Stránka 1 z 2

Zelinger

PříspěvekNapsal: pon kvě 20, 2013 12:58
od ZEL
Zajímal by mě původ příjmení Zelinger, zejména jestli může mít nějakou souvislost s příjmením Zelinka. (Jen na vysvětlenou - v roce 1731 se mi objevil Karel Zelinka, v letech 1731-34 byl zapisován jako Zelinka, od roku 1736 jako pohodný Karel Zelinker, Zelingr nebo Zelinger, přičemž rod pohodných Zelingerů v oblasti působil. V roce 1808 se jedna větev tohoto rodu vrátila k příjmení Zelinka a používá ho dodnes.) Děkuji.

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: pon kvě 20, 2013 15:10
od ozana
v knize se uvádí:

Zelinger, Zelingr - z MJ Zellingen v Dolních Francích

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: stř kvě 22, 2013 9:05
od ZEL
Díky za zprávu. Zajímalo by mě, jestli mohlo příjmení Zelinger kromě toho vzniknout i z příjmení Zelinka, např. Zelinka, hruběji Zelinker, poněmčeně Zelinger, nebo jestli je to jazykově nesmysl. Nebo naopak, Zelinger, v českém prostředí Zelinker, chybným čtením koncovky -er jako -a pak Zelinka.

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: stř kvě 22, 2013 9:46
od Zora
Záměna Vámi uvedených koncovek je možná, zvláš't v 18. a 19. století, kdy se matriky vedly povinně německy a mnozí zapisovatelé měli snahu poněmčovat i ryze česká jména. Nečinili tak pouze přepisem typicky českých hlásek (š, č, ř...), ale i tím, že jménu dávali jakoby německé znění.
Raději ale dodávám, že jde o možnost, ne o prokázaný fakt u tohoto příjmení.
Zora

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: čtv kvě 30, 2013 7:59
od ZEL
Děkuji všem za vyjádření. Budu to tedy brát tak, že jde o dvě nezávislá příjmení a jen v tomto ojedinělém případě došlo k jejich záměně.

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: pát čer 07, 2013 17:00
od Zora
zcela náhodně jsem narazila na:

Polesným byl 1707 cizinec Matěj Zellinger ze Švarcwaldu (z Černolesí)
http://www.obecveverskabityska.cz/prame ... /d001.html

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: pon čer 10, 2013 9:09
od ZEL
Děkuji, ukládám si.

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: úte úno 09, 2016 23:27
od martin.foto
V genealogických a heraldických listech 3/2015 je na strankach 17-49 podrobne popsana historie katovského rodu Zelingeru

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: čtv úno 11, 2016 11:11
od ZEL
Děkuji za zprávu, již jsem četla. V článku se ale nevysvětluje původ příjmení. Stále mi vrtá hlavou ten původ podle názvu obce Zellingen. V době, kdy se příjmí zapisovala systémem "piš, jak slyšíš", by lidé původem z této obce byli v Čechách zapisováni jako Celingerové. Přitom v česky psaných matrikách jsou důsledně uváděni Zelingerové, v německy psaných Selingerové, přestože měli společného předka. Zdá se tedy, že se vyslovovali se zet.

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: čtv úno 11, 2016 18:18
od Brasl
A co tohle?
... Polesným byl 1707 cizinec Matěj Zellinger ze Švarcwaldu (z Černolesí)...
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4330865

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: pát úno 12, 2016 12:20
od ZEL
Děkuji, ten odkaz sem už dávala Zora. Vzhledem k roku 1707 jde zřejmě o další nezávislou větev Zelingerů, katovský a pohodnický rod Zelingerů byl v Čechách znám už před tímto datem.

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: pon úno 15, 2016 0:51
od Brasl
A nebyl původní tvar Zillinger?
Předposlední řádek na stránce:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: pon úno 15, 2016 14:58
od ZEL
Vyloučené to není. V tom článku v Genealogických a heraldických listech uvádí prvního Zelingera v Sobotce, kdy se tam v roce 1602 přiženil Matouš. V roce 1664 se v Praze žení Jan Zelynker ze Sobotky, na Poděbradsku se koncem 17. století příjmení komolilo na tvar Zenikl nebo dokonce Zanikl, na počátku 18. století jsem našla ve Zbraslavicích v úvodním příspěvku zmiňované tvary Zelinker a Zelinka (dnes už je na základě genetických testů jasné, že tento zbraslavický pohodnický rod opravdu patřil ke katovskému rodu Zelingerů), v Dobrušce v roce 1765 se objevuje tvar Zellingr, prostě příjmení bylo neustálené a značně kolísalo. Proto mě zajímal jeho možný původ.

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: úte dub 14, 2020 22:42
od RobertElingr
Ahoj,
měl bych něco k Matěji Zellingerovi polesnému (1707). Nejsem genealog, ale při hledání svých předků jsem narazil na několik možných souvislostí, nikterak však doložených.

Zmínka o Matěji Zellingerovi pochází od Karla Eichlera, faráře z Veverské Bitýšky r. 1891.
Píše, že: "Polesným na Veveří byl 1707 cizinec Matěj Zellinger ze Švarcwaldu (z Černolesí)".
Již tehdy byl označen jako cizinec. Mohl patřit do početného služebnictva hraběte Weikarta ze Sinzendorfu, který panství Veveří získal v roce 1707, jak Karel Eichler uvádí o několik odstavců výše.

A teď odvážná konstrukce:
- Cizinec ze Schwarzwaldu si určitě neříkal Matěj. To vzniklo počeštěním původního Matthëus. A co když toto vyslovované "matheuzelinger" bylo původně Matthëus Ellinger?
- Matějův pán hrabě Weikart totiž střídavě sídlil na Veveří a v Sinzendorfu. To je jen kousek od rakouského Linze, kde historicky žila a žije dodnes početná komunita Ellingerů.
- Černolesí (Schwarzwald), odkud cizinec Matěj pocházel, leží nedaleko německého města Ulm, ale taky nedaleko obce Öllingen, dříve psané Ellingen či Elingen. Odtud pak i původ příjmení.
- A vůbec nejzajímavější jsou nedaleká pravěká naleziště v údolí Lonetall. To už ale není pro genealogy, ale snad pro antropology...

Docela by mě zajímalo, jestli na mé divoké fantazii najdou zrnko pravdě-podobnosti místní odborníci.
Předem děkuji za reakci.

Re: Zelinger

PříspěvekNapsal: stř dub 15, 2020 9:05
od ZEL
Tak úvaha je to zajímavá. Cizinec a polesný Matěj Zellinger z roku 1707 pravděpodobně neměl nic společného s katovským a pohodnickým rodem Zelingerů známým v Čechách už v 17. století. Společní předkové v předmatričním období sice nejsou vyloučeni, to by musela rozhodnout genetika. Záměnu Ellinger -> Zellinger bych nevylučovala, ať už z jakéhokoliv důvodu, viděla jsem už mnohem divočejší záměny. Původ příjmení Ellinger máte pravděpodobně nejlépe zmapován sám. Jen bych ještě přidala jeden nový poznatek, ke kterému jsem v mezidobí došla. Zdvojené ll v příjmení se vyskytuje zejména na jižní hranici a u těchto Zellingerů to opravdu vypadá na rakouský původ.