Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Pro ty, kteří často bádají v konkrétních lokalitách, archivech či matrikách, zabývají se specifičtějšími odvětvími genealogie a historie a nabízí svou pomoc ostatním. Není určeno pro komerční prezentace, ale můžete samozřejmě požadovat pomoc na oplátku.

Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod kolejo » pon dub 19, 2021 23:54

Srdečný pozdrav všem zájemcům o informace o Hutisku či Solanci. (edit: aji o Rožnovsku)
Krom toho, že se tam k mé radosti vyskytli moji předkové, tak Hutisko-Solanec mám moc rád, genealogické bádání jsem tedy propojil se zkoumáním historie, reálií a všeho možného, co se dá zkoumat o krajině. Zákopčí mi připadne nekonečně zajímavým koutem našich zemí.

Nabízím údaje ze zpracovaných pozemkových knih Hutiska a Solance, dohledání čísel popisných a jak se měnily v průběhu času (vícenásobně, pro různá bádání to může působit zmatek), různé informace k historii, můžu i s konkrétním dotazem zkusit kontaktovat hutiského (docela zaneprázdněného ; ) ) historika.

- edit - ještě sčítací operáty Hutiska mám, ale né Solance, jó a živnostenský registr Solance (1896-1927), ale né Hutiska :'-| (ten se prý ani nedochoval)
- edit - ještě mám dosti poznámek k místopisu

Posbíral jsem mnoho literatury k různým tématům, můžu zkusit navést,
s radostí pomohu s pátráním nebo s čímkoliv jiným.

kolejo
Naposledy upravil kolejo dne úte kvě 04, 2021 12:52, celkově upraveno 3
kolejo
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát led 10, 2020 12:12
Oblast pátrání: Brno a okolí (Hrušovany, Unkovice), Valašsko (Křivé, Hutisko, Horní Bečva)

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm

Příspěvekod filmovymaniak » úte dub 20, 2021 10:04

Dobrý den,
mám v Hutisku předky s příjmení Válek
pro č.p. 57, kde žili moji Válkovi od roku 1722 do roku cca1797
jsou to tito předci:
Jan Valek * 1697 jako Jan syn Valentina Krajznera a Kateřiny
svatba 1723 Jan Valentinů s Dorotou dc. Jury a Zuzany Heryánových, *1689 v Bystřici
svatba 1768 s Annou dc. Ondřeje Pavlicy
Martin Válek* 1724
roku 1768 přebírá chalupu po otci Janovi, žije na ní s bratrem Janem
svatba 1783 s Marinou dc. Matěje Minarčíka
cca1796 prodává č.p 57 a kupuje č.p. 69/119 (možná směna s Janem Barošem)
Michal Valek*1801
svatba Michal Válek Hutisko 119 (69) + Veronika Jašková z Karlovic 31
jejich dcera Barbora(1870 svatba s Josefem Žitníkem) žila v Halenkově

Předpokládám, že u svatby Michala Válka s Veronikou Jaškovou, poslední vpravo
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 95289119e2

je chybně uvedeno jméno Michalova otce, místo Jan je správně Martin
Narození Michala , vlevo 3. od vrchu na č.p.69
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... b3c39b0c1a

Takže v oblasti Hutiska je třeba kontrolovat zápisy v matrikách se zápisy v pozemkových knihách, jinak dojde k chybnému určení předků.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm

Příspěvekod kolejo » čtv dub 22, 2021 9:53

Dobrý den,
tak to je milé, už tu je dotaz. Dostávám se k tomu až teď, ale nevím jak to tu tak bývá. Předpokládám, že v tom bádání jsme všici trpěliví.

Dal jsem se do zkoumáním a co k tomu mám. Dobře, že jste připojil, co je tou možnou nepřesností.
Překvapilo mě, jak málo Válků vidím v těch knihách. Vidím, že asi mám (dostal jsem) zpracované ty novější knihy o 19. století.
No uvidíme.
Chvíli mi trvalo vyložit na stůl všecko, co mám...zorientovat se v těch číslech popisných.
Tak to také předkládám, pro úplnost aji se sčítacími operáty, ale to taky jistě není nic převratného.
(Nevím, jestli tedy jsem nápomocný, pojďme to ještě zkoumat.)

pozemková kniha Hutisko 57 (dříve 28)
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 5aa7060be2
Roku 1773 byla chalupa připsána Josefu Farkovi, r. 1818 dědil ji nevlastní syn Josef Vala, r. 1821 manželé Josef a Anna Valovi, 1863 Pavel Vala, 1869 dcera Anna provdaná Juříčková

pozemková kniha Hutisko 119 (dříve 69)
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 9a27da23f8
Chalupa vznikla oddělením od č. 118 (dříve 69) a byla roku 1744 připsána Rosině Vičanové, r. 1766 Janu Traburovi, r. 1796 Janu Barošovi, r. 1796 Martinu Válkovi, 1829 synu Michalovi, 1855 Josefu Válkovi.
(edit: staré poznámky snad pana Hosáka (které mám o pozemkových knihách) obsahují "1796 Janu Válkovi, 1829 synu Michalu"...to mě teda zmátlo, upraveno podle zápisu na scanu... hmm jak kdyby to byl jeden člověk)

pozemková kniha Hutisko 98 (dříve 57)
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 91cbd3297a
Roku 1796 Martin Válek prodal chalupu Janu Barošovi, ten roku 1825[?] Josefu Drozdovi, roku 1833 dědila chalupa dcera Marina Drozdová, ale r. 1869 připsána Anně Kalus, provdané Drozdové.

sčítací operáty 1857, Hutisko 57
https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -00840.jp2

sčítací operáty 1857, Hutisko 119
https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -01810.jp2

Tak mi připadne, že Michal je syn Jana. edit: syn Martina
Co myslíte? Ještě o tom budu přemýšlet a zkoumat to.

Srdečně zdravím vážený filmovymaniak,
kolejo

---
no a zapomněl jsem uvést, si uvědomuji, že mám k dispozici zpracované sčítací operáty Hutiska (nikoliv Solance)
kolejo
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát led 10, 2020 12:12
Oblast pátrání: Brno a okolí (Hrušovany, Unkovice), Valašsko (Křivé, Hutisko, Horní Bečva)

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm

Příspěvekod filmovymaniak » čtv dub 22, 2021 11:04

Díky za reakci,

ty věci co jsou digitalizovány jsem již procházel dříve(sčítání a pozemkové knihy)
a právě je-li u sčítání roku 1857 u č.p. 119 Michal narozen 1801,
tak se narodil Michal syn Martina a Mariny Minarčíkové na č.p. 69
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... b3c39b0c1a
3. vlevo č.p. 69

Ta část jak uvádíte "pozemková kniha Hutisko 57 (dříve 28)" se mých předků asi netýká

Psal jsem si s kolegou tady z fora, co má Válkovi z Hutiska taky v rodokmenu,
a narazil jsem na nepřesnosti v pozemkových knihách,
Ale je to již několik roků, tak si to teď nevybavím.
P.S.: přepis posledního e-mailu se zjištěním nepřesností zašlu Vám přes SZ

O Valentinu Kraiznarovi, kdy přišel do Hutiska a odkud, na jakém Č.p. žil a kdo byli rodiče jeho manželky nemáte v poznámkách nic?

Díky za Váš čas
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm

Příspěvekod kolejo » čtv dub 22, 2021 11:50

No já jsem si říkal, že tady asi moc nápomocný nezvládnu být. : | ...že uvádím věci, které jste jistě již viděl.
Hutisko 57 (28) jsem uvedl radši pro úplnost.

Za odhalení nepřesností v pozemkových knihách tedy moc děkuji. To se mi bude ještě hodit.
Nakonec víc pomáháte mně, než já vám.

O panu Valentinovi zkusím zjistit ještě více.
Že přišel z Německa je asi známo.
(zpravodaj H-S, listopad 2019, https://hutisko-solanec.eu/assets/File. ... menty=2605)
(http://genealogy.vasut.eu/genealogy/zpr ... kerody.pdf)
Třeba půjde zjistit něco přesnějšího.

Do Valentinovi doby většina poznámek totiž nezasahuje (většinou je všecko o tom krásném dlouhém 19. století), ale píšu si to do úkolů a moc moc rád o tom zjistím víc.
Připadne mi to hodně zajímavé.
Tak snad to pak tady někdy do tohoto vlákna vložím.

Ať se daří.
kolejo
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát led 10, 2020 12:12
Oblast pátrání: Brno a okolí (Hrušovany, Unkovice), Valašsko (Křivé, Hutisko, Horní Bečva)

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm

Příspěvekod filmovymaniak » čtv dub 22, 2021 15:17

Díky, s dr. Vašutem jsem si psal, má zpracovány jiné rody, rod Válků podrobně nezkoumal.

Já měl za to, že původní č.p. 57, je chalupa kam se Jan Válek Přiženil a vzal si Zuzanu Heryánovou
Později cca v 70 letech se Jan znovu oženil, asi se nastěhoval k Anně dc. Ondřeje Pavlici(svatba 1768)

Ale teď jsem si všiml, že mi v poznámkách chybí asi jedna generace.
Martin Válek narozen 1724 nemohl mít svatbu 1783
Martin Válek co měl syna Michala zemřel v cca 77 letech na č.p. 119 jako výměnkář roku 1829
Martin je u svatby v roce 1783 uváděn jako syn neb. Jana Válka podruha z č.p. 57

Martin syn Jana Valka a Anny se narodil 1751
svatbu Jana Válka a Anny jsem zatím nenašel, hledám Janovo narození, někdy po roce 1722
u úmrtí má napsáno věk 63 let v roce 1783, což není přesné svatba rodičů 1722

Ještě , že jste založil toto téma a já našel svou chybu.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm

Příspěvekod filmovymaniak » pát dub 23, 2021 15:10

Dobrý den,
asi jsem si vzpomněl v čem jsem se při sestvování předků z rodu Válků zasekl

nenašel jsem svatbu Jana Válka s Annou, kterým se narodil syn Martin roku 1751

teď jsem našel narození Jana syna Jana Válka a Doroty Heryánové 1727 v Hutisku, v poznámkách jsem měl jen narození jeho bratra Martina roku 1724
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm

Příspěvekod expertdb » pát dub 23, 2021 20:24

kolejo píše:Srdečný pozdrav všem zájemcům o informace o Hutisku či Solanci.
Krom toho, že se tam k mé radosti vyskytli moji předkové, tak Hutisko-Solanec mám moc rád, genealogické bádání jsem tedy propojil se zkoumáním historie, reálií a všeho možného, co se dá zkoumat o krajině. Zákopčí mi připadne nekonečně zajímavým koutem našich zemí.

Nabízím údaje ze zpracovaných pozemkových knih Hutiska a Solance, dohledání čísel popisných a jak se měnily v průběhu času (vícenásobně, pro různá bádání to může působit zmatek), různé informace k historii, můžu i s konkrétním dotazem zkusit kontaktovat hutiského (docela zaneprázdněného ; ) ) historika.

- edit - ještě sčítací operáty Hutiska mám, ale né Solance, jó a živnostenský registr Solance (1896-1927), ale né Hutiska :'-| (ten se prý ani nedochoval)

Posbíral jsem mnoho literatury k různým tématům, můžu zkusit navést,
s radostí pomohu s pátráním nebo s čímkoliv jiným.

kolejo


Dobrý večer, já sice předky na Hutisku nemám, pátrám po historii rodu Proroků z Horní Bečvy. Strohý rodokmen mám jakž takž zmáknutý, ale píšu si teď kroniku a hledám nějakou "omáčku" pro oživení kroniky. Jelikož H.Bečva a Hutisko jsou sousední vesnice a byly kdysi jako jedna farnost, chci se zeptat, zda jste ve svých bádáních nenarazil na nějaké epidemie, mory, hladomory, neúrody v této naší oblasti. Všechny údaje které jsem našel jsou víceméně obecné pro Moravu a nevím, zda se tyto neštěstí této části Valašska třeba vyhnuly. Děkuji za jakoukoliv informaci.
expertdb
 
Příspěvky: 151
Registrován: ned dub 15, 2018 9:52
Oblast pátrání: Horní Bečva

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm

Příspěvekod filmovymaniak » sob dub 24, 2021 15:40

Tak jsem dopátral celou linii Válků z Hutiska
od nejstarších

Valentin Krajzner a Kateřina

jejich syn Jan(*1697) a Dorota(dcera Jury a Zuzany Heryánových)

jejich syn Jan(*1727) a Kateřina Oravičová(možná dnešni Oravcová) z Prostřední Bečvy

jejich syn Martin(*1751 nebo cca 1757) a Marina Minarčíková

jejich syn Mychal(*1801)

dcera Barbora
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm

Příspěvekod kolejo » pon dub 26, 2021 21:03

Ad linie Válků:
filmovymaniak píše:Díky, s dr. Vašutem jsem si psal, má zpracovány jiné rody, rod Válků podrobně nezkoumal.


Tak to rád čtu.
Jinak teda palec nahoru, vidím, že 18. století u této linie zaznamenalo jistý úklid a to je skvělé.
To se mi málokdy daří, vedle 19. dobře zmapovaného století tu pracuji s 18. stoletím, kde často těžko dohledávám všechny údaje.

Ad omáčka ke kronice:
expertdb píše:Dobrý večer, já sice předky na Hutisku nemám, pátrám po historii rodu Proroků z Horní Bečvy.


Dobrý večer, těší mě, expertdb,
tak se konečně dostávám i k této odpovědi. Velice Vám fandím, sepsat kroniku je i pro mě výzvou, ale právě jsem ve fázi, kdy...už se k tomu snažím směřovat. : )
S touto optikou pak každým dnem narážím na různé zajímavosti, které by se do omáčky hodily. No a protože mám Valašsko tak rád, tak by část o předcích z Rožnovska byla hodně nafouknutá.

Hned ze začátku bych se rád přiznal, že moji předci z Hutiska zas tak moc z Hutiska nejsou a mám tam víc Solance, ale ty hlavní linie se pak brzy stočí k Prostřední a Horní Bečvě.
Vaníček, Malina, Bělunek, Vala... (v rámci dokončení mého zkoumání a snad přejití k sepisování kroniky snad také zveřejněním svá "příjmení v rodokmenech" zde na fóru)
Zmiňuji to, abyste rozuměl, jak blízko mám k pátrání na Bečvách, ač zde zvýrazňuji Hutisko-Solanec (Hutisko přirostlo k srdci více).

Epidemie, mory, hladomory a neúrody, je to téma, na které jsem jsem ještě tolik nenarazil, ale je to v "našem" (nějaké to nedefinované "my") seznamu úkolů: i tímto se zabývat.
Tak třeba někdy k tomu budu vědět více.
Ještě se poptám, tak třeba to "někdy" bude docela brzy. Uvidíme.
Spíš mi sdělte (nevím, jestli do SZ nebo sem, asi záleží na Vás), jak jste daleko v obstarávání omáčky?
Z pátrání po epidemiích a hladomorech ("jak se umíralo") usuzuji, že ty ostatní věci ("jak se žilo") máte zmapované a vyzkoumané.
Je to tak?
Vedle některých knížek bych totiž doporučil zpravodaje Hutiska-Solance, Prostřední i Horní Bečvy. (mají okénka do historie, no, spíš OKNA jak sviňa!)
Jak moc Vám tedy říkají pánové V. Bajer, K.J.Malina, D.Drápala, Č.Kramoliš? A jak moc jste si ty zpravodaje četl? Mohl bych totiž dodat trochu zpracovaná pdf, ať to nemusíte lovit na webových stránkách:

https://www.hutisko-solanec.cz/archiv-z ... =0&p1=1184
https://www.prostrednibecva.cz/zpravodaj-obce-1 ("Jak se žilo na Bečvách...")
https://www.hornibecva.cz/zpravodaj/arc ... pravodaje/

Tato odpověď mohla být o poznání stručnější, ale jsem zvyklý dávat úplné odpovědi a občas to vede k cestě psaní od lesa.
Hodně zdaru s kronikou,
kolejo
kolejo
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát led 10, 2020 12:12
Oblast pátrání: Brno a okolí (Hrušovany, Unkovice), Valašsko (Křivé, Hutisko, Horní Bečva)

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm

Příspěvekod expertdb » úte dub 27, 2021 7:55

Máte SZ.
expertdb
 
Příspěvky: 151
Registrován: ned dub 15, 2018 9:52
Oblast pátrání: Horní Bečva

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm

Příspěvekod filmovymaniak » stř dub 28, 2021 9:47

Dobrý den,
další příjmení z Hutiska mám Minarčík a Martinák

roku 1756 má svatbu Matěj Minarčík syn Jana s Kateřinou dc. Martina Martináka všichni z Hutiska
je tam dispens, takže příbuzní

snad také zveřejněním svá "příjmení v rodokmenech" zde na fóru)


moje jsou z části tato(několik předků je nemanželských, takže jich bude víc, a něco mám ještě v poznámkách, ale ne zde na foru):
Malovec(Halenkov, Lisá v Uhřích)
Kuruc(Lisá v Uhřích)
Valchař(Dolní Bečva) přiznal se za otce mého předka
Macečka - zapsáno jako Maczeczkowa (Bečva)
Žitník(Halenkov, Dolní Bečva)
Válek, Valentínů, Krajzner, Kreitzner(Hutisko)
Jašek(Karlovice)
Pavelka(Rožnov)
Maléř, Fojtů(Dolní Bečva) možná před 1680 Zubří
Pavlica(Rožnov)
Malík(Rožnov)
Heryán(Hutisko)
Minarčík(Karlovice)
Minarčík(Hutisko)
Krejčí(Krhová)
*Balušek(Halenkov)
*Výskala(Halenkov)
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod kolejo » úte kvě 04, 2021 13:15

Dobrý den,

nejprve teda Valentin, že opravdu o něm není více známo, takže třeba někdy něco najdeme v nějakých listinách či zdrojích.

Děkuji za seznam příjmení. Připadne mi neuvěřitelné, jak málo se potkáváme v příjmeních. No, je pravda, že moje valašská větev předků začíná začátkem 20. století, takže nakonec (když uvážím všechny předky) docela malá část je z Valašska... vedle Hutiska, Solance, Prostřední Bečvy, Horní Bečvy mám ještě okolí Valašského Meziříčí. Ach jak jsem si přál mít někoho rožnovského...

Tak jedině Minarčík. Josef Minarčík měl s Veronikou roz. Barabášovou (Ondřej Barabáš otec) v roce 1855 dceru Kristinu, která si vzala v roce 1880 Josefa Vaníčka z Horní Bečvy. Avšak 8. 8. 1881 zemřela "na souchoty" a mám za to, že žádné děti neměli. Josef Vaníček se pak oženil s Aničkou Bělunkovou a z tohoto manželství pak jde do přítomnosti linie mých přímých předků. Proto jsem Minarčíkovi moc nezkoumal, ale tak trochu je tedy v rodokmenu mám.

Co mám především:

Škarka (Křivé u Val. Meziříčí, Jasenice)
Zdráhala (Křivé)
Řešetka (Jasenice)
Kabeláč (Jarcová)

Vaníček (Horní Bečva)
Bělunek (Solanec)
Vala (Prostřední Bečva)
Malina (Horní Bečva)

jen část příjmení, nepovažuji za nutné vypisovat všechna, takhle jsou nejvýznamnější.
Samozřejmě to časem zpracuji detailně a dám do příslušné sekce.
kolejo
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát led 10, 2020 12:12
Oblast pátrání: Brno a okolí (Hrušovany, Unkovice), Valašsko (Křivé, Hutisko, Horní Bečva)

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » ned říj 23, 2022 9:44

Dobrý den,

díky za odkaz na svatbu Valentina s Kateřinou

Pátral jsem tedy po rodu Majerů, protože Kateřina byla dle zápisu svatby dcerou Michala Majera
narození Kateřiny jsem nenašel, ani svatbu Michala
nějaký Michal Majer je uveden v lánovém rejstříku jako domkař
v pozemkové knize je 2x zmíněno jméno Michala Majera, jen nejsem schopen určit zda je to ten "můj"

tady, nevím zda znáte, je článek o hutích v Hutisku a rodu Majerů, autorm je potomek linie Jiří, Eliáš,Eliáš, Šimon
Linie der Hüttenmeister (Hutař) Georg (Jiří) Majer,
geb. ca. 1565 / gest. nach 1639, Elias Majer, geb. 1601
/ gest. 13.05.1681, Elias Majer, geb. ca. 1620 / gest.
nach 1660, Simon Majer, geb. 1653 / gest. 24.05.1723
https://www.pressglas-korrespondenz.de/ ... -mayer.pdf

Nevím kam vložit toho Michala, kdo byli jeho rodiče či manželka, jméno Michal Majer je uvedeno i v tom článku, jako člen rodiny.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm

Příspěvekod Jakub8 » sob lis 05, 2022 22:05

Dobrý den,

Martin Válek narozený 1751 byl dle matriky narození synem Jana Válka a Anny. Vy jste ovšem našel jen pár Jana Válka a Kateřiny Oravičové (svatba 1748, další děti měli i po roce 1751). Tzn. řekl bych, že křestní jméno matky od Martina Vám tedy v té linii vůbec nesedí (Anna X Kateřina) !?

filmovymaniak píše:Tak jsem dopátral celou linii Válků z Hutiska od nejstarších

jejich syn Jan(*1727) a Kateřina Oravičová(možná dnešni Oravcová) z Prostřední Bečvy
jejich syn Martin(*1751 nebo cca 1757) a Marina Minarčíková

...

Martin syn Jana Valka a Anny se narodil 1751
svatbu Jana Válka a Anny jsem zatím nenašel,
Jakub8
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 20:06
Oblast pátrání: Dolní Bečva, Vigantice, Rožnov pod Radhoštěm, Hutisko, Solanec, Vlčovice, Kopřivnice

Další

Zpět na Nabízím pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků