Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Pro ty, kteří často bádají v konkrétních lokalitách, archivech či matrikách, zabývají se specifičtějšími odvětvími genealogie a historie a nabízí svou pomoc ostatním. Není určeno pro komerční prezentace, ale můžete samozřejmě požadovat pomoc na oplátku.

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » ned lis 06, 2022 12:16

Dobrý den, Jakube,
děkuji, že jste sem napsal, pátráte ve stejné oblasti.

Svatbu Jana a Anny jsem nenašel, našel jsem pouze svatbu Jana a kateřiny Oravičové,
u Martina je uvedena sice matka Anna, ale u bratrů Jana a Jiřího vždy Kateřina, takže vychází mi, že u narození Martina je matka uvedena chybně
a správně má být Kateřina a navíc kmotři všech tří bratrů jsou vždy Martin Vičan a Rosina Dorotíková.

Pokud máte stejné osoby v rodokmenu budu rád za upřesnění a případnou opravu.
Tomáš

aktualizace: dnešní nález nejstarší sestra Rozina 1749 matka Kateřina kmotři stejní
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 8ed6143d15
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Jakub8 » sob lis 26, 2022 1:10

Dobrý den Tomáši,

až teď jsem si všimnul, že jste mi již dávno odpověděl, tak se omlouvám za pozdní odpověď, nějak mi nepřišla žádná notifikace.

Máte pravdu, že jména kmotrů u dalších sourozenců jsou stejná, takže asi se tehdejší kněz pouze spletl a místo Kateřiny napsal Annu. Ono je to vlastně nakonec jedno, protože jsem zjistil, že zrovna ten Martin Válek narozený 1751 zemřel již o rok později - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... f94a2b7c6e

Nicméně další Martin Válek se narodil Janu Válkovi a Kateřině o 10 let později v roce 1761 - což bude tedy zřejmě ten kterého jsme hledali - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... a18519326b Je to i logičtější, protože ve stejném roce se tam narodlla i jeho vrstevnice Marina Minarčíková kterou si pak v dospělosti vzal za ženu.
Jakub8
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 20:06
Oblast pátrání: Dolní Bečva, Vigantice, Rožnov pod Radhoštěm, Hutisko, Solanec, Vlčovice, Kopřivnice

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » sob lis 26, 2022 16:26

Dobrý den,

notifikace mi chodí jen při obdržení soukromé zprávy.

Těch Minarčíků mám v rodokmenu více, tuhle Marinu jsem zatím dál nezkoumal, našel jsem si její narození.
Narození Martina Válka jsem si tedy pozměnil
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Zora » sob lis 26, 2022 17:47

aby Vám chodilo oznámení na další příspěvek v tématu, tak to musíte sám nastavit :-)
najdete tuto možnost v záhlaví


Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)



[ Příspěvků: 18 ] Přejít na stránku Předchozí 1, 2
Sledovat toto téma | Přidat do záložek |

Klikněte na sledovat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » pon lis 28, 2022 11:50

Jakube, pokud ještě nemáte, svatba Matěje syna Jana Minarčíka s Kateřinou dc. Martina Martináka (dispenz) 1756 z Hutiska
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 3addaa2fd8

Zkusím dojít dál
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Jakub8 » pon lis 28, 2022 23:03

Zdravím Tomáši,

ano svatbu Matěje a Kateřiny už mám, tu jste tu zmiňoval již dříve. Ještě mi není moc jasné jak se z Krajznera/Kreitznera stal Válek? To, že z křestního jména Valentin se stalo příjmení Válek, to zjistil p. Vašut někde z gruntovních knih či to odvodil z toho, že příjmení Válek se tam jinak nemělo jak dostat? Valentinovi se roku 1697 rodí syn Jan Krajzner a ten se žení roku 1723 jako Jan Valentinů a v letech 1724 a 1727 se objevují jeho synové Martin a Jan už s příjmením Válek.

(Notifikace už mi chodí, asi jsem poprvé před odesláním příspěvku nezaškrtnul možnost "Upozornit mě, přijde-li odpověď").
Jakub8
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 20:06
Oblast pátrání: Dolní Bečva, Vigantice, Rožnov pod Radhoštěm, Hutisko, Solanec, Vlčovice, Kopřivnice

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » úte lis 29, 2022 10:59

Jakube, to, že se z křestních jmen stalo příjmení se dělo i jinde, tady šlo možná i o to aby to neznělo německy, já tu linii sestavil i bez toho, aniž bych to nejprve s někým konzultoval.
Znal jsem to už z okolí Velehradu.

Zkoumal jste již předky Matěje Minarčíka a Kateřiny dcery Martina Martináka? Podle toho dispenzu byli příbuzní.

Já zatím sestavoval rod Minarčíků z Velkých Karlovic, ta by měla pocházet z Hutiska a nejstarším by měl být Martin Minarčík( narazil jsem na ně při sestavování mateřské linie otce)
K Minarčíkům: je to i z poheldu DNA velmi zajímavá linie, jedna z mála opravdu semitských skupin haploskupiny J na Valašsku
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Zora » úte lis 29, 2022 12:05

Pro moje pochopení

Haploskupina J (M304) (Blízký Východ, Turecko, Gruzie, Itálie, Řecko, Balkán, Severní a Východní Afrika)

Haploskupina J* (minimální výskyt)
Haploskupina J1 (M267) (spojena se Semity: především na Blízkém Východě, v Etiopii a Severní
Africe; J1 s DYS388=13 je charakteristická pro východ Malé Asie)
Haploskupina J2 (M172) (především jih Evropy, Turecko, Gruzie, mezi Kurdy, na Blízkém Východě, ve Střední a Jižní Asii)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Haploskupina

Vaše informace:
je to i z poheldu DNA velmi zajímavá linie, jedna z mála opravdu semitských skupin haploskupiny J na Valašsku

se týká které podskupiny haploskupiny J?

Děkuji, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » úte lis 29, 2022 12:09

Dobrý den, Zoro,

já odborník přes DNA nejsem, informace je od dr. Vašuta.
ale asi J1 ".. (M267) (spojena se Semity:.."
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Zora » úte lis 29, 2022 12:10

mě vrtají hlavou ti Semité, ale to já už asi nerozluštím, taky nejsem absolutně znalec...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Jakub8 » úte lis 29, 2022 13:21

filmovymaniak píše:Jakube, to, že se z křestních jmen stalo příjmení se dělo i jinde, tady šlo možná i o to aby to neznělo německy

Ano to je mi jasné, že se to dělo i jinde, ale zase asi nejde automaticky všude říct, že Valentin = Válek !?

Zkoumal jste již předky Matěje Minarčíka a Kateřiny dcery Martina Martináka? Podle toho dispenzu byli příbuzní.

Zatím ještě ne, ale taky jsem zaregistroval, že to tam bude zřejmě propojené s těmi Velkými Karlovicemi.

No na dispenz jsem ještě nenarazil, škoda, že si to tam kněz nerozkreslil to by nám to ulehčilo! Jinak píšou, že je 3. stupně příbuznosti tzn. "1/8 společné krve" tedy zřejmě asi snoubenci byli pravnukem/pravnučkou společného předka.

K Minarčíkům: je to i z pohledu DNA velmi zajímavá linie, jedna z mála opravdu semitských skupin haploskupiny J na Valašsku

To je opravdu zajímavé, je k tomu dostupný nějaký článek?
Jakub8
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 20:06
Oblast pátrání: Dolní Bečva, Vigantice, Rožnov pod Radhoštěm, Hutisko, Solanec, Vlčovice, Kopřivnice

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » úte lis 29, 2022 16:06

Valentin může být domácky Valek či Válek. jako Jan je Honza

K těm DNA testům valašských rodů byly i webové stránky, dalo se tam najít mnoho z rodů s výsledky DNA testů, web asi zrušili ,
možná jako ostatní projekty placené třeba z EU po pár letech weby zanikají

V mateřské linii otce byla první z Rodu Válků Barbora dcera Michala Válka a Veroniky Jaškové,
Michal byl synem Mariny Minarčíkové dcery Matěje z Hutiska
Veroničin děda byl Jan Minarčík fojt z Velkých Karlovic

V Hutisku jsem se dál u Minarčíků ani Martináků zatím nedostal
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Zora » úte lis 29, 2022 16:24

https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/geneal ... zpravy_ppr

http://botany.upol.cz/pracovnici/radim-vasut/

a tady rodopisec
https://www.osobnostivalasska.cz/osobno ... lav-vasut/

------
zrovna o příjmení Válek se v článku praví, je je asi spojeno se sklářskými hutěmi a pochází z německého prostředí, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod Jakub8 » úte pro 06, 2022 12:45

filmovymaniak píše:Valentin může být domácky Valek či Válek. jako Jan je Honza


Aha, to jsem vůbec nevěděl, že domácky je Valentin Válek a máte pravdu, že je to dokonce i jeden z "oficiálních" výkladů - https://dvojka.rozhlas.cz/valek-7975739

K těm DNA testům valašských rodů byly i webové stránky, dalo se tam najít mnoho z rodů s výsledky DNA testů, web asi zrušili, možná jako ostatní projekty placené třeba z EU po pár letech weby zanikají


Nepamatujete si náhodou jak se ten web jmenoval? Každopádně je to škoda pokud jej úplně zrušili, zřejmě to souviselo s nástupem GDPR v roce 2018...

Vím, že existuje třeba stránka rožnovských příjmení, ale tam je jen přehled - http://genealogy.vasut.eu/Roznovska-prijmeni.htm
Taky vím, že stále probíhá ten projekt Genetika a Příjmení - https://gap.genebaze.cz/ resp. http://www.genebaze.cz, ale tam takové výsledky taky nejsou zveřejněny.

S panem Vašutem mám DNA shodu, ale zatím jsem nezjistil přesně přes jakého společného předka(y). Co jsem viděl, tak on má v rodokmenu třeba Veroniku Minarčíkovou (po svatbě Fiurovou) narozenou 1745 v Karlovicích, takže pokud Minarčíci odešli do Karlovic z Hutiska tak tam nejspíš budou taky společní předci, ale to by bylo už nejspíš dost dávno, aby se to nějak víc promítlo do té shody.

V mateřské linii otce byla první z Rodu Válků Barbora dcera Michala Válka a Veroniky Jaškové, Michal byl synem Mariny Minarčíkové dcery Matěje z Hutiska


Moje linie pak šla zase přes Michalovu sestru Marinu.
Jakub8
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 20:06
Oblast pátrání: Dolní Bečva, Vigantice, Rožnov pod Radhoštěm, Hutisko, Solanec, Vlčovice, Kopřivnice

Re: Hutisko, Solanec pod Soláněm (a Rožnovsko)

Příspěvekod filmovymaniak » stř pro 07, 2022 11:44

Dobrý den , Jakube,

ty grafy dna valašských rodů byly někde na genebaze.cz, ale nevím jak se k tomu dostat.

K Minarčíkům:
Nejstarší pár je Martin Minarčík a Barbora
Děti Martina Minarčíka a Barbory
7,2,1666 Jan + 26,8,1740 72 r. Hutisko, odd. 24,9,1688 s Zuzana vdova po Jurovi Kotůlkovi z Tylovic

17,4,1670 Kača

21,7,1675 Rozyna

29,4,1679 Zuzana odd. 7,1,1701 s Jan Kawel ?? HB i Havel

............... Jiří spolu s Dorotou Bambuchovou z HB poktračovatelé rodu

............... Martin manž Zuzana

vdovec Martin Minarčík II.sňatek žena Martina Minarčíka Marina zemřela 20,3,1704 ve věku 40 r.

vdovec Martin Minarčík dne 3,5,1704 uzavírá III. sňatek v Rožnově s Zuzkou slovenkou ze Štiabnika svědci Pavel Majer z Hutiska a Franta Sládek z Rožnova

děti: 21,12,1706 Anna


:arrow: Zkuste kdyžtak rozklikat osoby v tomto rodokmenu je tam více informací k sourozencům: :arrow: hledat osobu Martin Minarčík
https://www.myheritage.cz/site-family-t ... %A1ilerova

syn Jiří měl za manželku Dorotu Bambuchovou(*1682) dc. Jury Bambucha a Kateřiny
jejich syn Jiří(*1715) s manželkou Rozinou Vičanovou(*1709) dc. Jiřího a magdaleny Frantové(dc Jury Franty a Nagdaleny Frantové ,Bilové, rozené švihlové)
jejich syn Jan(*1744) byl později načas fojtem ve Velkých Karlovicích

Matěj z Hutiska byl asi synem Jana Minarčíka a Doroty Kedroňové z Hážovic (svatbu jsem dal do čtení zde na foru)
viewtopic.php?f=9&t=58356
Jan Je možná synem Martina a Barbory - ale nejsem si jist, možná chybí ještě jedna generace

S dr. Vašutem mám příbuzných více, ještě třeba rod Maléřů z Dolní Bečvy
Naposledy upravil filmovymaniak dne ned bře 05, 2023 10:53, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

PředchozíDalší

Zpět na Nabízím pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků