Bisom

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Bisom

Příspěvekod Zora » čtv čer 13, 2013 4:30

Prosím o vysvětlení možného původu příjmení Bisom, někdy psáno Bizom, nejstarší nalezený výskyt polovina 18. století Tišnovsko, Deblínsko.
Děkuji, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bisom

Příspěvekod ozana » čtv čer 13, 2013 7:10

V knize od Moldánové:

Bíza - A bíza = hloupě se smějící člověk; srov. výchč. sl. bejzovat = okounět; Bízek, Bizík, Bizoň
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Bisom

Příspěvekod Zora » čtv čer 13, 2013 7:24

Díky za možné řešení, spíš bych se ale přikláněla k možnému polskému nebo snad francouzskému původu. Před uvedenou dobou se zmíněnou oblastí proháněla vojska, kde se mohlo ono příjmení vyskytnout.
Dnes se příjmení vyskytuje pouze v Brně - 2 lidé, jde zřejmě o souvilost (potomci) s ing. Bisomem,* 1898, stavitelem, u nějž jsem si dopátrala původ práve ve zmíněné oblasti.

Jde o část Moravy kolem Tišnova, u nás se ani ta vytipovaná slova nevyskytují. Uvidíme, co řeknou odborníci, pokud sem zavítají...
Díky ještě jednou Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bisom

Příspěvekod ozana » sob čer 15, 2013 13:06

fr. Bison = zubr - zuby, zubit se :)
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Bisom

Příspěvekod Zora » sob čer 15, 2013 14:13

Nějaký odkaz? Hledala jsem uvedená slova v obvyklých slovnících a :
zub:
dent
crochet
dent
brèche

zubit se
sourire , rigoler

jedíné, co franc. i polské slovníky potvrzují: zubr- bison
Variantu, že francouzské slovo bison znamená zubr, zub, nebo zubit se, jsem nikde nenašla.
Že by někdo dostal příjmení po savci bisonu, žijícím v Americe se mně nezdá pravděpodobná, ovšem se zubrem by teor. přicházela v úvahu jak Francie, tak Polsko.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bisom

Příspěvekod ozana » sob čer 15, 2013 20:01

Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Bisom

Příspěvekod Zora » sob čer 15, 2013 20:31

Asi to špatně chápu, zub, zubit se jsem pod pojmem bison nenašla ani teď, podruhé.
Měl jste na mysli, že mu říkali Bisom, kvůli zubu nebo protože se zubil? (podobnost se slovem zub-r)
To asi nebude to pravé ořechové.
Slovníky jsem teď prošla raději napodruhé, i podle možných zápisů francouské výslovnosti nebo záměn písmen v polštině. Nic podobné slovu BISOM jsem nenašla. I tak díky, třeba zavítá pan Brasl nebo Gerhard a najdou nějakou vysvětlivku.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bisom

Příspěvekod ozana » sob čer 15, 2013 21:01

jo, ten zub a zubit se, to jsem už jen tak laškoval se slovem zubr
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Bisom

Příspěvekod Brasl » stř čer 19, 2013 13:33

Bisom = Bisoin; na první pohled tedy podle koncovky francouzský původ.
Viz Paměti panství Veverského (Veverská Bytýška je vedle Tišnova) :
Matěj Bisoin, provazník do 1865, to jest dokud cechy byly odbývány. Bisom vyučil se v Uhrách; v Bytyšce měl dobře z cukrovarských zakázek.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4330931

Kramérius vyhazuje tři odkazy v monografiích, a několik dalších v periodikách.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Searc ... =monograph

Stačí trochu štěstí při hledání. :-)
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Bisom

Příspěvekod Zora » stř čer 19, 2013 15:37

Brasl píše:Bisom = Bisoin; na první pohled tedy podle koncovky francouzský původ.
Viz Paměti panství Veverského (Veverská Bytýška je vedle Tišnova) :
Matěj Bisoin, provazník do 1865, to jest dokud cechy byly odbývány. Bisom vyučil se v Uhrách; v Bytyšce měl dobře z cukrovarských zakázek.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4330931

Kramérius vyhazuje tři odkazy v monografiích, a několik dalších v periodikách.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Searc ... =monograph

Stačí trochu štěstí při hledání. :-)


Já tyhle odkazy samozřejmě znám, stejně jako souvislosti mezi jednotlivými obcemi, je to mé okolí. Předek Stiegelmayer vykonával funkci purkrabího na Veveří...

Bohužel jsem v řádném z uváděných odkazů nenašla ani po opakovaném hledání tvar Bisoin

I tak samozřejmě moc děkuji za potvrzení teorie o možném francouzském původu,
Pěkný den. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bisom

Příspěvekod Brasl » stř čer 19, 2013 19:53

Jako příjmení existovalo :
Glais-Bizoin Alexandr
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4599375
Jmenován pouze jako Bizoin (jedná se o téhož):
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=1969656

Jaký je francouzský překlad/výklad, netuším. Respektive, pokud je to fr., tak Glas = Angličan, a potom i to Bisoin může být bizon.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Bisom

Příspěvekod Zora » stř čer 19, 2013 20:01

Děkuji, francouzský "překlad", "význam" si pozjišťuji. Je tedy možné, že se nositelé tohto příjmení dostali do oblasti Tišnova s nějakým vojskem nebo v souvilosti s francouzskými majiteli Veveří.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bisom

Příspěvekod Brasl » stř čer 19, 2013 21:24

Není zač.
Díval jsem s na možný český význam. Vše vychází hůře nežli ta francouzká varianta., která je podložená tím zápisem.

Bizam = kožka ondatry pižmové (do Čech nasazena až r. 1905)
Bisam = něm. pižmo

Od slovesa bít (bacati), např Bican :
Bisati = strkati, stossen. — čím do čeho.
Bisoň, ě, m., os. jm. Cf. Bisati. Mor.

Na-bízeti
po-bízeti
vy-bízeti
Jak vidno, tak zase až tak cize to nezní.

Na tomto vlákně je i spekulace jak vzniklo slovo zubr, co znamená (kromě jiného i tygra).
Podle Rejzka se staropruské slovo podobá stisl. visundr, sthn. wisunt „zubr“. Tato německá označení se vykládají z ie. *ṷeis - „téci, páchnout“, od přechodníku přítomného *ṷis - ont - „páchnoucí“.
http://is.muni.cz/th/217134/ff_m/Diplomova_prace.pdf
Záměna V-W za B je častá wisunt - bisunt mě nějak připomíná bison. K tomu franc. Besoin = potřeba (jakákoli, i tělesná). Kdo šel po louce spasená kravami, tak nebude proti. :-) Lovci pode něčeho stopovali, zubr je lesní zvíře.
Nu už v té diplomové práci jsou k tomu výhrady : :-)

Doplnění :
bisou fr. = polibek
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Bisom

Příspěvekod Zora » stř čer 19, 2013 21:40

V matrikách v okolí Tišnova, které jsem prošla, jsou buď ryze česká příjmení, nebo alespoň s českým význam, nebo totéž v německém jazyce.
Je zajímavé, že málo příjmení zcela vybočuje, ale také se jich pár našlo, u většiny ale byla souvislost s Veveřím - služba, řemeslník, něco kolem kočátů, voják a pod. .
Dávala jsem si to do souvislosti především s Veveřím, z části snad s tišnovským klášterem, bohužel od stolu ale nezjistím nejstarší výskyt toho mého Bisoma.
V matrikách Bystrce, pod který Veveří posléze spadalo, je "cizích jmen neuvěřitelně mnoho. Musím se ještě kouknout, zda se tam vyskytuje Bisom, tam jsem to nehledala. :-)))
Velice pěkně děkuji a přeji pěkný večer.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků