VYŘEŠENO: Finanční stráž - Josef Grund

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO: Finanční stráž - Josef Grund

Příspěvekod IvetP » stř dub 13, 2016 11:10

Dobrý den,
chtěla bych zjistit další podrobnosti o službě svého pradědečka Josefa Grunda (24. 8. 1876 Bubnov) u finanční stráže.
Z Národního archivu mám pouze evidenční kartu Josefa Grunda z fondu Zemského finančního ředitelství.
Fotografie0098.jpg
Fotografie0100.jpg


V matrice oddaných Slatiny nad Zdobnicí z roku 1903, když svědčil svému bratrovi, jsem našla, že byl u c. k. finanční stráže naddozorce ve Žďárku.
Když se v roce 1908 ženil pradědeček, tak je u něj psáno, že byl u c. k. finanční stráže vrchní dozorce v Dolní Lipce.

Přes fórum webových stránek paměti národa jsem zjistila toto:
Josef Grund, narozen 1876, u finanční stráže sloužil od 16.8.1899:
- 28.12.1905 povýšen na naddozorce
- v březnu 1918 sloužil jako naddozorce v Božanově
- ke dni 1.9.1919 povýšen na vrchního strážmistra
- v roce 1922 sloužil jako vr. strážmistr v Opočně (V trhové smlouvě na dům, který kupovala prababička, jsem zjistila, že měl být vrchním strážmistrem v Opočně Podzámčí.)
- v roce 1928 se již v seznamech neuvádí, asi byl v té době již pensionován (V tomto roce zemřel.)
Za rady předem děkuji
Naposledy upravil IvetP dne úte lis 08, 2016 7:08, celkově upraveno 1
IvetP
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob říj 24, 2015 10:34
Oblast pátrání: Bubnov u Kunvaldu, Slatina nad Zdobnicí, Dobré, Panská Habrová, Opočno, Dvůr Králové, Chrudimsko, Pardubicko, Brno

Re: Finanční stráž - Josef Grund

Příspěvekod petra28 » stř dub 13, 2016 12:55

Dobrý den, já mám ve svém rodokmenu Karla Fischböcka - c.k. finančního strážce z Nedvědice, do které přišel z Čejče. Narodil se dříve než váš dědeček, umřel kolem roku 1854, to se mi nepodařilo bohužel dohledat kde a proč. Zkusím ale napsat tomu pánovi, na kterého jste dala odkaz do fóra, třeba mi něco málo objasní. Co jsem zjišťovala zde na stránkách a jinde, tak služba finančního strážce obnášela v podstatě práci dnešních celníků, kterým se ještě dnes občas říká "financové". Tato práce nebyla údajně moc dobře placená a z policejních prací a prací různých strážníků byla nejhorší a nejobtížnější. Když zapátráte na internetu, najdete popis vývoje této práce až do let po 2. sv. válce, ale není to nijak dopodrobna, spíše se tomu autor věnuje okrajově a zaměřuje se hlavně na policii. Z popisu jsem mezi řádky pochopila, že finanční strážníci nemuseli být jen na celnici, ale mohli se starat i o výběr různých poplatků a daní. To by celkem odpovídalo v mém případě, protože netuším, co by celník dělal v Nedvědici.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Finanční stráž - Josef Grund

Příspěvekod Kašpar » stř dub 13, 2016 12:58

Nevím, co vlastně očekáváte. Mám za to, že většinu odpovědí znáte.
------------------------

O čem se nezmiňujete, a je na kartě, jsou děti:
Josef *29/9/1912
?Vera? *7/8/1917
Vlasta *16/11/1919

Školu navštěvoval v Opočně, jak je tužkou nadepsáno nad původní zápis.
Národností byl Čech, uměl česky a německy.

Do služby nastoupil 18/8/1889
Do délky služby se mu započítáválo 2 1/2 roku válečných let ( odsloužených)
V roce 1923 byl jmenován vrchním inspektorem, roku 1921 dostával mimo služné i tzv. hraniční příplatek.
Koncem října 1926 odešel ( byl odeslán) na trvalý odpočinek.
--------------------------------------------------------------------------------------
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Finanční stráž - Josef Grund

Příspěvekod IvetP » stř dub 13, 2016 19:10

Děkuji za odpovědi a rozklíčování informací z karty. :) Mě hlavně zajímá, jestli se dá někde zjistit, zda službu u finanční stráže vykonával ještě v jiných místech než jsem zjistila. Také jestli byl v práci úspěšný, tedy na čem pracoval. Případně jestli se dají najít nějaké fotky. O dětech jsem se nezmiňovala, protože o nich vím sice ne tolik kolik bych chtěla, ale v porovnání s informacemi o jejich otci, mnohem víc. Jeho třetí dítě Vlasta byla moje babička.
IvetP
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob říj 24, 2015 10:34
Oblast pátrání: Bubnov u Kunvaldu, Slatina nad Zdobnicí, Dobré, Panská Habrová, Opočno, Dvůr Králové, Chrudimsko, Pardubicko, Brno

Re: Finanční stráž - Josef Grund

Příspěvekod Kašpar » stř dub 13, 2016 19:34

IvetP píše:Děkuji za odpovědi a rozklíčování informací z karty. :) Mě hlavně zajímá, jestli se dá někde zjistit, zda službu u finanční stráže vykonával ještě v jiných místech než jsem zjistila. Také jestli byl v práci úspěšný, tedy na čem pracoval. Případně jestli se dají najít nějaké fotky. O dětech jsem se nezmiňovala, protože o nich vím sice ne tolik kolik bych chtěla, ale v porovnání s informacemi o jejich otci, mnohem víc. Jeho třetí dítě Vlasta byla moje babička.


Co kdyby jste to zkusila z jiné strany.
Možná by bylo pár slov o finanční stráži v kronice. Tam by se možná dalo zjistit i to, zda byl úspěšný či nikoliv.
Popřípadě u pamětníků by se dalo něco zjistit.
Zkuste ještě "provětrat" mírně uleželého gugla, zda z něj nevypadnou nějaké diplomky či bakalářky na toto téma.
V archivu se optejte, zda není fond týkající se finanční stráže, anebo publikace místních badatelů / historiků zabývajících se tímto tématem.
Místo výkonu služby bylo Opočno.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Finanční stráž - Josef Grund

Příspěvekod IvetP » čtv dub 14, 2016 8:15

Kroniku Opočna mám prohlédnutou, ale nic tam není. Další nápady vyzkouším. :-)
IvetP
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob říj 24, 2015 10:34
Oblast pátrání: Bubnov u Kunvaldu, Slatina nad Zdobnicí, Dobré, Panská Habrová, Opočno, Dvůr Králové, Chrudimsko, Pardubicko, Brno


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků