Praděda Hrubeš Václav narozen 1857

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Praděda Hrubeš Václav narozen 1857

Příspěvekod FREELAND » sob pro 19, 2015 13:50

Dobrý den.
Prosím o radu. Hledám datum a místo úmrtí svého pradědy - Hrubeš Václav, narozen 1857. Žil se svojí početnou rodinou ve městě Pečky, kam se přestěhovali z obce Josefsdorf ( dnes Svobodná Ves - Horka I ) v roce 1894. Zemřel někdy mezi rokem 1911 a 1921. V roce 1911 ještě písemně komunikoval s obecním úřadem, kdy rodině byla udělena domovská příslušnost do Peček. V roce 1921 při sčítání obyvatel je již prababička Barbora Hrubešová uváděna jako vdova. Hledal jsem v matrice v Pečkách, Dobřichov, Český Brod i jinde a prostě ne a ne ho najít.
Kdo pomůže, poradí?
FREELAND
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob čer 20, 2015 9:58

Re: Praděda Hrubeš Václav narozen 1857

Příspěvekod Martin Jílek » sob pro 19, 2015 14:58

Kontaktoval bych správu hřbitova v Pečkách, zda byl pochován na místním hřbitově. Pokud ano, tak se dozvíte datum úmrtí (pohřbu). To ovšem za předpokladu, že se dochoval seznam pochovaných z let 1911-1921.
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Praděda Hrubeš Václav narozen 1857

Příspěvekod FREELAND » sob pro 19, 2015 15:17

Díky za tento typ. Zkusím to ještě jednou. Hledal jsem v Dobřichově - tam byla dříve katolická fara, Pečky pod ní spadaly. Byla tam také pohřbena jeho dcera v roce 1901. To mám z matriční knihy. Jenže oni na obci v Dobřichově nemají hřbitovní knihu - tu starou klasickou. Mají pouze novodobé záznamy a teď vše na PC. V Pečkách jsem to také hledal a nic. Přesto se pokusím o vše ještě jednou. Ono je také možné, že jel někam dál jako kočí a na cestě někde zemřel. Tam ho zapsali do místní matriky, pochovali ... I tak díky.
FREELAND
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob čer 20, 2015 9:58

Re: Praděda Hrubeš Václav narozen 1857

Příspěvekod ZEL » sob pro 19, 2015 22:11

Do toho období spadá 1. světová válka. Byl už sice starší, ale přece jenom... Nepíše se něco v kronice?
ZEL
 
Příspěvky: 482
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Praděda Hrubeš Václav narozen 1857

Příspěvekod Martin Jílek » sob pro 19, 2015 22:53

ZEL píše:Do toho období spadá 1. světová válka. Byl už sice starší, ale přece jenom... Nepíše se něco v kronice?

Tuším, že nejstarší odvedený ročník byl 1865, zkusil jsem projít i seznam ztrát, ale nic jsem nenašel.
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Praděda Hrubeš Václav narozen 1857

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned pro 20, 2015 6:38

Není pohřbený v té Svobodné Vsi (se svými rodiči?)?
a
u zápisu jeho narození o úmrtí nic není?
Kde je pohřbena prababička a kdy zemřela? S velkým časovým odstupem?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Praděda Hrubeš Václav narozen 1857

Příspěvekod FREELAND » pon pro 21, 2015 16:10

Díky za další typy.
Prababička zemřela v roce 1932 již jako vdova. Vdovou byla již v roce 1921 při sčítání lidu. V matrice u zápisu narození nic o úmrtí není. Válka asi taky nepřipadá v úvahu ( narozen 1857 ), ale nějaké pomocné doprovodné činnosti??? Byl kočí. Je to k prověření. Nemocnice v okolí. To může být cesta. Je v tom však trochu chaos. Logika říká, že zemřelý by měl být zapsán v matrice té obce či města, na jehož teritoriu zemřel. Viz právě prababička. Bydlela v Pečkách, zemřela v nemocnici v Českém Brodě, je tedy zapsána v matrice Českého Brodu. Ale. V matrice úmrtí města Pečky jsou záznamy zemřelých, kteří zemřeli tu v Kolíně, tu v Nymburce atd. Pro mě to zřejmě znamená objet všechna potencionální města s nemocničním nebo podobným zařízením v okolí cca 50 km, tam se pokusit prohledat "živé" matriky zemřelých. V případě neúspěchu je dalším krokem zajet do SOA Praha a tam stejným způsobem prohledat všechny matriky příslušných měst. Jestli má někdo ještě lepší nápad, tak prosím sem s ním. Děkuji.
FREELAND
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob čer 20, 2015 9:58

Re: Praděda Hrubeš Václav narozen 1857

Příspěvekod FREELAND » pon pro 21, 2015 22:26

Moniko i Vám díky.
Ty matriky budu muset někde skutečně objet, neboť jsou ještě na matričních úřadech. No a vyjet na SOA Praha - asi mi taky nic jiného nezbyde, protože vyhledání není podle mého vůbec levná záležitost a za druhé: ten pocit když něco zásadnějšího najde člověk sám. To je ten badatelský osobní úspěch. A je to vynásobeno tím, že se jedná o vlastního předka.
Pochytal jsem tady spoustu podnětů a nápadů. Všem za ně moc děkuji. Musím je uspořádat, porovnat s tím co jsem již zkoušel, co už nemá cenu, co znovu zopakuji a co musím udělat zcela nově.
Děkuji
FREELAND
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob čer 20, 2015 9:58

Re: Praděda Hrubeš Václav narozen 1857

Příspěvekod artepa » úte pro 22, 2015 12:59

Víte, kde jsou pohřbení? Zkusit správu hřbitova, někde mají celkem staré záznamy. Ale bude to hodně individuální.
Anebo si udělat výlet do SOA (asi Kolín?) a projít obecní archiv. Obce vedly seznamy obyvatel, apod. Tam může být poznámka.
Náhodou, u zápisu úmrtí prabičky žádná poznámka o manželovi není? Někdy to tam bývá.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Praděda Hrubeš Václav narozen 1857

Příspěvekod FREELAND » úte pro 22, 2015 19:40

Dnes jsem přišel na pár matričních záznamů, které, jestliže jsou správné, tak dost zužují období kdy praděda pravděpodobně zemřel.
1. matriční zápis o svatbě staršího bratra mého dědy ( rovněž syna pradědy ) - svatba 30.9.1918 je uvedeno: ženich - manželský syn katolických rodičů Václava Hrubeše ..... Tedy podle záznamu dosud žil.
2. matriční zápis o svatbě mého dědy - svatba 15.4.1920 je uvedeno: ženich - manželský syn katolických rodičů Václava Hrubeše ..... Podle záznamu rovněž dosud žil.
3. matriční zápis o svatbě mladšího bratra mého dědy ( rovněž syna pradědy ) - svatba 18.5.1920 je uvedeno: manželský syn katolických rodičů + Václava Hrubeše ..... Podle tohoto záznamu již nežil.
4. matriční zápis o svatbě dalšího mladšího bratra mého dědy ( rovněž syna pradědy ) - svatba 11.12.1920 je uvedeno: manželský syn katolických rodičů + Václava Hrubeše ..... Podle tohoto záznamu rovněž již nežil.

Dá-li se věřit uvedeným záznamům, praděda tedy zemřel mezi 15.4.1920 a 18.5.1920. Otázkou je kde. Druhou otázkou je dá-li se věřit záznamům.
Uvažuji správně nebo se v něčem pletu?
FREELAND
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob čer 20, 2015 9:58

Re: Praděda Hrubeš Václav narozen 1857

Příspěvekod Dawid » úte pro 22, 2015 21:02

Na absenci údaje o zesnulosti bych asi zas tak nespoléhal (mohli si neuvědomit / zapomenout uvést, že už nežije), ale na jeho přítomnost se určitě celkem spoléhat dá (= kdo je uveden jako mrtvý, je mrtvý). Takže máte aspoň bezpečný termín ante quem, termín před kterým zemřel.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků