můj předek učitel - Petrovice u Nového Bydžova (okr. HK)

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

můj předek učitel - Petrovice u Nového Bydžova (okr. HK)

Příspěvekod jirkabart » sob kvě 07, 2016 19:49

Rád bych se dozvěděl něco o svém předkovi Františku Cvachovi (asi 1785 - 31.10.1859), který působil jako učitel v Petrovicích u Nového Bydžova minimálně od roku 1807 (kdy se zde ženil) až do úmrtí v roce 1859. Vím o něm jen to, co bylo v matričních záznamech (svatba, úmrtí a mezi roky 1808 a 1823 narození sedmi dětí, samých dcer), všude je uvedeno jen "učitel petrovický" bez upřesnění původu a rodičů. Zkoušel jsem opakovaně kontaktovat místní obecní úřad, ale vůbec na dotazy nereagují.

Předpokládám, že nějaké údaje o něm by se vyskytovat měly, v zápisu o úmrtí bylo uvedeno "učitel Velko Petrovický jubilovaný a od jeho Majestátnosti stříbrným křížem vyznamenaný vzorný učitel". Netušíte, kam se zkusit obrátit a jaký druh archiválií žádat? Bohužel v této oblasti se příliš neorientuji, mí předci jsou převážně selského původu.
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Re: můj předek učitel - Petrovice u Nového Bydžova (okr. HK)

Příspěvekod Věra Mátlová » ned kvě 08, 2016 15:47

Jubilovaný se podle Ottova slovníku !obyčejně zove úředník, kněz, důstojník, když po ustanovené době služební (40, 50 let) odebírá se na odpočinek". Tomu by odpovídal i ten metál, konkrétně nejspíš stříbrný kříž Františka Josefa s korunou, kterým se vyznamenávali učitelé, kterým se podařilo nezbláznit se před 50 lety služby a pak tedy se vší slávou a s tím metálem odešli do výslužby.
Obvykle to byla v obci velká čest, takže se to psalo do kronik - zkuste se po ní poohlédnut.
Taková vyznemanání (spíš jako ukázka osvícenosti laskavého mocnáře než jako upozornění na toho učitelskýho obětavce) se oznamovala i v novinách - napříkladv příloze (Algemenine Anzeiger) novin Die Biene (Včela). Nevím jestli je k mání na Krameriovi - tam je k mání Česká včela - ale bez ročníku kterého se to týká je to složité najít - na fulltext "František Cvach" to nic nenajde, ale je potřeba zadat zcela přesný text - tak třeba proto.
Pak je tam ještě časopis Beseda učitelská - tak zkuste i to.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: můj předek učitel - Petrovice u Nového Bydžova (okr. HK)

Příspěvekod Zuzana Jah » ned kvě 08, 2016 15:47

Zkusila bych OA v Hradci Králové, co mají v archivním fondu k uvedené obci nebo ke školství obecně. Hodně štěstí v pátrání. Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: můj předek učitel - Petrovice u Nového Bydžova (okr. HK)

Příspěvekod jirkabart » úte kvě 10, 2016 10:20

Děkuji Vám. Předka jsem v Krameriovi našel pod jménem Franz Zwach v soupisech Katalog des gesammten an den Volksschulen der königgrätzer Diözes angestellten Lehrpersonals, takže nyní alespoň vím jeho datum narození (25.9.1785) a rok, kdy nastoupil na petrovickou školu (1802). Takže to ocenění pravděpodobně obdržel v roce 1852 nebo 1853.

Zkusím ještě s tímto zdrojem laborovat, třeba z něj vypadne něco více. A napíšu do okresního archivu v Hradci Králové, snad tam nějaké relevantní informace budou k dispozici.
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Re: můj předek učitel - Petrovice u Nového Bydžova (okr. HK)

Příspěvekod Eliška » ned čer 05, 2016 20:27

Můžete mi poradit - mám podobný případ - předek, učitel, najednou se objeví jako ženich v Uherském Ostrohu, uvedený jako učitel v Boršicích, ale žádný záznam, odkud pochází. Nejde mi najít Vámi uváděná publikace na Krameriovi. Děkuji.
Eliška
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon kvě 17, 2010 21:29

Re: můj předek učitel - Petrovice u Nového Bydžova (okr. HK)

Příspěvekod jirkabart » pon čer 06, 2016 10:04

Mnou zmiňovaná publikace se bohužel týká pouze učitelů působících v královehradecké diecézi, zatímco Boršice budou spadat buď pod brněnské biskupství či olomoucké arcibiskupství. A jestli podobný katalog vycházel i pro ostatní diecéze netuším.

Nicméně, pokud se chcete do této publikace podívat, dejte si v Krameriovi vyhledat sousloví franz zwach a minimálně mezi prvními třemi výsledky některý z ročníků této publikace naleznete.

Zkuste do krameria - http://kramerius.nkp.cz zadat jméno a příjmení Vašeho předka případně i místo působení, třeba Vám to něco najde. Vhodné by bylo zapsat jméno předka a místo působení i německy (můj František Cvach je v ročence psán důsledně jak Franz Zwach) v různých kombinacích. A třeba budete mít i více štěstí než já, protože z královehradecké ročenky vím jen datum a rok narození a ještě i rok, od kdy na příslušné škole sloužil - místo narození zde ale není uvedeno).

Takže prozatím sháním někoho, kdo by byl ochoten se stavit v královehradeckém okresním archivu a podívat se do spisů petrovické základní školy. Snad by zde jeho životopis mohl být uveden.
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků