pro kolegyni Mikkix

Pro ty, kteří často bádají v konkrétních lokalitách, archivech či matrikách, zabývají se specifičtějšími odvětvími genealogie a historie a nabízí svou pomoc ostatním. Není určeno pro komerční prezentace, ale můžete samozřejmě požadovat pomoc na oplátku.

pro kolegyni Mikkix

Příspěvekod Zora » stř úno 08, 2023 16:33

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02240.jp2

1791 to je narození Antona. Jako rodiče jsou uvedeni:
Antonius - Schpanihel Wenceslaus semi Mar. Anna nata Hassonin

tedy česky asi tak
1791 Narodil se Antonius, jeho rodiče jsou: Václav Španihel a Anna Hasoňová

rodiče se museli mít před narozením manželského syna svatbu

Svatba Václava a Anny Hasoňové byla v roce 1784

viewtopic.php?f=9&t=58763
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00020.jp2

Zápis jste si postupně přečetla sama, ženich se ženil jako vdovec. Proto jsme hledaly jeho předchozí svatbu, zda tam nejsou nějaké bližší údaje. k ženichovi.

napřed úmrtí první ženy Elisabethy - ta Vás nezajímá, ale musely jsme znát její křestní jméno, abychom našly správně ti první svatbu.

pak jsme hledaly svatbu s první ženou, tam Vás zajímají pouze udaje o ženichovi.

Copulatus Adolescens Wenceslaus filius Wenceslai Spangel cum ancilla Elisabetha filia Josephi Shenk
oddán (je) mláídenec Václav, syn Václava Španihela, s dívkou Elisabetou...

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02760.jp2
Z této svatby jste se dozvěděla, že Václav, otec Antona, měl otce jménem Václav, tedy Václava st.
Z věku , která byl zapsán u druhé svatby se určil přibližně rok narození, a nakonec se tedy našlo i narození Václava.

Pokud je něco nejasného, pište to sem, to už fakt do čtení nepatří.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: pro kolegyni Mikkix

Příspěvekod Zora » stř úno 08, 2023 16:41

odpovídám na tento dotaz:

To je blbost.... dle oddání v roce 1812 měl Anton 19let to vychází na rok narození 1793 +/- tedy 1791 ale pořád nechápu, že Anna Hoseň byla jeho pravá matka když měla sňatek s Václavem Spanihelem až v roce 1784. Takže mám chápat, že se vzali až po jeho narození??? To dříve přece nemohlo být možné.
Teď vlastně ani nevím co si mám zapsat jako správné a jestli hledat znova narození Antona.
................
Zamyslete se.
Anna Hasoň se vdala v roce 1784, narodily se jí postupně děti, tedy po svatbě. Jedno z dětí bylo Anton , narozený v roce 1791, jak jste správně našla.
Čili Anton se narodil sedm let po svatbě otce Václava s Annou Hasoň. Po svatbě rodičů a před narozením Antona se určitě narodily i jiné děti...
JInak řečeno, Anna Anna měla svatbu už v roce 1784 a pak se jí postupně rodily děti, včetně Antona...

Z
edit - ve zkratce. napřed mají lidé svatbu (1784), pak se jim narodí dítě (1791)
Elisabeta nemohla porodit v roce 1791 syna Antona, byla už mrtvá. Zemřela tuším 1783 (píšu z hlavy)
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: pro kolegyni Mikkix

Příspěvekod mikkix » stř úno 08, 2023 17:03

tak teď mě máte vidět.... :D :D :D já už jsem snad slepá na čísla .... mě asi klepnete... já mám vše v pořádku... já jen nevím proč jsem pořád viděla ty čísla 1784 a1791 a nevím proč jsem si myslela že těch 1791 je dřív než 1784 :D :D no teď bych měla říct už jsem doma...
M
mikkix
 
Příspěvky: 332
Registrován: sob úno 17, 2018 20:05
Bydliště: Zlín
Oblast pátrání: Praha, Plaňany, Jevíčko, Bělá u Jevíčka (Smolná), Janovice, Pěnčín, Velké Opatovice, Šumice ( Uh.Brod ), Jinonice,Tvarožná Lhota, Radějov, Hroznová Lhota

Re: pro kolegyni Mikkix

Příspěvekod Zora » stř úno 08, 2023 17:07

Hlavně že se podařilo, fajn, musím jít uvařit večeři.
Takže máte rod Španihelů dohledaný do konce matrik fa Šumice a můžete se pustit do čtení.
Postupně , doporučuji, s klidem, rozvahou a přemýšlejte u toho... radši dvakrát nenečisto, než zbrkle...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: pro kolegyni Mikkix

Příspěvekod Zora » stř úno 08, 2023 20:02

odpovídám na tuto otázku, co sjte mně poslala opět nevyžádaně přes SZ:

dívám se na to narození v roce 1702 no celou dobu je tam psané otec Georgius a teď to jo co zkrácené jméno ? mám pak zadat příspěvek? no mate mě to.
M

Nerozumím Vám, nevím, na co se ptáte. Zkuste třeba věty jinak naformulovat, nebo oddělit čárkami. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Nabízím pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků