastní syn Jiřího Zemana podruha z Přiwlak N.21 panstvi Jilemnice a jeho manželky Terezie Moteylovi z Přiwlak.

A nyní ten problém. V obci Přívlaky se žádný František Zeman v té době nenarodil. Jedinou shodu jsem našel v Roprachticích, což je hned vedle Přívlak. Tam se 23. března 1803 narodil František podruhovi Jiřímu Zemanovi a matce Terezii. Myslíte, že by to mohl být on?



Nezapomínejte na fakt, že označení obce se nemuselo nutně vztahovat na místo narození, ale stejně tak na místo pobytu (bydliště) uvedených osob v době zápisu.

František se klidně mohl narodit jinde, rodiče se i s ním později přestěhovali a matriční zápis o narození Jiřího (vnuka) "jen" postihuje bydliště rodičů otce v době narození jejich vnuka.

Zkuste hledat úmrtí Jiřího Zemana a jeho manželky Rerezie, třeba to trošku pomůže. Pokud by oba postupně zemřeli v obci Přívlaky, pak je pravděpodobné, že se jedná opravdu o rodiče Františka a že tedy v době narození Františka bydleli jinde ( v Roprachticích)

Mně se zdá velmi pravděpodobné, že narození Františka, které jste našel v Roprachticích je narození Vašeho předka.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zemanovi ze Stračovské Lhoty

Příspěvekod Ædwin » sob čer 18, 2016 9:59

Díky za podporu. Na úmrtí Jiřího jsem nikde nenarazil, ale snad mám úmrtí Terezie.

Kód: Vybrat vše
files.uloziste.com/070a434b5bd000dd/1834%20-%20%C3%BAmrt%C3%AD%20Terezie,%20vdovy%20po%20Ji%C5%99%C3%ADm%20Zemanovi,%20podruhu%20z%20L%C3%ADskovic.jpg


Ve Stračovské Lhotě zemřela 1834 Terezie, vdova po Jiřím Zemanovi, podruhu z Lískovic. V Lískovické matrice jsem pátral a nic, Plus minus 50 let tam ani žádní Zemanové uvedení nejsou.

A jestliže je to ten správný František, tak zápisy jeho sourozenců jsme luštili zde:
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=9&t=28881&p=136021#p136021

František - 1803
o: Jiřik Zeman Podruch, M: Terezye dcera Jopzeffa Kogitana Anny obaz Prjwlaky
http://files.uloziste.com/4e0929b353f11420/CZEC0004D_Matriky-Church-books-Trutnov-5137-1792-1827_00046.jpg

Josef - 1800
o: Giřzj Zeman podruh, m: Theresia czera Kagetana Motegla
http://files.uloziste.com/4e0929b353f11420/a.jpg

Josef - 1796
o: Jiřzik Zeman podruh, m: Terezie dczera po Kagetanowi Motegl přziwlak z N 7
http://files.uloziste.com/4e0929b353f11420/c.jpg
Ædwin
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 22, 2015 14:12
Oblast pátrání: Příjmení: Zeman, Dostálek, Kutílek, Bernt, Horník, Bonaventura, Daniel, Jezdina, Smetana, Braun, Pazderka, Švejgl, Živný, Blažek, Ptačovský (a mraky jiných...)

Oblast Nechanicka, Chrudimska, Letohradska, Louny
Rodokmen online: MyHeritage - j.de.z (a) email cz

Re: Zemanovi ze Stračovské Lhoty

Příspěvekod Zora » sob čer 18, 2016 11:10

Hledání úmrtí je někdy velmi složité.
Formulace vdova po Jiřím..... z Lískovic . neznamená že Jiří tam zemřel, ale že tam (především) žila nějakou část života ona nebo oba dva) Jakoby se tím záípisem dávalo najevo, že nepatřila dlouho do obce úmrtí...

jeden z rodičů mohl dožít u dětí, muž mohl zemřít při práci ve "vedlejší" obci, či vzdáleném městě.

Zkuste se také podívat po narození, sňatku té nejstarší manželské dvojice, tipla bych si, že to bude buď ve stejné obci, nebo opravdu blízko v okolí na stejném panství. . Charakter povolání a doba nedává zas moc důvodu k dlouhým přesunům. a u ostatních dětí jsou uvedeni stejní rodiče. ¨
Kajetán Motejl by měl bydlet . snad i zemřít v obci Přívlaky.

Tam bych hledala předky v ženské linii, (nebo opět v blízkém okolí)


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zemanovi ze Stračovské Lhoty

Příspěvekod Ædwin » ned čer 19, 2016 11:50

Tam už je to složitější.

Přívlaka patří do farnosti Roprachtice a tam je teda zemanů požehnaně, tam jsem to prošel opravdu důkladně, navíc je tam dobový index narozených a žádný Jiří se tam ve správném okamžiku nenarodil. Jediný Georgius, na kterého jsem narazil, se narodil 1781, což by znamenalo, že první, manželské, dítě by měl v 15/16 letech, což je asi příliš brzy.
Našel jsem také dva pojmenované Joannes Georgius, oba z roku 1762, ale že by vypustili první jméno?

Příjmení Motejl tam naopak není vůbec, pouze Motejlek, ale také žádná Teresie.

Tak asi opravdu budu muset projít okolní obce v okolí Jilemnice. Příjmení Zeman je moje otcovská linie, tak jí neváhám obětovat nějaký ten čas.
Ædwin
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 22, 2015 14:12
Oblast pátrání: Příjmení: Zeman, Dostálek, Kutílek, Bernt, Horník, Bonaventura, Daniel, Jezdina, Smetana, Braun, Pazderka, Švejgl, Živný, Blažek, Ptačovský (a mraky jiných...)

Oblast Nechanicka, Chrudimska, Letohradska, Louny
Rodokmen online: MyHeritage - j.de.z (a) email cz

Re: Zemanovi ze Stračovské Lhoty

Příspěvekod Zora » ned čer 19, 2016 14:22

Zkuste hledat svatbu, ta by se měla odehrávat u nevěsty, je tam, tuším, uvedené i číslo domu (pokud jsem se v záplavě informací neztratila) Kajetán Motejl by měl přijít k nevěstě,

Vypuštění jednoho ze dvou křestních jmen je běžné. Častěji se však vypouští to druhé, záleží také na rodových zvyklostech. Mám předky, kteří měli snad všechny dcery a syny "dvoujménové" :-))), první jméno byla vždy Marie či Antonín. Později se objevují většinou jen druhá jména.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zemanovi ze Stračovské Lhoty

Příspěvekod ZEL » pon čer 20, 2016 14:15

Na Jilemnicku (farnost Poniklá) jsem zaznamenala v první polovině 18. století vynechávání prvního křestního jména. Pak se to láme a je vynecháváno to druhé.
ZEL
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Zemanovi ze Stračovské Lhoty

Příspěvekod Ædwin » čtv črc 07, 2016 15:08

Prošel jsem všechny možné okolní farnosti a asi to vzdávám. Prostě nevidím žádnou cestu, jak pokračovat dál.

Děkuji za poskytnuté rady.
Ædwin
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 22, 2015 14:12
Oblast pátrání: Příjmení: Zeman, Dostálek, Kutílek, Bernt, Horník, Bonaventura, Daniel, Jezdina, Smetana, Braun, Pazderka, Švejgl, Živný, Blažek, Ptačovský (a mraky jiných...)

Oblast Nechanicka, Chrudimska, Letohradska, Louny
Rodokmen online: MyHeritage - j.de.z (a) email cz


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků