Brey

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Brey

Příspěvekod Hebrey » sob črc 27, 2013 10:36

Brey
Hebrey
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv črc 25, 2013 20:35
Oblast pátrání: Ondřejovice nad Úhlavou, Bystřice nad Úhlavou, Chudenín, Starý Spálenec, Velka Oleksandrivka (Ukrajina)

Re: Brey

Příspěvekod Brasl » sob črc 27, 2013 15:15

Buď z něm. Brei = široký, kaše, pyré.
nebo jako Brejcha od Brikcí http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

Breyl = šilhavý šilhající, křivooký, brlooký, mžoural
in bonam partem breyl = libého vzezření
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... or=&s=djvu
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Brey

Příspěvekod Hebrey » ned črc 28, 2013 8:24

Ta "kaše" zní zdánlivě nejpravděpodobněji. Koneckonců, byli to nejspíš Němci, ale jako "Brei" je psali spíše chybně. V 90% záznamů, jsou psaní "Brey". Ty další možnosti, které zmiňujete, jsou pro mne nové a docela zajímavé. Děkuji.
Hebrey
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv črc 25, 2013 20:35
Oblast pátrání: Ondřejovice nad Úhlavou, Bystřice nad Úhlavou, Chudenín, Starý Spálenec, Velka Oleksandrivka (Ukrajina)

Re: Brey

Příspěvekod Zora » ned črc 28, 2013 9:45

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brey

Příspěvekod Hebrey » pon črc 29, 2013 12:44

Ano, to není úplně vyloučené. Na německé městečko Brey jsem na mapách narazila už před časem. Ve Francii, jen o něco jižněji, je ještě vesnička s podobným názvem: Brey-et-Maison-du-Bois. Ale pokud jméno vzniklo podle místa původu, bude to Německo nejspíš pravděpodobnější.
Hebrey
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv črc 25, 2013 20:35
Oblast pátrání: Ondřejovice nad Úhlavou, Bystřice nad Úhlavou, Chudenín, Starý Spálenec, Velka Oleksandrivka (Ukrajina)

Re: Brey

Příspěvekod Brasl » čtv srp 01, 2013 20:13

Mrzí mne, že jste otázku nepoložil i s původní podobou příjmení - Brey = Bray. Spolu s místem původu = Holandsko. I kdyby jste si nebyl jist, je to vodítko. viewtopic.php?f=16&t=7002&start=15

Kromě šlechticů ( De Brey http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=5135530 ) byla v Čechách i umělecká rodina Bray. Viz odkaz, Bray - Jan Dětřich *v Lutichu 1561, .... plus jeho synové.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4559968

Holansky (anglicky) Bray = hýkat, vřeštět. Česky asi lépe, ryčet, nářečně brýkat/brejkat (velmi podobné :) ).

Číst by se to mělo bré (Bray).
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Brey

Příspěvekod Hebrey » pát srp 02, 2013 8:31

"Původní" přepis Bray jsem nezmínila odůvodněně. Je pravda, že naše rodina od Brayů svůj původ po mnoho let odvozovala. Nikoliv však od holanďanů, ale přímo od skotských (britských) respektive normandských nositelů tohoto jména. Také jsme si zjistili, že jistý William Bray získal dle Domasday Book pozemky za své služby. Přepis Brey (a jiné další) je novější, ale oba rody se považovaly vzájemně za příbuzné. Ono "ryčení a hýkání" tam asi svou roli hrát bude :D , byli to normané - Vikingové a tedy dobyvatelé a válečníci. To by všechno bylo krásné, NICMÉNĚ, jak zmiňuji jinde, mé dosavadní pátrání zatím tuhle domněnku spíš vyvrací. Nejsem sice zatím příliš daleko, ale stopy vedou spíše do Německa a to ještě po samých vesničkách a přes rolníky a domkaře. Navíc jsem teď narazila i na přepis Prey (v 18. stol.), takže kdo ví :)
Hebrey
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv črc 25, 2013 20:35
Oblast pátrání: Ondřejovice nad Úhlavou, Bystřice nad Úhlavou, Chudenín, Starý Spálenec, Velka Oleksandrivka (Ukrajina)

Re: Brey

Příspěvekod Brasl » pát srp 02, 2013 15:39

Hebrey píše:"Původní" přepis Bray jsem nezmínila odůvodněně.

To je vtip ???
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Brey

Příspěvekod Hebrey » sob srp 03, 2013 11:26

Pane Brasl, ne to není vtip. Hledám jiné možné významy a původ příjmení Brey. Představa, že mými předky jsou normandští Brayové, byla sice krásná, ale jak píši, spíš se mi pomalu ale jistě vyvrací a já jsem se s ní už téměř rozloučila. Nejvzdálenější předkové, které jsem zatím vystopovala, byli němečtí rolníci, kteří pobývali někde mezi Chudenínem (kdysi čistě německá vesnice u Nýrska) a Starým Spálencem (víska o čtyřech chalupách) přímo u česko - německých hranic. Nevím, jak by se legitimní potomci Brayů octli zrovna tam.
Hebrey
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv črc 25, 2013 20:35
Oblast pátrání: Ondřejovice nad Úhlavou, Bystřice nad Úhlavou, Chudenín, Starý Spálenec, Velka Oleksandrivka (Ukrajina)

Re: Brey

Příspěvekod Zora » sob srp 03, 2013 12:17

Nevím, do kterého období jste se propátrala, rozhodně bych uvažovala o souvislostech s dobou pobělohorskou, kdy se naším územím přesunoval kde kdo :-)))

Našla jsem třeba na Moravě v Holešově zmínku o lékárnikovi s příjmením Brey , cca druhá polovina 18. století.
http://is.muni.cz/th/177823/ff_m/Diplomova_prace.pdf
No, nějak a odněkud se tam dostat toto příjmení muselo...

Další zmínka:
stav kostelů a far v kraji žäteckém k r. 1652

74. Statek Březno .... (Klein- Priesen) Jana Jiřího
Brey neměl žádného správce duchovního.
http://www.archive.org/stream/pamtkyarc ... g_djvu.txt


Já třebas bydlím kousek od Brna a jen zírám, kolik dnes vícer méně běžných (nebo již běžně znějících) příjmení se k nám dostalo kolem roku 1650, u některých původ znám, u jiných se zatím pídím...A snažím se najít důvody, proč a jak sem tito lidé přicházeli.... Ani se neptejte, co všechno mě už napadlo :-)))
Zora


Ještě doplnění možného významu slova:

Brey, m. kaſſe, pulmentum, dim. kaſſička. Viele Köche verſalzen den Brey, mnoho kuchařů přeſolj poljwku.

Breyfreſſer, m. kaſſičkář; die —inn, kaſſičkářka.

Breyhändler, m. kaſſař; die —inn, kaſſařka.

Breyig, adj. kaſſičkowatý, měký gako kaſſe.

Breymühle, f. omelka, mor. kaſſnjk.
Josef Dobrovský: Deutsch-böhmisches Wörterbuch, Praha 1821.


Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brey

Příspěvekod Henricus II » sob srp 03, 2013 16:26

Po německé knihy "DUDEN Lexikon příjmení" také možný:
Brey = Variace na Bräu (např. v Bavorsku) "pivovar / sládek" -> přezdívka povolání
Srdečné pozdravy
Gerhard
Uživatelský avatar
Henricus II
 
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 17, 2012 19:45
Bydliště: Horní Franky

Re: Brey

Příspěvekod Hebrey » ned srp 04, 2013 9:43

Paní Zoro, daleko jsem se zatím nedostala. Prakticky pouze tam, kam mi to dovolili matriky zveřejněné na internetu, protože se dvěma malými dětmi do archivu 200 km od domova nemůžu. Mé pátrání po mých breyovských předcích se zastavilo v Chudeníně na Plzeňsku na začátku 19. století. Pak jsem ale našla ještě chudenínskou kroniku, resp. pozemkovou knihu, která mě dovedla přibližně do poloviny 18. století do Starého Spálence. Tam dokonce s přepisem "Prey", ale mohlo jít o chybu. Vzhledem k lokalitě soudím, že šlo o běžné sudetské Němce.
Ale máte pravdu, kdo ví, co se ještě dovím :) Do doby před nebo po Bílé Hoře řadí příchod Breyů (tedy pokud by šlo o ty původem normandské) s oblibou moje maminka, která tvrdí, že buďto přišli "před", jakožto protestanté do protestantské země a později se pokatoličtili, nebo jako píšete Vy, "po", jakožto katolíci z protestantského Holandska nebo z nekatolické anglikánské Britanie.

Jo, to Vám věřím, že pátrání po tom, jak se zrovna sem dostal ten který rod a příjmení, může být docela dobrodružné. Mne už jen ti moji Breyové připravují jedno překvapení za druhým. :)

JInak děkuji za další typy.
Hebrey
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv črc 25, 2013 20:35
Oblast pátrání: Ondřejovice nad Úhlavou, Bystřice nad Úhlavou, Chudenín, Starý Spálenec, Velka Oleksandrivka (Ukrajina)

Re: Brey

Příspěvekod Zora » ned srp 04, 2013 9:48

Vůbec nic se neděje, času je před Vámi spousta a překvapení jsou na každém rohu :-)))
Nedávno jsem narazila na Breye, který byl členem nějaké družiny, vyslané z Bavorska někam na východ, bohužel odkaz byl skoro nečitelný, díky špatně zvoleným typů písma.
Je fajn tyhle rodinné zkazky zkoumat, pak se celá rodina nestačí divit, co a jak vlastně bylo.
Nenechejte se odradit, spousta věcí se dá najít i na internetu :-)))
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brey

Příspěvekod Hebrey » úte srp 06, 2013 15:26

Henricus II píše:Po německé knihy "DUDEN Lexikon příjmení" také možný:
Brey = Variace na Bräu (např. v Bavorsku) "pivovar / sládek" -> přezdívka povolání


I to může být koneckonců možný význam. Já jsem sice ještě žádného sládka v rodu nenašla, ale ti naši Breyové žili na Plzeňsku :) . Nejeden se pak oženil s někým od Budweisserů :D
Hebrey
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv črc 25, 2013 20:35
Oblast pátrání: Ondřejovice nad Úhlavou, Bystřice nad Úhlavou, Chudenín, Starý Spálenec, Velka Oleksandrivka (Ukrajina)

Re: Brey

Příspěvekod Brasl » úte srp 06, 2013 18:56

Ad Hebrey. Vaše důvody a odůvodnění jsou vaše. Někdo jiný to může vidět jinak. Toť holé konstatování faktu.

PS : Nic mne nemotivuje ke sledování vašich příspěvků a vaší snahy. Odkazy na ně se u mne střetávají s mou neznalostí.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Další

Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků