Proč nemohu najít sňatek – Postřelmov 1732-1735 ?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Proč nemohu najít sňatek – Postřelmov 1732-1735 ?

Příspěvekod alenas » sob čer 11, 2016 18:33

Zdravím –
V letech 1735 až 1749 se v Postřelmově manželům Janu Hamalovi a Polexině narodilo 6 dcer.
Jako první Kateřina http://digi.archives.cz/da/permalink?xid=be97b276-f13c-102f-8255-0050568c0263&scan=56
poslední Anna - http://digi.archives.cz/da/permalink?xid=be97b276-f13c-102f-8255-0050568c0263&scan=109

Otec Jan se narodil 23.12.1716 v Postřelmově rodičům Janovi a Kateřině. Tato rodina patřila mezi starousedlé a tak mě překvapuje, že nemohu najít sňatek Jana a Polexiny.
Jako jediná „Polexina“ v okolí připadá v úvahu Polexina Sirovátková narozená 11.9.1716 v Leštině (druhý zápis vlevo 158b)
http://digi.archives.cz/da/permalink?xid=be97b276-f13c-102f-8255-0050568c0263&scan=109
Polexina zemřela 21.1.1764 podle zápisu v matrice ve věku 46 let , rozdíl cca 1 roku není podstatný http://digi.archives.cz/da/permalink?xid=be97b276-f13c-102f-8255-0050568c0263&scan=299

V matrice se cizí sňatky, až na pár výjimek, neobjevují a rodina Hamalova uzavírala sňatky pouze ve své farnosti.
Poraďte, kde hledat ?
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Proč nemohu najít sňatek – Postřelmov 1732-1735 ?

Příspěvekod mfal62 » ned čer 12, 2016 13:41

zkuste se odpíchnout od kmotrů:

Tobias Leschtinski - nemá zapsáno odkud je, takže asi místní (?)

Catharina Blahacžkiana (Blahaczkin u 6. dcery) Reitendorfio ( = Rapotín, panství Velké Losiny)
- sestra popř. švagrová Polexiny ??
- byla kmotrou u všech dětí? pokud ano, byla blízkou příbuznou, víc než 10 kilometrů by se cizí člověk "nehnal"
=> zkuste hledat narození a svatbu Polexiny v Rapotíně popř. na území celého panství Velké Losiny

M.F.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 505
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Proč nemohu najít sňatek – Postřelmov 1732-1735 ?

Příspěvekod alenas » ned čer 12, 2016 19:17

Monika píše:Nevím, jestli to na Moravě a ve Slezsku nebylo jinak, ale v Čechách hledám sňatky mužů po celém tehdejším území panství (plus po okolí), protože se svatby nejčastěji konaly v místě pobytu nevěsty.

Co jsem tak nakoukla Postřelmov a Leština jsou v jedné matrice. Není-li svatba tam, myslela bych si, že zřejmě Polexina v době svatby žila v jiném místě panství (nebo dokonce mimo ně). Vycházím tedy z toho, že šlo o poddané.

Zdravím -
díky za radu, jména Leštinský a Blaháček jsou místní, s Leštinskými byla rodina Hamalů x-krát spřízněna.
Je docela možné, že Polexina byla někde na výchovu, patrně u příbuzných. Pocházela z druhého matčina manželstvi s o hodně starším vdovcem a její otec (pokud je to ten správný), zemřel když jí byl rok a 3 měsíce.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Proč nemohu najít sňatek – Postřelmov 1732-1735 ?

Příspěvekod alenas » pon čer 13, 2016 18:00

Monika píše:Nemáte možnost nahlédnout do sirotčích register nebo soupisů poddaných na panství? Vrchnost v zásadě mohla poslat sirotky bez otce v podstatě kam se jí zlíbilo.

Ona to ale taky mohla být úplně jiná Polexina :wink:

zdravím -
tu možnost nemám, aspoň o ničem takovém (digi) v opavském archivu nevím - a od Prahy je to daleko.
Polexina není až tak obvyklé jméno a tady sedí věk. Teď jsem si znovu pročetla zápisy a a Rapotín bude asi falešná stopa - oba kmotři jsou psáni "heilendorfio" tedy z Postřelmova.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Proč nemohu najít sňatek – Postřelmov 1732-1735 ?

Příspěvekod alenas » pon čer 13, 2016 22:27

Monika píše:Bohužel tu oblast vůbec neznám, jen jsem vám chtěla dát takové spíš obecnější tipy na hledání. Myslela jsem, že opavský archiv už má digitalizovaných celkem dost i ostatních dokumentů, nejen matriky.

Šla jsem se teď podívat na http://digi.archives.cz/ a tedy přiznávám, je pro mě fuška se tam vyznat. Nakonec se mi povedlo něco naklikat, nicméně vy v tom určitě umíte líp hledat. Koukám, že jsou tam digitalizované gruntovní knihy, sirotčí registry a kniha smluv na pastviny pro panství Zábřeh. To by vám snad mohlo pomoct. Přinejmenším v gruntovnicích bývají zapsaní sourozenci, které je třeba vyplatit, někdy se tam mihle i manželka apod. ;)

Bohužel nevím, jak sem dát odkaz (nenacházím permamentní odkaz na výsledek vyhledávání), tak jen popisem:
Pouze s digitalizovanými přílohami - zelená (kliknutím na bílý kruh se změní)
Databáze - vše bílé s červeným pruhem, jen domek s plotem hnědý se zeleným pruhem
Archivy - vše bílé se zeleným pruhem (zaškrtla jsem "fajfkou")
Určení času a místa - zelená (kliknutím na bílý kruh se změní) - toto jsem "rozklapla" a vyplnila položka:
Od: 1600, Do: 1770, Zvolte místo: Postřelmov

Třeba v těch gruntovnicích něco najdete. Držím palce.

Díky za tip - nějak mi to nedocvaklo, v gruntovnicích Postřelmova jsem již hledala, ale zcela jinou rodinu. Tak mám zase o zábavu postaráno, doufám že se nějakého výsledku doberu, nemám ráda bílá místa.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Proč nemohu najít sňatek – Postřelmov 1732-1735 ?

Příspěvekod mfal62 » úte čer 14, 2016 22:33

Omlouvám se za ten Rapotín, v rychlosti jsem to špatně přečetl, já se obvykle pohybuji o kousek jižněji - hlavně v mírovském a bouzovském panství.

Zkusil jsem nakouknout do gruntovnic Postřelmova - našel jsem:
P14179/163 vpravo dole (pořadové číslo pozemkové knihy/č.skenu)

Kladeni Jana Hamala za rok 1675 a 1676 ...
Nevím jestli je to ta správná rodová větev, možná už to máte dohledané.

Dejte vědět, jestli jste tu svatbu někde našla.

M.F.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 505
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků