Brey

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Brey

Příspěvekod zlovlk » ned srp 17, 2014 11:31

Obávám se, že zápisy Bray i Pray jsou naprosto rovnocenné - B a P se liší jen znělostí a občas se v indexech zapisují dohromady, protože jedno příjmení mohlo v průběhu let hodně kolísat. Různých variant se v oblasti Chodska objevuje velké množství - Bray, Brey, Pray, Prey, Frey... Sám mám za předka Wolfganga Praye, svobodného sedláka z vesnice Grossaign, těsně za hranicemi v Bavorsku. Jeho dcera se pak žení roku 1778 v Novém Spálenci.

Ještě tady nepadly dvě možnosti, které jsou podle mě nejpravděpodobnější. Zaprvé, že původní tvar je "Frey", tedy něco jako "Svoboda"; můj Pray byl svobodný sedlák a vzhledem k starobylým chodským pohraničním právům je v této oblasti svobodných osob mnoho. Druhá (ještě pravděpodobnější) možnost je odvozenina od slova Bayern (Bavorsko). V Naší řeči jsem nalezl: "Příjmení z etnických názvů Němců jsou u nás doložena velmi často, kupř. příjmení z označení obyvatel Bavorska mají mnoho podob: kupř. Baier, Bayer, Bajer, Bojar, Pajer, Peyer, Pejr atd." Takže přesmyčkou: Peyr > Prey
zlovlk
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř črc 10, 2013 10:32

Re: Brey

Příspěvekod Hebrey » čtv dub 23, 2015 15:50

Po delší odmlce se sem opět dostávám.
K úplnému rozluštění původu ani významu jména jsem se ještě nedostala. Zloviku, nejspíš budete mít pravdu, Brey i Prey budou pravděpodobně rovnocenné zápisy, navíc někteří chudenínští faráři psali cosi mezi "P" a "B" :roll: , takže si zřejmě moji předkové mohli vybrat. Uvidíme, k čemu mě další pátrání dovede. Původní "Frey" je také možné. Zatím jsem se dostala jen někam do poloviny 18. stol. No, a kdo ví, jesli nakonec nebudeme vzdálení příbuzní, chudenínští Breyové totiž do Chudenína přišli ze Starého Spálence (Hned vedle Nového).
Hebrey
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv črc 25, 2013 20:35
Oblast pátrání: Ondřejovice nad Úhlavou, Bystřice nad Úhlavou, Chudenín, Starý Spálenec, Velka Oleksandrivka (Ukrajina)

Předchozí

Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků