Co všechno lze zjistit?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Co všechno lze zjistit?

Příspěvekod lukyrauch » úte srp 13, 2013 20:04

Zdravím, sice jsem shledáním rodokmenu užpoměrně daleko- přesto mám ale otázku co všechno je možné zjistit o životě mých předků?
Jasně, něco zjistím ze záznamu z narození, svatby a smrti. Potom mě napadlo navštívit vojenský archiv...

Existuje ještě nějaká možnost?

Díky za odpověď
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Co všechno lze zjistit?

Příspěvekod Slim » úte srp 13, 2013 20:17

Nikdy předem nevíte, co se Vám podaří zjistit. Třeba na Vás někde v archívu čeká informační poklad, ale musí se hledat a mít štěstí. Já kupříkladu narazil v archívu u archívovaných pozůstalostních řízeních na zlatý důl. Více než 100 dokumentů týkajících se přímého v předka v paternitní linii, včetně vlastoručně psaných dopisů vrchnosti, svatebních smlouvy, jedněch novin z roku 1830 informujících o úmrtí a spousty dalšího (z roku kolem cca. 1828), dodnes to nemám, vzhledem k němčině, zpracováno co vše tam je. A to to byl vcelku obyčejný menší sedlák, akorát se mu podařilo parádně zadlužit, holt to bylo v době kdy se začal pálit líh z brambor a truňk byl levnější než pivo. V tom je genealogie krásná, nikdy předem nevíte, co můžete nalézt. Takže můžete nalézt informační poklady, ale nemusíte nalézt také nic a každý údaj pracně dolovat. Zjišťujte, jaké archiválie jsou pro danou oblast dostupné a bádejte.

Dobrý výchozí bod pro zjištění, v čem by se dalo bádat je

http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Co všechno lze zjistit?

Příspěvekod Zora » úte srp 13, 2013 20:20

Existují třeba obecní kroniky, kroniky hasičských sborů, existují knihy o dané oblasti, spoustu možností nabízí inernet, diplomové práce se zabývají historií obcí, nějakých konkretních událostí, osedlostí obcí, nebo třeba různé vzpomínky zmiňují např. účastníky poutí do známých míst, nebo život volyňských Čechů....
Zajímavým zdrojem jsou hřbitovy a hřbitovní evidence.
Dobrým zdrojem je dobový tisk - také na on line na netu, kde se o předcích můžete dozvedět, kolik přispěli na stavbu kostela, nebo na hasičský bál, případně že se stali účastníky nějaké hospodské vytržnosti :-))), že váš předek oznamuje zasnoubení s nějakou slečnou.
Různé seznamy absolventů škol, nebo také zmínky o historii různých továren...
V Praze policejní přihlášky.

Já vždycky, pokud narazím na nové příjmení, hledám přes google, přpř. wiki výskyt tohoto příjmení v různých souvislostech, které mě napadnou.
Pokud u genealogie vydržíte, sám zjistíte, jaké nepřeberné množství informací se dá vyčíst pouze na netu...
Tak držím palce, ať se Vám daří :-)))
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků