Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Pro ty, kteří často bádají v konkrétních lokalitách, archivech či matrikách, zabývají se specifičtějšími odvětvími genealogie a historie a nabízí svou pomoc ostatním. Není určeno pro komerční prezentace, ale můžete samozřejmě požadovat pomoc na oplátku.

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » čtv pro 08, 2022 12:07

Jakube, ještě k rodům Martinák a Minarčík

u Martináků jsem se dál nedostal, pátral jsem ale marně,
narození Kateřiny dcery Martina Martináka jsem nenašel, ani svatbu rodičů,
možná jsem našel sourozence
Jiřík syn Martina Martinaka a Kateřiny z Karlovic (cca uprostřed)
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... e943b5be0c

Jan Minarčík co si vzal Dorotu Kedroňovou, by mohl být synem Jana a Zuzany,
našel jsem pouze narození dcery Judity(vlevo druhý)
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 61dcfdb152
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Jakub8 » ned úno 19, 2023 18:20

Dobrý den Tomáši,
filmovymaniak píše:ty grafy dna valašských rodů byly někde na genebaze.cz, ale nevím jak se k tomu dostat.

no to je škoda, že to odstranili, přitom ten projekt stále probíhá. Zvláštní je, že v seznamu příjmení tam Minarčík vůbec není uvedeno.

filmovymaniak píše:Matěj z Hutiska byl asi synem Jana Minarčíka a Kateřiny Kedroňové z Hážovic (svatbu jsem dal do čtení zde na foru)
Jan je možná synem Martina a Barbory - ale nejsem si jist, možná chybí ještě jedna generace
Jan Minarčík co si vzal Dorotu Kedroňovou, by mohl být synem Jana a Zuzany

Nalezl jsem na Hutisku narození 9 dětí páru Jana Minarčíka a Doroty Kedroňové bohužel zrovna narození Matěje Minarčíka na Hutisku jsem nenalezl nikde (ani u jiného páru). Je to docela záhada. Matěj zřejmě umírá 26.11.1784 na Hutisku č.57 ve věku cca 70 let. Tzn. jeho narození by mělo být na Hutisku nejpravděpodobněji po svatbě rodičů (1713) tedy v letech 1713-1724, ale tam jsem ho nenašel.

filmovymaniak píše:S dr. Vašutem mám příbuzných více, ještě třeba rod Maléřů z Dolní Bečvy

Co zatím vím tak rod Maléřů z Dolní Bečvy se v mém rodokmenu u mých předků objevuje jen krátce 2x na konci 17. století kde vlastně hned končí svatbami dcer.
Naposledy upravil Jakub8 dne pon pro 18, 2023 2:07, celkově upraveno 1
Jakub8
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 20:06
Oblast pátrání: Dolní Bečva, Vigantice, Rožnov pod Radhoštěm, Hutisko, Solanec, Vlčovice, Kopřivnice

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » stř úno 22, 2023 12:01

Dobrý den, Jakube,

možná znáte toto pdf-ko od strany cca 55 je tam spojení genetiky příjmení a valašských rodů
https://www.szesro.cz/userfiles/admin/f ... 3.2017.pdf
na straně 58 a 59 jsou dva grafy stejných haploskupin ta dolní je l2a Žitník , Vašut, Pavlica, Jadrníček..
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Jakub8 » ned úno 26, 2023 23:15

filmovymaniak píše:Dobrý den, Jakube,

možná znáte toto pdf-ko od strany cca 55 je tam spojení genetiky příjmení a valašských rodů
https://www.szesro.cz/userfiles/admin/f ... 3.2017.pdf
na straně 58 a 59 jsou dva grafy stejných haploskupin ta dolní je l2a Žitník , Vašut, Pavlica, Jadrníček..


Dobrý den Tomáši,

děkuji za info, pdfko eviduji, ale úplně detailně jsem ho nezkoumal. Rod Žitník mám taky ve svém rodokmenu.
Jakub8
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 20:06
Oblast pátrání: Dolní Bečva, Vigantice, Rožnov pod Radhoštěm, Hutisko, Solanec, Vlčovice, Kopřivnice

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » pon úno 27, 2023 11:02

k Žitníkům: je to č.p. 68 v Dolní Bečvě, na 69. žili taky příbuzní, on se ten grunt s mlýnem rozdělil na 2 bratrance, u 68 zůstal mlýn. Předtím to bylo tuším č.p. 14
Někdy v roce 1864 odešel do armády(k 3. pěšímu pluku) můj předek Josef Žitník, jeho matka byla Veronika a Josefův otec nejspíš Michal Valchař, cca od roku 1870 žili Žitníkovi v Halenkově.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Jakub8 » sob bře 04, 2023 14:00

Dobrý den Tomáši,

myslím, že jsem konečně našel narození Matěje Minarčíka na Hutisku (3.9.1717 - 26.11.1784). Původně jsem totiž jeho jméno přečetl chybně jako "Martiny", ale Martina psali tehdy s "n" na konci i to "r" u něj bývá zřetelné, takže tento záznam bude "Matiej".

Co se Žitniků týče, u mně se vyskytuje snad na Dolní Bečvě nějaký Martin Žitník (jeden se tam narodil 1757), ale nevím jistě zda je to ten můj. Mám tam totiž problém, že Josef Valchař měl děti s Rosinou dcerou Martina Žitníka cca v letech 1791 - 1811 jenže jejich svatbu jsem nenašel, resp. našel jsem roku 1791 na Dolní Bečvě jen svatbu Josefa Valchaře s Rosinou, ale dcerou Václava Žitníka což (pokud se náhodou nespetli ve jméně) bude pak někdo jiný.
Jakub8
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 20:06
Oblast pátrání: Dolní Bečva, Vigantice, Rožnov pod Radhoštěm, Hutisko, Solanec, Vlčovice, Kopřivnice

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » sob bře 04, 2023 16:53

mám i svatbu Jana a Doroty( ne kateřiny) kedroňové
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 69b0582130
vpravo 1713
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Jakub8 » ned bře 05, 2023 0:04

filmovymaniak píše:mám i svatbu Jana a Doroty( ne kateřiny) kedroňové vpravo 1713


Ano to vím, teď bude třeba nalézt narození a úmrtí Jana Minarčíka. Úmrtí jsem už procházel, ale na Hutisku nenašel...
Jakub8
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 20:06
Oblast pátrání: Dolní Bečva, Vigantice, Rožnov pod Radhoštěm, Hutisko, Solanec, Vlčovice, Kopřivnice

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » ned bře 05, 2023 10:49

k Žitníkům, ta příbuznost tam nejspíš bude, můj Martin Žitník byl purkmistrem v Dolní Bečvě, nevyhledával jsem sourozence
tady je ta linie
Nejstarším je Mikuláš Žitník - kupuje mlýn a grunt roku 1647 čp. 14
pak jsou ty generace dle pozemkové knihy tyto:
Martin přebírá grunt 1686 -manželka Kateřina Trnkova svatba 1690
Martin *1714
1738 svatba s Rosinou Macečkovou :arrow: podle jména manželky by mohl mít dceru Rozinu
Jan - 1767 přebírá půlku původního gruntu, od teď č.p. 68
Jan měl za manželku Annu dceru Jana Maléře fojta
Jan -1801 si bere Annu Pavelkovou z Rožnova
Veronika
Josef - syn Veroniky * 1845

V Dolní Bečvě jsem měl kliku, že v pozemkové knize byli vypsáni všichni předešlí majitelé čísla popisného 68, jestli máte u Roziny číslo popisné, zkuste se podívat do pozemkové knihy
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Jakub8 » ned bře 05, 2023 23:33

filmovymaniak píše:V Dolní Bečvě jsem měl kliku, že v pozemkové knize byli vypsáni všichni předešlí majitelé čísla popisného 68, jestli máte u Roziny číslo popisné, zkuste se podívat do pozemkové knihy


Budu muset zkusit projít i ty pozemkové knihy, protože v matrikách jsou nějaké chyby a nedaří se mi tak jistě určit kdo je kdo. Je možné, že ta moje linie Žitník je totiž ve skutečnosti rod Ondrušek (nebo naopak). Alespoň Marina r. Valchařová má u 8 ze svých dětí uvedeno, že její matkou byla Rosina Ondrušková z Dolní Bečvy. U jejích možných sourozenců narozených na Dolní Bečvě č.49 (a blízkých číslech) se pak vyskytuje na přeskáčku kromě matky Rosiny Ondruškové i matka Rosina Žitníková. A problém je, že žádná Marina která se narodila v letech 1807-1813 na Dolní Bečvě (rozmezí odpovídající jejímu věku při úmrtí, svatbě nebo sčítání lidu) nemá otce Valchaře a matku Ondruškovou. Jediná vhodná je ta Žitníková kde je navíc stejný/podobný pár kmotrů jako u jejich dalších sourozenců (Martin Krba + Anna resp. Jan Krba + Anna). Marina jejíž sourozenci se rodili na Dolní Bečvě se nejspíš narodila taky tam a je možné, že u její matky figuruje třeba "příjmení po chalupě"...
Jakub8
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 20:06
Oblast pátrání: Dolní Bečva, Vigantice, Rožnov pod Radhoštěm, Hutisko, Solanec, Vlčovice, Kopřivnice

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » pon bře 06, 2023 10:45

Já se díval na ty moje Valchaře v roce 1857 je to č.p. 50, v cca 1818 kupuje jan Valchař č.p. 66 jako první majitel . ( oůvodní číslo 66 nové 50)
Na to č.p. 49 jsem se díval, ale je tam zápis až roku 1866.
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 626b23144c

Já mám v pozdějších zápisech také chyby, místo Valchař má Michal příjmení Žitník a místo Kuruc mají některé generace příjmení Koláček.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » pon bře 06, 2023 11:04

Jakube svatba Josefa valchaře s Rozinou václava žitníka
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... e455f45f68

vpravo dole
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Jakub8 » pon bře 06, 2023 11:49

filmovymaniak píše:Já se díval na ty moje Valchaře v roce 1857 je to č.p. 50, v cca 1818 kupuje jan Valchař č.p. 66 jako první majitel . ( oůvodní číslo 66 nové 50)
Na to č.p. 49 jsem se díval, ale je tam zápis až roku 1866.

Já mám v pozdějších zápisech také chyby, místo Valchař má Michal příjmení Žitník a místo Kuruc mají některé generace příjmení Koláček.


Josef Valchař umírá zřejmě roku 1849 na DB v čísle 51, jeho manželka pak zřejmě už roku 1839 v č.39. Děti se jim rodily hlavně v č.49.

filmovymaniak píše:Jakube svatba Josefa valchaře s Rozinou václava žitníka
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... e455f45f68

vpravo dole

Ano to je ta svatba co jsem taky našel, akorát primárně jsem čekal, že najdu svatbu Josefa Valchaře s Rosinou Ondruškovou jejíž jméno je zmíněno u 8 záznamů narození dětí Mariny Valchařové (jejich možné dcery). Bohužel v těch letech se tam zřejmě dost často používaly různá příjmení pro stejné osoby což to celé pátrání pak komplikuje...
Jakub8
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 20:06
Oblast pátrání: Dolní Bečva, Vigantice, Rožnov pod Radhoštěm, Hutisko, Solanec, Vlčovice, Kopřivnice

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » úte bře 07, 2023 16:50

Procházel jsem matriku narození(1761-1770), našel pouze 3 děti Páru Martin Žitník a Anna, Václav Žitník se jako otec neobjevuje.

Jestli tam nebyly 2 páry Josef Valchař a Rozina, někdy je uváděn jako podruh a jindy jako domkař,
ta jedna manželka má jednou příjmení na S... vpravo dole manželka Rozina dc. Martina ?Stopjaka č.p. 41
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... c644d9bed8
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Předchozí

Zpět na Nabízím pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků