Indexy před rokem 1784

Pro ty, kteří často bádají v konkrétních lokalitách, archivech či matrikách, zabývají se specifičtějšími odvětvími genealogie a historie a nabízí svou pomoc ostatním. Není určeno pro komerční prezentace, ale můžete samozřejmě požadovat pomoc na oplátku.

Indexy před rokem 1784

Příspěvekod Yxuq » stř bře 16, 2022 22:36

Dobrý den,
dnes jsem se rozhodl, že budu přepisovat matriky, u nichž nejsou k dispozici indexy před rokem 1784. Zatím jsem ještě žádný nenapsal, ale už na tom pracuji. Co nejdříve budou k dispozici na stránce https://indexy1784.blogspot.com/, půjde zejména o obce v okresech Třebíč a Jihlava, kde se orientuji. Mám zájem pomoci v hledání sobě i ostatním, zároveň nechci indexy posílat do archivu, kde by veškerá zodpovědnost za případné chyby padla na jeho vedení.

Většinu příjmení přečtu, ale bohužel ne všechny, proto na konci každého indexu bude sekce, kde budou uvedeny jak seznamy záznamů s nečitelnými příjmeními, tak seznamy záznamů, u nichž příjmení uvedeno nebude.

Nyní chystám napsat index pro knihu č. 6603 v MZA Brno (Kamenice u Jihlavy, narození 1731 - 1766), kterou mohu rozšířit i o další roky, záleží na tom, kolik mi zbyde papíru. Nejde to příliš rychle, zatím jsem u roku 1737.

Doufám, že to k něčemu bude a já vám tím hledání usnadním! :)

Zatím zveřejněné indexy: Babice (okres Třebíč) - narození 1701 - 1770, oddaní 1706 - 1770, zemřelí 1706 - 1784
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1r-E_W0kWffoYMgDDWYlpc2g4pgUkMyY1/edit?usp=sharing&ouid=106630606029645145170&rtpof=true&sd=true (odkaz)
https://indexy1784.blogspot.com/2022/08/index-babice-nar-1701-1770-odd-1706.html (informační stránka)
https://docs.google.com/document/d/1wSpaB5I-_WVGhGrAFAs8DHDDXyoD30Lgfm7y-r1WuUY/edit (skript = přepis matriky do poznámkového bloku)
Naposledy upravil Yxuq dne ned zář 25, 2022 22:36, celkově upraveno 2
Yxuq
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte lis 30, 2021 20:49
Bydliště: Třebíč
Oblast pátrání: Okres Třebíč - matriky Třebíč, Rudíkov, Pyšel, Vladislav, Budišov, Červená Lhota, velké množství obcí a jiných matrik, zejména v Třebíči a na sever a východ od ní - ve většině obcí v této oblasti mám nějaké přímé předky
Okres Jihlava - Bítovčice, Kamenice, Kamenička
Okres Žďár nad Sázavou - Nížkov, Veverská Bítýška, Skřinářov, Velká Bíteš
Okres Hodonín - Ždánice, Archlebov, Želetice, Žarošice, Věteřov, Lovčice, Mouřínov
Okres Prostějov - Alojzov, Myslejovice, Pačlavice, Dětkovice
Okres Písek - Smetanova Lhota, Horní Ostrovec, Nevězice, Dědovice, Křešice, Krsice, Radobytce, Písek

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod pavel.m » čtv bře 17, 2022 8:19

PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod Yxuq » čtv bře 17, 2022 12:11

Děkuji za odkaz, bude se mi hodit. Zatím si píšu pouze seznam jmen, která potom budu doplňovat o další údaje. Teď jsem u roku 1747, takže už mám hotovou téměř polovinu rozsahu (16 let z 35), ale jen třetinu skenů.
Yxuq
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte lis 30, 2021 20:49
Bydliště: Třebíč
Oblast pátrání: Okres Třebíč - matriky Třebíč, Rudíkov, Pyšel, Vladislav, Budišov, Červená Lhota, velké množství obcí a jiných matrik, zejména v Třebíči a na sever a východ od ní - ve většině obcí v této oblasti mám nějaké přímé předky
Okres Jihlava - Bítovčice, Kamenice, Kamenička
Okres Žďár nad Sázavou - Nížkov, Veverská Bítýška, Skřinářov, Velká Bíteš
Okres Hodonín - Ždánice, Archlebov, Želetice, Žarošice, Věteřov, Lovčice, Mouřínov
Okres Prostějov - Alojzov, Myslejovice, Pačlavice, Dětkovice
Okres Písek - Smetanova Lhota, Horní Ostrovec, Nevězice, Dědovice, Křešice, Krsice, Radobytce, Písek

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod pavel.m » čtv bře 17, 2022 13:18

Yxuq píše:Děkuji za odkaz, bude se mi hodit. Zatím si píšu pouze seznam jmen, která potom budu doplňovat o další údaje. Teď jsem u roku 1747, takže už mám hotovou téměř polovinu rozsahu (16 let z 35), ale jen třetinu skenů.


Hlavně je dobré mít tam obě příjmení, jak to co čtete, tak jeho moderní verzi.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod Yxuq » čtv bře 17, 2022 14:59

pavel.m píše:
Yxuq píše:Děkuji za odkaz, bude se mi hodit. Zatím si píšu pouze seznam jmen, která potom budu doplňovat o další údaje. Teď jsem u roku 1747, takže už mám hotovou téměř polovinu rozsahu (16 let z 35), ale jen třetinu skenů.


Hlavně je dobré mít tam obě příjmení, jak to co čtete, tak jeho moderní verzi.


Potom je ovšem problém, když moderních verzí existuje několik a začínají na odlišné písmeno, např. Pruknar, Prukner, Brukner, Bruknar nebo Gedeon, Jedon, Jedoun, Gedaun. Příjmení tohoto typu asi napíšu dvakrát pod každé písmeno.
Yxuq
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte lis 30, 2021 20:49
Bydliště: Třebíč
Oblast pátrání: Okres Třebíč - matriky Třebíč, Rudíkov, Pyšel, Vladislav, Budišov, Červená Lhota, velké množství obcí a jiných matrik, zejména v Třebíči a na sever a východ od ní - ve většině obcí v této oblasti mám nějaké přímé předky
Okres Jihlava - Bítovčice, Kamenice, Kamenička
Okres Žďár nad Sázavou - Nížkov, Veverská Bítýška, Skřinářov, Velká Bíteš
Okres Hodonín - Ždánice, Archlebov, Želetice, Žarošice, Věteřov, Lovčice, Mouřínov
Okres Prostějov - Alojzov, Myslejovice, Pačlavice, Dětkovice
Okres Písek - Smetanova Lhota, Horní Ostrovec, Nevězice, Dědovice, Křešice, Krsice, Radobytce, Písek

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod Zora » čtv bře 17, 2022 15:06

Tu "moderní verzi si každý vytváří vlastně sám, podle toho, kde - které osoby začíná...
U genealoga se očekává také nějaká logika.
Hledala jsem příjmení Jedon, pro mě zcela nezvyklé, samozřejmě jsem se celkem bez problémů propátrala přes všechny formy příjmení až k tomu uvedenému Gedon a Gedeon... v Kamenici u Jihlavy...
Mějte ne paměti, že je vše na autorovi, Vy sám si nastavujete pravidla, Vy sám víte, co chcete přepsat, jak a v jaké formě-...

Pro ostatní je to víc než třešínka na dortě, bonus zdarma.... musí se také snažit a hledat pravděpodobnou podobu hledaného příjmení v dané době...

Stačí si položit otázku, která verze příjmení je dnes ta správná?
Odpověď neznám, moje příjmení prošlo tolika změnami, že dnes vedle mě žijí ti, kteří mají zcela jinou formu příjmení, taky moderní a přesto máme jednoho předka.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod zburget » čtv bře 17, 2022 15:16

Já jsem jako tu "správnou" verzi moderního příjmení zvolil tu, která je dnes nejrozšířenější (nosí ji nejvíc lidí), případně tu, která dnes jednoznačně převažuje v dané oblasti.

Ale aby se dalo hledat, když člověk přijde s nějakou jinou variantou, vyrobil jsem soubor, ve kterém jsou vypsány všechny dostupné verze. Takže ideální je, když ten, který něco hledá, nejdřív začne v tomhle seznamu, kde zjistí, jestli to jeho příjmení náhodou není v indexech v jiné moderní verzi.
Nenapadlo mě, jak to udělat jinak. Pro mě je podstatné, aby se mi v indexu při použití filtru hezky ukázaly všechny výskyty daného příjmení a bylo tak možné jednoduše hledat třeba celé rodiny.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod Zora » čtv bře 17, 2022 15:36

Myslím, že najít příjmení, které hledám, nebo jeho možnou podobu, by snad měl umět nebo se alespoň snažit každý genealog...
Není třeba nás, co používáme indexy, takhle zbytečně hýčkat...

Při troše snahy a mírného přehánění to pak bude rodokmen za dvě hodky vyhledaný, a bude se jen čekat, až ty zápisy někdo na fóru přečte, nejlépe i přepíše.... pak se zaklapne notes a super, mám rodokmen...

Mně se tohle moc nelíbí... Indexy vítám, o tom žádná, ale nevychovávejme si generaci těch, kteří sami nemusí nic dělat...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod Yxuq » čtv bře 17, 2022 23:43

Tak pro dnešek asi už s psaním končím, dostal jsem se k roku 1763, takže se snad už blížím ke konci.
Yxuq
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte lis 30, 2021 20:49
Bydliště: Třebíč
Oblast pátrání: Okres Třebíč - matriky Třebíč, Rudíkov, Pyšel, Vladislav, Budišov, Červená Lhota, velké množství obcí a jiných matrik, zejména v Třebíči a na sever a východ od ní - ve většině obcí v této oblasti mám nějaké přímé předky
Okres Jihlava - Bítovčice, Kamenice, Kamenička
Okres Žďár nad Sázavou - Nížkov, Veverská Bítýška, Skřinářov, Velká Bíteš
Okres Hodonín - Ždánice, Archlebov, Želetice, Žarošice, Věteřov, Lovčice, Mouřínov
Okres Prostějov - Alojzov, Myslejovice, Pačlavice, Dětkovice
Okres Písek - Smetanova Lhota, Horní Ostrovec, Nevězice, Dědovice, Křešice, Krsice, Radobytce, Písek

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod zburget » pát bře 18, 2022 9:13

Zora píše:Myslím, že najít příjmení, které hledám, nebo jeho možnou podobu, by snad měl umět nebo se alespoň snažit každý genealog...
Není třeba nás, co používáme indexy, takhle zbytečně hýčkat...

Při troše snahy a mírného přehánění to pak bude rodokmen za dvě hodky vyhledaný, a bude se jen čekat, až ty zápisy někdo na fóru přečte, nejlépe i přepíše.... pak se zaklapne notes a super, mám rodokmen...

Mně se tohle moc nelíbí... Indexy vítám, o tom žádná, ale nevychovávejme si generaci těch, kteří sami nemusí nic dělat...
Z

Tak já ty indexy píšu primárně pro sebe. :-) Když už jsem jednu protivnou matriku procházel pošesté, tak mě to pořád dokola přestalo bavit.
A rozhodně nechci stejným způsobem pročítat indexy - To je taky pěkná otrava. Takže jsem to udělal tak, že mám jednotlivé záznamy napsané opravdu chronologicky tak, jak jsou v matrice (neřadím je podle písmen), ale v případě, že něco hledám, vyfiltruju si v LibreOffice (Excel) to, co potřebuju (příjmení, jméno otce, matky, obec…). No a pro tento účel musí být všechny křestní jména i příjmení v nějakém normalizovaném tvaru. Jinak by se člověk při tom filtrování buď uklikal a nebo by na něco určitě zapomněl.
Když už dneska ty technologie mám, je potřeba je umět využít ;-)
No a kdyby někdo chtěl index seřadit podle abecedy, jsou to dvě kliknutí myší :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod Zora » pát bře 18, 2022 9:24

Naprosto Tě chápu, stejně jako třeba Luka, ale je tam právě to nebezpečí, ža si na tom někdo smlsne , v horším případě doslova nahrabe...
Nemusí nic dělat, jen klikat - narození svatba, (úmrtí), narození svatba ... a má rodokmen při troše štěstí hotový....
Je tady dost genealogů, kterým "stačí" jméno a příjmení osoby a jejich rodičů, nic víc ke štěstí nepotřebují a vůbec je to nezajímá... ... jen co nejvíc dál do minulosti, ať to mám delší než sousedka... pardon. Pak jsou indexy, pokud možno přepsané do PC podoby naprosto ideální ...
Vím, o čem mluvím, matriky Ivančic znám skoro zpaměti, takže za den vyhledám (bez PC indexů) rodokmen ivančického rodu, v mém případě tedy se všemi podrobnosti, - občas bohužel potřebuji pomoc u nečitelného slova, dvou...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod zburget » pát bře 18, 2022 9:36

Jj, a přesě proto to (opakuju pro sebe) dělám. Sice třeba 3 týdny píšu index, ale pak, když cokoli hledám, to mám všechno za pár minut.
Jenže - pak je opravdu otázka, co s tím kdo dál dělá. Pokud jen vezme údaje a přepíše do rodokmenu, tak je to samozřejmě úplně špatně. Když takhle něco dohledám, vždycky si musím dohledat příslušný záznam (proto je taky v indexu zapsané, na kterém skenu ten záznam je) a pořádně vyluštím, jestli všechno sedí.
Může se jednat o shodu jmen (celkem časté na vesnici, kde jsou všichni Janové a mají za manželku Marii) a nebo taky můžu mít v indexu chybu. A to při tom objemu zpracovaných záznamů není úplně vzácný jev.

Každopádně - každý svého štěstí strůjcem. A jestli někdo chce mít jen dlouhý seznam jmen bez jakéhokoliv potvrzení, stejně mu v tom nic nezabrání. Já mám komplet ke všem lidem v rodokmenu uložené skeny matričních stran a všechno mám komplet přepsáno. Není tak problém jakýkoli údaj jednoznačně doložit a ověřit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod Zora » pát bře 18, 2022 9:43

Nejde o Tebe, jde o použití přepisovaných indexů. - to znovu opakuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod zburget » pát bře 18, 2022 9:55

Však já rozumím - já indexy píšu pro sebe - tak, aby to vyhovovalo mně. No a když už je mám napsané, tak je dám k dispozici i ostatním. Je jasné, že tím někomu velice usnadním hledání. O to taky jde. Ale nebude to mít zásadní vliv na kvalitu jeho rodokmenu. Jestli mu jde jen o seznam jmen, tak si ho vytvoří s indexem stejně, jako bez něj. Jen mu to s indexem zapere jen pár minut, místo několika dlouhých dní.
Ale stejně tak to poslouží tomu, kdo to dělá poctivě. I ten bude mít vyhledáno vše, co potřebuje během pár minut. Jen to pak následně zpracuje poctivě.

Takže buď si napíšu indexy a nechám si je pro sebe (a nepomůžu tak nikomu) a nebo je zveřejním a pomůžu všem. I těm poctivým i těm nepoctivým. Žádná varianta "mezi" neexistuje.

Navíc - práce s indexy je pořád lepší varianta, než bezhlavé přijetí části rodokmenu z MH. Pořád se ten dotyčný aspoň nějak snaží něco vyhledat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy před rokem 1784

Příspěvekod Yxuq » pon srp 29, 2022 21:29

Zveřejněn index pro Babice (okres Třebíč) - narození 1701 - 1770
Zatím nekompletní, ale doplním i oddané (1706 - 1770) a zemřelé (1706 - 1784)
Yxuq
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte lis 30, 2021 20:49
Bydliště: Třebíč
Oblast pátrání: Okres Třebíč - matriky Třebíč, Rudíkov, Pyšel, Vladislav, Budišov, Červená Lhota, velké množství obcí a jiných matrik, zejména v Třebíči a na sever a východ od ní - ve většině obcí v této oblasti mám nějaké přímé předky
Okres Jihlava - Bítovčice, Kamenice, Kamenička
Okres Žďár nad Sázavou - Nížkov, Veverská Bítýška, Skřinářov, Velká Bíteš
Okres Hodonín - Ždánice, Archlebov, Želetice, Žarošice, Věteřov, Lovčice, Mouřínov
Okres Prostějov - Alojzov, Myslejovice, Pačlavice, Dětkovice
Okres Písek - Smetanova Lhota, Horní Ostrovec, Nevězice, Dědovice, Křešice, Krsice, Radobytce, Písek

Další

Zpět na Nabízím pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník