Seznamy poddaných fond Velkostatek Zbiroh

Pro ty, kteří často bádají v konkrétních lokalitách, archivech či matrikách, zabývají se specifičtějšími odvětvími genealogie a historie a nabízí svou pomoc ostatním. Není určeno pro komerční prezentace, ale můžete samozřejmě požadovat pomoc na oplátku.

Seznamy poddaných fond Velkostatek Zbiroh

Příspěvekod JosefJ. » sob led 02, 2021 17:11

Ze seznamů poddaných z fondu Velkostatek Zbiroh mám v téměř celém dostupném rozsahu nasnímány vsi Dobřív, Strašice, Teně, Zaječov a Kvaň; v letech 1672 až 1727 všechny vsi patřící pod rychtu Sirá(Syrá); z panství Králův Dvůr mám z let 1650 až 1720 a 1765 vše dochované, z roku 1746 pouze ves Jarov. Upozorňuji, že časová řada má velké mezery a řada let je jen torzovitá.
Pokud někdo chce, abych se mu v nich na něco konkrétního podíval, může se zde ozvat.
Naopak já bych uvítal, kdyby někdo měl něco ze zbytku králodvorského soupisu z roku 1746, a z okolí Zbiroha Jivinu před rokem 1672 (jméno Šedivý) a Holoubkov zejména v roce 1727 (jméno Poch), a z panství Točník Zdice z let 1724 a 1727 (Štván/Strana nebo podobně).
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Seznamy poddaných fond Velkostatek Zbiroh

Příspěvekod janhl1 » pon úno 14, 2022 21:22

Dobrý den, rád bych využil vaší nabídky. Můžu se zeptat, zda náhodou ve svých seznamech z Králova Dvora nemáte jméno Jan Pavel Zauberth/Cauberth/Caubrt? Jan Zauberth měl být do roku 1757 správcem Králova Dvora a posléze purkrabím v Poděbradech. Podle záznamu o úmrtí se narodil v roce 1699. Dle jeho funkce je nepravděpodobné, že by byl veden jako poddaný, ale zkusit se má vše. Moc děkuji za ochotu.
janhl1
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon úno 14, 2022 21:14

Re: Seznamy poddaných fond Velkostatek Zbiroh

Příspěvekod Mistr Jan » pon úno 14, 2022 22:13

Dobrý den,
Šedivý v Jivině v SP před rokem 1672: 1670, 1663, 1662, 1660, 1659, 1658, 1652
Královédvorský soupis 1746 mám, můžu Vám ho zaslat na mail. Je to asi 50 folií.
K Točníku mám soupis 1724. Jediní Štvanovi, kteří se vyskytují v tomto soupise jsou sirotci po Janu Štvanovi – ty však máte, ptal jste se na ně viewtopic.php?f=41&t=54912
V roce 1727 žádný Poch (Pech) v Holoubkově není – v gruntovnici je u obou Pochovských (Pechovských) gruntů v Holoubkově poznámka, že bydlí při hutích železných. Ty se v tomto soupise však nedochovaly celé, a tak je pod nimi jeden z Pochů (Pechů): https://ibb.co/qn2Gy9X
Snímky přímo z gruntovnice k Holoubkovu:
https://ibb.co/3rFxGGL u prvního gruntu
https://ibb.co/TrMpjxz u druhého
Celé zápisy mohu případně poslat mailem.

Já bych Vás chtěl pak poprosit ohledně toho Králova Dvora – z jakých let máte ty soupisy 1650-1720 a kolik jich tak je?
Díky
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Seznamy poddaných fond Velkostatek Zbiroh

Příspěvekod Mistr Jan » úte úno 15, 2022 18:25

Omlouvám se, nevšiml jsem si, že je původní dotaz tak starý, a že již jdu s křížkem po funuse. Ale už to tady nechám, kdyby se to nakonec hodilo někomu dalšímu.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Seznamy poddaných fond Velkostatek Zbiroh

Příspěvekod JosefJ. » úte úno 15, 2022 21:01

janhl1 píše:Můžu se zeptat, zda náhodou ve svých seznamech z Králova Dvora nemáte jméno Jan Pavel Zauberth/Cauberth/Caubrt?

Nevidím tam. A zámečtí zaměstnanci v seznamech nejsou, jen chalupníci, podruzi a sirotci, a dále lidé z králodvorského ovčína.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Seznamy poddaných fond Velkostatek Zbiroh

Příspěvekod JosefJ. » úte úno 15, 2022 21:09

Mistr Jan: Napsal jsem e-mailem, u většiny jmen jsem pokročil, dílem po nasnímání zbývajících seznamů v archivu, dílem pomocí několika ochotných lidí, kteří oblasti pátrali a podělili se o své poznatky. Ten druhý zápis je zajímavý, protože jsem chtěl nějak potvrdit ztotožnění Kateřiny Kaucké provdané později za Jiřího Pocha, s Kateřinou Kauckou ze seznamu poddaných, která má poznámku U Jozefa Pocha (a v matrice jsem zmínku o jediném takovém našel v Holoubkově). Ten záznam s vdovou po Josefu Pechovi (Je-li v lokalitě Poch = Pöch = Pech) by mě zajímal celý.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les


Zpět na Nabízím pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků