Zelinger

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Zelinger

Příspěvekod Zora » stř dub 15, 2020 9:33

Já bych jen doplnila, že autor spisku Paměti panství veverského
https://www.obecveverskabityska.cz/pram ... /d001.html

vycházel především z matričních a dalších archivních písemných záznamů viz:

Prohlížeje archiv Veverské Bytyšky, našel jsem toli a tak zajímavé látky v něm, že odhodlal jsem se sestaviti dějepis městečka. Postupem práce nabyl jsem přesvědčení, že by vyhlížel kusý bez dějin hradu Veveřího a ostatních osad k němu kdysi patřivších a tak povstaly „Dějiny panství Veverského“.

Vyčerpal jsem nejen archiv obecní a ostatní prameny Vev.-Bytyšské, nýbrž použil v hojné míře registratury Veverské a také spracoval tištěné spisy dosud o panství Veverském pojednavší, jak čtenář pozná z poznámek pod čarou. Aby kniha stala se zajímavější a názornější, vsadil jsem do ní četné obrázky z celého panství.

Je ale pravděpodobné, že křestní jména překládal.
Sama jsem díky této knížečce našla informace o rodu Stiegelmayer - někdy uváděn jako hejtman, jindy jako purkrabí. Zápisy tohoto příjmení se i zde liší. Dohledávala jsem si narození jak tohoto purkrabího, tak jeho sourozenců a jeho dětí. V 17. st. šlo o německy hovořící rod, který přišel ze Štýrska. Křestní jména v matrikách jsou zapisována německy.
Je tedy velmi pravděpodobné, že i ve Vašem příjmení je splynutí posledního písmene v křestním jménu s příjmením zvukovou záměnou tvaru příjmení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zelinger

Příspěvekod Ondřej Fafejta » stř kvě 06, 2020 21:59

Zora píše:Já bych jen doplnila, že autor spisku Paměti panství veverského
https://www.obecveverskabityska.cz/pram ... /d001.html

vycházel především z matričních a dalších archivních písemných záznamů viz:

Prohlížeje archiv Veverské Bytyšky, našel jsem toli a tak zajímavé látky v něm, že odhodlal jsem se sestaviti dějepis městečka. Postupem práce nabyl jsem přesvědčení, že by vyhlížel kusý bez dějin hradu Veveřího a ostatních osad k němu kdysi patřivších a tak povstaly „Dějiny panství Veverského“.

Vyčerpal jsem nejen archiv obecní a ostatní prameny Vev.-Bytyšské, nýbrž použil v hojné míře registratury Veverské a také spracoval tištěné spisy dosud o panství Veverském pojednavší, jak čtenář pozná z poznámek pod čarou. Aby kniha stala se zajímavější a názornější, vsadil jsem do ní četné obrázky z celého panství.

Je ale pravděpodobné, že křestní jména překládal.
Sama jsem díky této knížečce našla informace o rodu Stiegelmayer - někdy uváděn jako hejtman, jindy jako purkrabí. Zápisy tohoto příjmení se i zde liší. Dohledávala jsem si narození jak tohoto purkrabího, tak jeho sourozenců a jeho dětí. V 17. st. šlo o německy hovořící rod, který přišel ze Štýrska. Křestní jména v matrikách jsou zapisována německy.
Je tedy velmi pravděpodobné, že i ve Vašem příjmení je splynutí posledního písmene v křestním jménu s příjmením zvukovou záměnou tvaru příjmení.
Z



dobrý den, zajímáte se o rod Stiegelmayer? moje předkyně byla tato: Alžběta Stiglmajerová, dcera po Bartoloměji Stiglmajerovi, reformovaném vojáku (miles reformatus), žena právní posla Jiřího Hořínka, brali se 1741 ve Žďáru nad Sázavou. je zajímavé, že bartoloměj stiglmajer je tuším i v ivančicích. budu rád za informace od Vás
a když jsme u Zelingerů, Jiří Selinger šel těmto lidem na svatbě za svědka, asi žil v Moravském Krumlově, kde někdo takový v tu dobu bydlel
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Zelinger

Příspěvekod Zora » čtv kvě 07, 2020 0:18

Velmi zajímavé , rod Stiegelmayer mám poměrně dobře zmapovaný, ano, vyskytuje se v něm i Bartoloměj. Trochu mě mate Vaše zmínka o reformovaném vojáku, Bartoloměj byl dvakrát ženatý, pocházel z území dnešního Rakouska z obce Lange Rohr, * kolem r. cca 1624 ( ve zmíněné obci se bohužel nedochovaly matriky pro toto období, vycházím pouze z věku u úmrtí) podruhé (poté, co mu v Ivančicích zemřela 1. manželka) se ženil v Ivančicích s Kateřinou Kubátovou z Dolních Kounic.
Bartoloměj zemřel v r. 1680 v Ivančicích a vdova Kateřina si vzala Bedřicha Eibela, který do Ivančic přišel z obce Mistelbach (opět dnešní Rakousko). (Můj přímý předek, mám jeho předky dopátrané před r. 1600)
Bartoloměj byl zřejmě velmi úspěšný muž, je psaný povoláním Lederer, tedy pracoval s kůžemi a jeho dům i majetky jsou uváděny mezi těmi většími v Ivančicích.
U Eibela se domnívám, že pracoval u Stiegelmayera jako tovaryš a po jeho smrti se oženil s jeho vdovou a vedl živnost svého bývalého mistra.
U úmrtí je Bedřich Eibel uváděn jako ivančický primátor.

Z manželství s Kateřinou Kubátovou (původem z Dolních Kounic) měl Stiegelmayer v Ivančících několik dětí, jeden ze synů Jan Jiří již před svatbou působil jako purkrabí v Říčanech (u Brna).
Po svatbě Jana Jiřího s vdovou z Čech (konala se za účasti významných hostů z krumlovského zámku) se tento stal purkrabím na hradě Veveří, je uváděn i jako hejtman tišnovský.
První dítě z tohoto manželství se narodilo ještě v Ivančicích, (v Pamětech panství veverského zmíněnoo jako zemřelé již na Veveří), další pak narozené na hradě Veveří cca kolem r. 1700.
Pak mně stopa mizí, až v r. 1720 se tento Stiegelmayer objevuje jako bzenecký písař. Je účastníkem odporu místních poddaných, nařčen místním farářem z držení zakázaných knih a vsazen do vězení na Špilberku. Manželka, která byla asi od deset let starší, údajně snad chodila žebrotou.
Stiegelmayer se nakonec z vězení dostal na základě osobního dopisu císaře (dochoval se).
Neznám jeho další osudy, ani rok úmrtí.
(Teorie - odešel do Uher on nebo jeho děti, příjmení se tam začíná vyskytovat)
Případ bzeneckého písaře je ale zpracován alespoň ve dvou odborných pracech.
(Zakázanou knihu držel, přiznal to, ovšem proto, že šlo o knihu "zeměpisnou", kterou potřeboval k výkonu svého povolání a jinou ji nemohl nahradit. )

Je faktem, že v Ivančicích v nejstarší matrice jsou ještě další starší nositelé příjmení Stiegelmayer, ale ty jsem nedokázala přiřadit.
KOlem roku 1680 (z hlavy) swe vdává marta, po neb. Stiegelmayerovi, kř. jméno otce je schované v záhybu. Za svědka jde bartoloměj Stiegelmayer, s největší pravděpodobností onen výše zmíněný. Ze shody příjmení by mohlo vyplývat, že se jedná o nějaký příbuzenecký vztah.

U Vaší Alžběty nedokážu odhadnout dobu narození.

Rodu Stiegelmayer i rodu Eibel jsem se poměrně dost věnovala, nikde jsem ani v náznaku nenarazila na spojitost se sníženými rody...
Osudy dětí Bartoloměje se dají v ivančické matrice dohledat, faktem ale je, že v průběhu 18. st. (spíš v první polovině) toto příjmení z matrik vymizelo.
Pokud máte o Vaší Alžbětě nějaké další informace, moc ráda se o ní dozvím cokoliv dalšího.
Moc děkuji za ozvání se. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zelinger

Příspěvekod Zora » pon čer 08, 2020 9:47

Ondřej Fafejta píše:
dobrý den, zajímáte se o rod Stiegelmayer? moje předkyně byla tato: Alžběta Stiglmajerová, dcera po Bartoloměji Stiglmajerovi, reformovaném vojáku (miles reformatus), žena právní posla Jiřího Hořínka, brali se 1741 ve Žďáru nad Sázavou. je zajímavé, že bartoloměj stiglmajer je tuším i v ivančicích. budu rád za informace od Vás
a když jsme u Zelingerů, Jiří Selinger šel těmto lidem na svatbě za svědka, asi žil v Moravském Krumlově, kde někdo takový v tu dobu bydlel


Dohledala jsem kolegovi narození Alžběty, původ tohoto Bartoloměje je v Tyrolích. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zelinger

Příspěvekod martin.selingr@gmail.com » stř srp 26, 2020 18:36

Dobrý den; velice mě zaujala pasáž “ dnes už je na základě genetických testů jasné, že tento zbraslavický pohodnický rod opravdu patřil ke katovskému rodu Zelingerů”. Mohl bych prosím požádat o kontakt na martin.selingr(a)gmail.com? Předem děkuji
martin.selingr@gmail.com
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát led 13, 2017 16:27
Oblast pátrání: Selingr, Selinger, Vesely

Re: Zelinger

Příspěvekod ZEL » čtv srp 27, 2020 21:55

Dobrý den, jsme již v kontaktu přes projekt "Genetika a příjmení". Váš rod nepatří mezi katovské a pohodnické. S pozdravem L.Zelinková
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Předchozí

Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků